Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

EBC wciska pauzę. Ch. Lagarde o oczekiwaniach względem inflacji w strefie euro

|
selectedselectedselected

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego podczas posiedzenia 18 lipca nie była zaskoczeniem. Rada Prezesów pozostawiła stopy procentowe w strefie euro na niezmienionym poziomie, w tym stopę depozytową w wysokości 3,75%.

Alert rynkowy - komentarz do posiedzenia EBC
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kwestia obniżki stóp procentowych na następnym posiedzeniu 12 września pozostaje otwarta i ostatecznie będzie zależeć od napływających danych. Wydaje się jednak, że o ile nic niespodziewanego nie wydarzy się w nadchodzących dwóch miesiącach, EBC zdecyduje się ponownie obniżyć stopy procentowe o 25pb.

 

Rynek wycenia obecnie około 80%-owe prawdopodobieństwo takiego kroku na wrześniowym posiedzeniu. Przed końcem roku spodziewana jest jeszcze jedna redukcja stóp procentowych w grudniu. Taki scenariusz jest spójny z prognozą analityków BNP Paribas Markets 360.

Po czerwcowej obniżce stóp procentowych o 25pb, Rada Prezesów w lipcu zdecydowała się wcisnąć pauzę i pozostawić parametry polityki pieniężnej bez zmian. Członkowie Rady pozostają „zdeterminowani”, aby sprowadzić inflację do wynoszącego 2% celu EBC. W efekcie nie zdecydowali się oni zobowiązywać do żadnych kolejnych kroków, a kwestia obniżki stóp procentowych na następnym posiedzeniu 12 września została określona jako „szeroko otwarta”

 

Zobacz także: Kurs eurodolara (EUR/USD) ruszył w dół po wypowiedzi Ch. Lagarde. Złoty (PLN) potrzebuje nowych impulsów

 

W trakcie swojej konferencji Prezeska EBC Christine Lagarde wskazała, że choć w ocenie Rady widoczna jest postępująca normalizacja inflacji w kierunku celu EBC, to członkowie gremium wciąż nie są wystarczająco przekonani, co do perspektyw inflacji, aby już teraz wyraźnie złagodzić swoje nastawienie - co implikowałoby ruch stóp procentowych w dół w lipcu i potencjalnie zapowiedź kolejnych obniżek w najbliższych miesiącach. .

Zdaniem Prezeski Lagarde kluczowe w kontekście nadchodzących decyzji Rady będą napływające dane, w tym zwłaszcza statystyki dotyczące płac, zysków firm oraz produktywności pracy, które wskazane zostały jako fundamentalne w ocenie tendencji inflacyjnych. Jednocześnie wskazała ona, że do końca bieżącego roku utrzymująca się presja płacowa najprawdopodobniej będzie podtrzymywać podwyższoną dynamikę cen, jednak w przyszłym roku inflacja powinna nieco wyhamować.

 

Wydaje się, że jeśli na przestrzeni następnych kilku tygodni dane będą dalej wskazywać na słabnącą presję inflacyjną obniżka stóp procentowych na następnym posiedzeniu Rady jest bardzo prawdopodobna. Do takiego ruchu europejskich władz monetarnych skłaniać może też dość rachityczne ożywienie gospodarcze w strefie euro, a zwłaszcza marazm w sektorze przemysłowym. W opublikowanym po lipcowej decyzji komunikacie wskazano ryzyko niższego wzrostu gospodarczego w strefie euro zarówno w krótkim jak i średnim terminie – w czerwcu takie ryzyko dostrzegano jedynie w średnim horyzoncie.

Analitycy BNP Paribas Markets 360 spodziewają się przed końcem roku dwóch obniżek stóp procentowych po 25pb każda odpowiednio we wrześniu i grudniu. Prognozują oni także dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w przyszłym roku i spadek stopy depozytowej na koniec 2025 roku do poziomu 2,50% z 3,75% obecnie

 

ebc wciska pauze ch lagarde o oczekiwaniach wzgledem inflacji w strefie euro grafika numer 1ebc wciska pauze ch lagarde o oczekiwaniach wzgledem inflacji w strefie euro grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama