Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bezmyślne skupowanie obligacji, bez względu na ceny, może doprowadzić do rynkowych turbulencji! Te czynniki to preludium krachu?

|
selectedselectedselected
Bezmyślne skupowanie obligacji, bez względu na ceny, może doprowadzić do rynkowych turbulencji! Te czynniki to preludium krachu?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczywiste napięcia pomiędzy poprawą perspektyw wzrostu gospodarczego, rosnącą inflacją i gotowością banku centralnego do wykraczania poza tradycyjne czynniki makroekonomiczne i skupowania obligacji generalnie bez względu na ceny wywołały pewne niepokoje na rynkach. Po radykalnej poprawie w pierwszym kwartale, nastroje w stosunku do ryzyka zaczęły się pogarszać pod wpływem większej niepewności wokół perspektyw polityki budżetowej i pieniężnej oraz potencjalnego przegrzania gospodarki i utrzymującego się wzrostu presji inflacyjnej.

Wprawdzie z optymizmem przyglądamy się kondycji globalnej gospodarki

i perspektywom solidnego odbicia gospodarczego, równowaga pomiędzy ryzykiem a rekompensatą zaczyna się coraz bardziej przechylać w niekorzystnym kierunku w wielu segmentach rynku instrumentów o stałym dochodzie. Rynki reagują znacznie szybciej niż wskaźniki ekonomiczne zarówno w okresach bezkrytycznych spadków wywołanych przez pandemię, jak i podczas mocnego ożywienia. Wyceny w wielu sektorach rynku instrumentów o stałym dochodzie odzwierciedlają dziś bodaj najbardziej optymistyczny scenariusz odbicia, narażając inwestorów na ryzyko w przypadku jakichkolwiek zakłóceń tego optymalnego rozwoju wydarzeń.

Z drugiej strony, podczas gdy banki centralne zaniżają rentowność

na całym świecie, inwestorzy szukają zwrotów wśród instrumentów o coraz wyższym ryzyku, a niskie koszty związane z oprocentowaniem pozwalają emitentom umacniać swoje bilanse i obsługiwać większe zadłużenie, co z kolei umacnia wskaźniki techniczne i fundamentalne w wielu sektorach opartych na spreadach.

Biorąc pod uwagę nasze niezmienne oczekiwania wzrostu stóp i dalszego coraz większego nachylenia krzywej dochodowości,

podtrzymujemy lekko optymistyczne prognozy dla aktywów o wyższym ryzyku w porównaniu z aktywami wolnymi od ryzyka. Niezmiennie preferujemy aktywa stałodochodowe o krótszym czasie trwania, wykazujące względnie mniejszą wrażliwość na wzrosty stóp i wybieramy sektory o większej ekspozycji na poprawę sytuacji gospodarczej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama