Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Burzliwy tydzień na rynkach: spadki i optymizm w Europie, FOMC w oczekiwaniu

|
selectedselectedselected

W minionym tygodniu rynek nie potrafił obrać kierunku. Z jednej strony mieliśmy publikacje danych o inflacji CPI i PPI z USA, które okazały się wyższe od oczekiwań, z drugiej jednak rynek już wcześniej odraczał swój oczekiwania co do momentu pierwszej obniżki stóp w USA. Dlatego też reakcja na te dane nie była jakaś mocno negatywna, a w całym tygodniu indeks S&P500 stracił tylko 0,1%.

Burzliwy tydzień na rynkach: spadki i optymizm w Europie, FOMC w oczekiwaniu
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Europie natomiast widać było nawet spory optymizm, ze wzrostem DAX-a o 0,7%, a CAC40 nawet o 1,7%. Dane z USA to jedno, a drugie to kwestia postrzegania ich przez Fed. Tego natomiast inwestorzy dowiedzą się dopiero w tym tygodniu, bo w środę kończy się marcowe posiedzenie FOMC.

 

W Warszawie teoretycznie też można by odnieść wrażenie, że panował spokój, bo indeks WIG nie zmienił swojej wartości, podobnie jak i WIG20. Natomiast to tylko złudne wrażenie. Po pierwsze, był to tydzień wygasania marcowych serii kontraktów, co zawsze podbija zmienność sesyjną. Po drugie, rynkiem wstrząsnął raport Hindenburga sugerujący pozorną sprzedaż rosyjskich aktywów LPP, z których spółka miałaby dalej czerpać korzyści. W rezultacie w całym tygodniu akcje LPP straciły na wartości aż 35%, czym przykryły chociażby dalej dobre wzrosty kursów akcji banków. Jednak po oświadczeniach LPP, a przede wszystkim wyjaśniającej sytuację konferencji w poniedziałek duża część tego spadku jest odrabiana. Rykoszetem oberwało się także CCC, a jeszcze więcej (-8% w skali tygodnia) stracił Asbis, który również może budzić podejrzenia rynku co do wzrostów biznesu w Kazachstanie.

 

Reklama

W tym tygodniu na miano najważniejszego wydarzenia zasługuje posiedzenie FOMC, podczas którego pewnie nie zostaną zmienione stopy, ale uwagę rynku przykują nowe projekcje makro oraz konferencja po posiedzeniu (środa). Poza tym z istotnych globalnie danych makro wymienić należy indeksy PMI w wersji wstępnej dla usług i przemysłu z Niemiec, Francji. Eurolandu i USA. Z Niemiec ważny będzie też indeks Instytutu Ifo. Lokalnie ważnymi danymi są dynamika produkcji przemysłowej oraz dynamika wynagrodzeń i zatrudnienia. Warto też wsłuchiwać się w komentarze członków władz Fed i EBC, zwłaszcza prezesów Powella i Lagarde.

 

Zobacz także:  Kryzys cen mieszkań - od 40 lat nie było tak źle na rynku nieruchomości

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama
Reklama