Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Enter Air: czy to dobry czas na ich akumulację? Analitycy twierdzą, że tak

|
selectedselectedselected
Akcje Enter Air: czy to dobry czas na ich akumulację? Analitycy twierdzą, że tak  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydajemy zalecenie Akumuluj dla akcji Enter Air, wyznaczając jednocześnie cenę docelową na poziomie 25,3 PLN/walor, czyli 11% powyżej obecnej ceny rynkowej. Spodziewamy się, że pomimo coraz cięższego otoczenia makro (m.in. inflacja, ceny paliwa, raty kredytów) ruch turystyczny będzie się odbudowywał. Istotnym impulsem popytowym dla wyjazdów zagranicznych jest luzowanie/ zniesienie obostrzeń pandemicznych, które przez ok. 2 lata znacząco utrudniały podróżowanie i zniechęcały potencjalnych turystów. Ponadto liczymy na poprawę utylizacji floty, co razem z odroczonym popytem przełoży się na większą liczbę lotów na fotel vs 2019 r. Prognozujemy jednak, że w związku z wyższymi kosztami, spółce nie uda się osiągnąć marżowości z dotychczas najlepszego roku, a spółka zakończy 2022r. z wynikiem EBITDA na poziomie 329,2 mln PLN.

Akcje Enter Air: czy to dobry czas na ich akumulację? Analitycy twierdzą, że tak  - 1Akcje Enter Air: czy to dobry czas na ich akumulację? Analitycy twierdzą, że tak  - 1

 

 

Odbudowa popytu i poprawa utylizacji floty

Pierwsza połowa tego roku stała pod odbudową popytu (potwierdzają to po części odczyty publikowane przez Ryan Air; link), co w istotny sposób przełożyło się na wzrost liczby wykonywanych lotów w tym okresie (zarówno r/r jak i vs 2019r.). Ponadto w pandemii spółka miała problem z efektywnością wykorzystywanych zasobów, co związane było m.in. z kumulacją rejsów w czasie weekendów. Aktualnie utylizacja floty jest na znacznie lepszym poziomie, loty rozłożone są w całym tygodniu, a efektywność (liczba wylatanych godzin na samolot) przewyższą nawet tą z 2019r. W 2Q’22 spodziewamy się zbliżonej liczby wykonanych powietrznych operacji vs 2Q’19. Szacujemy, że w minionym kwartale udało się spółce wypracować 587,2 mln PLN przychodów, ok. 27,8 mln PLN EBITDA MSSF 16.

Reklama

 

Dalsza perspektywa tego roku

W kolejnych okresach pomimo coraz cięższego otoczenia makro (m.in. inflacja, ceny paliwa, raty kredytów) spodziewamy się kontynuacji odbudowy ruchu turystycznego. Istotnym impulsem popytowym dla wyjazdów zagranicznych jest luzowanie/ zniesienie obostrzeń pandemicznych, które przez ok. 2 lata znacząco utrudniały podróżowanie i zniechęcały potencjalnych turystów. Mając powyższe na uwadze estymujemy, że w bieżącym roku spółka osiągnie 2,15 mld PLN przychodów oraz ok. 329,2 mln PLN EBITDA MSSF 16.

Akcje Enter Air: czy to dobry czas na ich akumulację? Analitycy twierdzą, że tak  - 2Akcje Enter Air: czy to dobry czas na ich akumulację? Analitycy twierdzą, że tak  - 2

 

Ryzyka

Pomimo luzowania/ zniesienie obostrzeń pandemicznych w większości krajów, wciąż podstawowym ryzykiem dla naszych prognoz są potencjalne kolejne fale COVID-19 i ich następstwa. Ponadto wyżej wspomniane pogarszające się otoczenie makro i zmiany cen paliwa (przekładane na klienta) mogą w kolejnych okresach negatywnie wpłynąć na popyt na wyjazdy zagraniczne i odbudowę ruchu turystycznego. Zwracamy jednak uwagę, iż istotną „poduszką” bezpieczeństwa na wypadek zmaterializowania się, któregoś z wymienionych zagrożeń jest otrzymana przez Enter Air pożyczka płynnościowa od PFR w wysokości 287 mln PLN (na stałej stopie %).

Akcje Enter Air: czy to dobry czas na ich akumulację? Analitycy twierdzą, że tak  - 3Akcje Enter Air: czy to dobry czas na ich akumulację? Analitycy twierdzą, że tak  - 3

Reklama

 

…w tym braki pracowników na europejskich portach oraz strajki w liniach lotniczych

Istotnym zagrożeniem dla tegorocznych wyników spółek lotniczych są braki personelu i strajki w liniach lotniczych. Wielu europejskich przewoźników w związku z ograniczeniami przepustowości lotnisk zredukowało liczbę planowanych połączeń. Naszym zdaniem w przypadku Enter Air, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, iż ryzyko odwołania lotów przez linię się zmaterializuje i ograniczy się ono jedynie do opóźnień (kilku % w skali wszystkich rejsów). Zwracamy uwagę, na osiągnięte w ostatnich dniach porozumienie kontrolerów lotów z PAŻP

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama