Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Pekabex: wszystko zgodnie z planem

|
selectedselectedselected
Akcje Pekabex: wszystko zgodnie z planem | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podwyższamy naszą rekomendację z TRZYMAJ do KUPUJ oraz cenę docelową do PLN 20.6 ze względu na 1) wyższe oczekiwane marże w segmencie budowlanym (oczekujemy 4% marży vs. 2% poprzednio), 2) solidną rentowność segmentu prefabrykacji (oczekujemy 11,8% marży w 2023 vs. 14% w 2022) pomimo niższych wolumenów (-15% w 2023) oraz 3) istotną kontrybucję segmentu deweloperskiego, gdzie oczekujemy PLN 35m przychodów i PLN 12m wyniku segmentu dzięki przekazaniom w inwestycji Casa Fiore (wobec braku przekazań w 2022). Wydaje się, że Pekabex powinien być dość odporny na trwające spowolnienie; zwracamy jednak uwagę, że backlog spółki jest bardzo krótki (ponad 90% to horyzont

Zwracamy uwagę, że od naszej poprzedniej rekomendacji Pekabex zaraportował solidne wyniki za 4Q22 z silną poprawą rentowności w segmencie budowlanym (9% marży operacyjnej vs. 0% średnio w poprzednich 4 kwartałach). Jednocześnie marże w prefabrykacji pozostały solidne (14.4% w 4Q22); oczekujemy jednak, że rok 2023 nie będzie tak dobry jak 2022 ze względu na niższy wolumen produkcji (-16% r/r po 1Q23), który poprzez dźwignię operacyjną obniży rentowność segmentu.

Pekabex znacząco obniżył dług netto (z uwzględnieniem leasingu) z PLN 121.3m w 3Q22 do PLN 88m w 4Q22. Wskaźnik ND/EBITDA spadł w tym okresie z 1.1x do 0.7x. Naszym zdaniem spółka jest dobrze przygotowana na nadchodzące spowolnienie z perspektywy bilansowej. Zwracamy uwagę, że dług netto po 1Q23 będzie sezonowo wyższy ze względu na zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Ze względu na niższy backlog i tańsze surowce nie oczekujemy jednak tak gwałtownego wzrostu jak w 1Q22, kiedy dług netto wzrósł o 86% q/q.

Backlog spółki zmniejszył się o 7% r/r, a wolumen produkcji prefabrykatów w 1Q23 spadł o 16%. Widać zatem pierwsze sygnały spowolnienia, jednak takie spadki wyglądają i tak całkiem nieźle na tle innych spółek przemysłowych

Reklama

Mimo, że w 2023 roku może być widoczny niższy wolumen sprzedaży w segmencie prefabrykacji, podtrzymujemy nasze pozytywne podejście do spółki w długim terminie, gdyż widzimy znacznie lepsze perspektywy dla rynku prefabrykacji na tle tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego, co powinno być szczególnie widoczne na rynkach wschodzących, takich jak Polska.

Pekabex: Wszystko zgodnie z planem [raport na zlecenie GPW] - 1Pekabex: Wszystko zgodnie z planem [raport na zlecenie GPW] - 1

Zwracamy uwagę, że spółka działa w dość cyklicznych segmentach, ale taki model biznesowy zapewnia pewną dywersyfikację - dynamika rentowności segmentów prefabrykacji i budownictwa jest ujemnie skorelowana, więc pogorszenie wyników w jednym z nich powinno zostać zrekompensowane poprawą w drugim. Tym samym Pekabex powinien być do pewnego stopnia odporny na trwające spowolnienie.

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama