Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje i obligacje. Spadki, spadki… Światowe rynki płyną w dół

|
selectedselectedselected
Akcje i obligacje. Spadki, spadki… Światowe rynki płyną w dół | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki akcji

Kończąc wrzesień, indeks S&P 500 odnotował czwarty spadkowy tydzień z rzędu, osiągając najniższy poziom od prawie czterech miesięcy. Indeks ten po trzech kwartałach dodatniej stopy zwrotu (od 4 kw. 2022 do 2 kw. 2023), odnotował korektę w trzecim kwartale 2023 i spadł o ponad 3,5%. Od początku roku rośnie jednak o ponad 11%. Dow Jones spadał drugi tydzień z rzędu, natomiast Nasdaq po trzech tygodniach spadków zdołał wybić się nieznacznie ponad kreskę.

Spadkami zakończył się także tydzień na europejskich parkietach. Inwestorom akcyjnym brakuje optymizmu, ponieważ zgodnie z zapowiedziami Europejskiego Banku Centralnego restrykcyjna polityka pieniężna będzie utrzymywana przez dłuższy okres, aby przywrócić inflację do celu na poziomie 2%. Zapowiedzi te podtrzymywane są pomimo obecnej już recesji w przemyśle europejskim. Niemiecki DAX zakończył trzeci kwartał z wynikiem -4,7%, natomiast europejski indeks STOXX Europe 600 na 2,5-procentowym minusie.

Kolejny spadkowy tydzień zanotowały także polskie spółki z warszawskiej GPW. WIG20 spadł w trzecim kwartale o 7%, natomiast indeks szerokiego rynku WIG o 2,8%. Słabszy trzeci kwartał nie zdołał jednak wymazać całorocznych wzrostów. Od początku roku indeks dwudziestu największych polskich spółek rośnie o niecałe 7%, a indeks WIG o 13,8%.

 

Zobacz także: WIG20 znów najgorszym indeksem GPW! Warszawska giełda zawodzi po raz kolejny, ale nie tylko ona

Reklama

 

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji:

Akcje i obligacje. Spadki, spadki… Światowe rynki płyną w dół - 1Akcje i obligacje. Spadki, spadki… Światowe rynki płyną w dół - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 29.09.2023 r.

 

Rynki obligacji

Reklama

Obawa przed wysokimi stopami procentowymi była głównym motorem wzrostów rentowności długu skarbowego na rynkach bazowych. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych ponownie wzrosła do najwyższego poziomu od 16 lat w okolice 4,6%.

Wzrosły także rentowności obligacji europejskich, które także reagują na kolejne jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli EBC. Niemiecki bund ponownie zakończył tydzień z najwyższą rentownością od 2011 roku. Znacznie wzrosły także rentowności 10-letnich obligacji włoskich (+20 pb. w ciągu tygodnia, rentowność na poziomie 4,78%), po tym, jak premier Giorgia Meloni zwiększyła docelowe wartości deficytu budżetowego i obcięła prognozy wzrostu gospodarczego na 2023 i 2024 rok. Różnica w oprocentowaniu niemieckich i włoskich obligacji wzrosła już do prawie dwóch punktów procentowych.

Polska krzywa rentowności ulegała w minionym tygodniu dalszemu wystromieniu. Rentowności papierów o najkrótszych terminach zapadalności spadły o kilka punktów bazowych, a papiery dziesięcioletnie odnotowały wzrosty rentowności. Wyceny kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) spadły nieco w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Rynek FRA wciąż uwzględnia dalsze obniżki stóp przez RPP i zakłada spadek stopy referencyjnej o kolejne 200 punktów bazowych w ciągu roku.

Akcje i obligacje. Spadki, spadki… Światowe rynki płyną w dół - 2Akcje i obligacje. Spadki, spadki… Światowe rynki płyną w dół - 2

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 29.09.2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama