Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) ruszył w dół po wypowiedzi Ch. Lagarde. Złoty (PLN) potrzebuje nowych impulsów

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: EBC nie zmienia stóp procentowych i potwierdza postawę wait-and-see
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzenia i komentarze

EZ: Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja była jednomyślna. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopa depozytowa pozostaną odpowiednio na 4,25% i 3,75%. Lipcowy komunikat po decyzji, a także konferencja przewodniczącej CH.Lagarde są zgodne z ostrożnym podejściem zaprezentowanym na posiedzeniu w czerwcu. W aktualnym komunikacie napisano, że „wewnętrzna presja cenowa znajduje się wciąż na wysokim poziomie”, a „Rada Prezesów nie deklaruje z góry określonej ścieżki stóp”. Słowa te nie są zaskoczeniem i potwierdzają postawę „wait-and-see”. EBC podtrzymuje także, że kolejne decyzje będą zależeć od napływających danych. Obecnie rynki finansowe wyceniają w instrumentach finansowych scenariusz, że stopy procentowe EBC na koniec 2024 r. będą niższe niż obecnie o 44 pkt baz. Oznacza to, że większość inwestorów spodziewa się jeszcze dwóch obniżek stóp procentowych do końca tego roku. W naszej ocenie oczekiwania te są realistyczne. W tym względzie bardzo istotne będą nowe prognozy makroekonomiczne. Jeśli nowe prognozy banku centralnego strefy euro pokażą realizację celu inflacyjnego w 2025 r. to powinna pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych już we wrześniu, choć na ten moment decyzja nie jest przesądzona.

PL: Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 0,3% r/r wobec spadku o 1,6% r/r w maju, co okazało się pozytywnym zaskoczeniem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 1,3% m/m, po spadku o 2,1% m/m w maju. Oznacza to, że przemysł stopniowo się odbudowuje, jednak słaba koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych ogranicza możliwości odrodzenia polskiego przemysłu. Opublikowane dane nie zmieniają naszej oceny perspektyw wzrostu gospodarki. Podtrzymujemy prognozę wzrostu PKB w 2024 r. o 3,1%, po wzroście o 0,2% w ub. roku.

PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w czerwcu o 0,4% r/r, po spadku o 0,5% r/r w maju. Dane te są zgodne z konsensusem prognoz. Płace wzrosły z kolei 11,0% r/r, wobec 11,3% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt był nieznacznie niższy od konsensusu. Rynek pracy w Polsce jest stabilny. Popyt na pracę w niektórych sektorach jest nadal solidny. W takich warunkach i po okresie wysokiej inflacji wzrost płac nominalnych jest nadal szybki. Przekłada się to na podwyższoną i uporczywą inflację cen usług. Niemniej, szybki wzrost płac w ujęciu realnym wspiera i będzie dalej wspierać konsumpcję gospodarstw domowych.

 

Zobacz także: Akcje PKO liderem wzrostów na GPW. Wall Street nie załapało się na odbicie

 

Rynki na dziś

Reklama

Ubogie kalendarium danych makroekonomicznych będzie sprzyjało stabilizacji notowań na krajowym rynku walutowym. Bez nowych impulsów kurs EUR/PLN powinien w naszej ocenie stabilizować się nieco poniżej psychologicznej bariery na poziomie 4,30. Tym bardziej, że także eurodolar utrzymuje się wokół poziomu 1,09 i ze względu na brak danych makroekonomicznych także powinien pozostawać względnie stabilny. Na krajowym rynku długu możliwa jest kontynuacja korekty i niezanczny wzrost rentowności. Szczególnie, że inwestorzy oczekują na przyszłotygodniowy przetarg obligacji. Ze względu na brak danych i okres wakacyjny zmienność, a także płynność rynku nie powinna być duża.

 

Rynek krajowy

Przez większą część wczorajszej sesji kurs EUR/PLN utrzymywał się w wąskim przedziale 4,29-4,30, w niewilkim stopniu reagując na publikację krajowych danych z rynku pracy i przemysłu. Nieznaczne umocnienie polskiej waluty nastapiło w popołudniowej części notowań, co pozwoliło złotemu odreagować część strat poniesionych w poprzednich dwóch dniach. Pod koniec wczorajszej sesji kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,2860, tj. nieco ponad 1 grosz poniżej środowego zamknięcia. Na rynku papierów skarbowych rentowności nieznacznie wzrosły, oddając część spadków wcześniejszych dniach. Skala zmian rentowności nie była duża i wyniosła 3-4 pkt. baz. na długim końcu krzywej. Wczorajsza sesja przyniosła dalsze rozszerzenie asset swapów, co można wiązać z zaplanową na przyszły tydzien aukcją obligacji skarbowych. Na zamknięciu rentowność 10-latki kształtowała się na poziomie 5,59%.

 

Rynki zagraniczne

Głównym wydarzeniem dnia, na którym koncentrowałą się uwaga inwestorów na rynkach globalnych było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Zgodna z oczekiwaniami decyzja, a także spójny z dotychczasową komunikają przekaz EBC spowodowały jednak brak reakcji na to wydarzenie. W ciągu dnia kurs EUR/USD utrzymywał się nieznacznie powyżej 1,09, choć po konferencji prasowej prezes Ch. Lagarde widoczny był nieznaczny spadek eurodolara. Dzienna zmienność eurodolara była jednak niewielka i na koniec dnia kurs EUR/USD noptowany był na poziomie 1,0909, poziomie zbliżonym do środowego zamknięcia. Niewiele działo się także na bazowych rynkach długu.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama