Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Pepco notują odbicie od minimów z października ub.r.

|
selectedselectedselected

Gołębia ocena przesłania z środowego posiedzenia Fed wsparła kontynuację hossy na globalnych rynkach akcji podczas czwartkowej sesji. Wybicie przez S&P500 kolejnych maksimów przedwczoraj (+0,89%) spowodowało wzrost apetytu na ryzyko i wyraźne wzrosty na rynkach w Europie (np. DAX zyskał +0,88% i również zameldował się na historycznych szczytach).

Akcje Pepco notują odbicie od minimów z października ub.r.
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tym samym giełdom nie przeszkodziły w większości gorsze od oczekiwań indeksy PMI na Starym Kontynencie za marzec. We Francji odczyty były poniżej prognoz zarówno dla przemysłu, jak i usług. W przypadku Niemiec oraz całej strefy euro gorzej wypadł sektor przemysłowy, a lepiej usługowy. 

Dużą zmienność obserwowaliśmy na rynku walutowym. Po pierwsze gorsze dane PMI dla strefy euro mogą przybliżać EBC do obniżek stóp procentowych albo zwiększać ich skalę, co zadziałało w kierunku osłabienia euro i spadku kursu EUR/USD, który zanegował całość wzrostów z środy. Równocześnie Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) niespodziewanie obniżył stopy procentowe do 1,50 proc. z 1,75 proc., co przełożyło się na wyraźne osłabienie kursu CHF. Swoją decyzją nie zaskoczył z kolei Bank Anglii, który pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. Prezes Banku Anglii podał w komunikacie, że jeszcze nie nadszedł czas na obniżkę stóp proc.

Krajowe indeksy akcji wykorzystały sprzyjające otoczenie zewnętrzne, nadrabiając okres relatywnej słabości z ostatnich tygodni. WIG20 zyskał prawie 3,0% powracając ponad 2 400 pkt. Trwały handel powyżej tego poziomu zwiększa szansę na zakończenie korekty trwającej od końca lutego (wybicie górą ponad linię trendu spadkowego). Powrót popytu zagranicznego możemy obserwować przez pryzmat wysokich obrotów (ponad 1,5 mld PLN na szerokim rynku) oraz przez fakt wzrostu na wczorajszej sesji wszystkich składników WIG20. Pozytywnie wyróżniały się akcje Pepco (odbicie od minimów z października ub.r.), PZU (dobre wyniki za 4Q) albo Santander Polska (rekomendacja dywidendy). Dzięki temu WIG-Banki (+3,8%) był jednym z silniejszych indeksów na GPW (tylko za WIG-Moto, który zyskał 4,1%). Na indeks motoryzacyjny wpływ mogły mieć dobre krajowe dane o sprzedaży detalicznej. W cenach stałych w lutym 2024 r. wzrosła ona o 6,1% r/r, czyli powyżej oczekiwań rzędu 4,9% oraz +3% w styczniu. Najmocniej r/r rosła właśnie kategoria pojazdów mechanicznych (+26,6% r/r) oraz paliwa (+13,4% r/r), a także pozostałe (+23,0% r/r). Gorzej z kolei wypadła produkcja budowlano-montażowa, spadając o 4,9% r/r (przy oczekiwaniach na spadek o 2,0% r/r). 

 

Reklama

akcje pepco notuja odbicie od minimow z pazdziernika ubr grafika numer 1akcje pepco notuja odbicie od minimow z pazdziernika ubr grafika numer 1

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Kontynuacja wzrostów w trakcie amerykańskiej sesji (inwestorzy wspierani byli lepszymi od oczekiwań danymi o PMI dla przemysłu, zasiłku dla bezrobotnych i indeksie wskaźników wyprzedzających), powinna pozytywnie przełożyć się na początek notowań w Europie. Z uwagi na brak ważniejszych wydarzeń w piątek, spodziewamy się już mniejszej zmienności względem licznych wydarzeń, które miały miejsce w trakcie tygodnia.

 

Zobacz także: Allegro akcje prognozy na najbliższe dni: grupa oczekuje poprawy nastrojów

 

Reklama

akcje pepco notuja odbicie od minimow z pazdziernika ubr grafika numer 2akcje pepco notuja odbicie od minimow z pazdziernika ubr grafika numer 2

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama