Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Alior Banku pną się mocno w górę. Notowania Orlenu potężnym balastem dla GPW

|
selectedselectedselected

Czwartek był przede wszystkim dniem danych inflacyjnych. Niestety te z Europy były niejednoznaczne i raczej nie będą miały wielkiego wpływu na stanowisko EBC. Inflacja CPI we Francji spadła zaledwie z 3,1% r/r do 2,9% r/r, podczas gdy oczekiwano ruchu o skali 0,2pp wyższej. W Hiszpanii zobaczyliśmy ruch z 3,4% r/r do 2,8% r/r (prognozy: 2,7% r/r), jedynie w Niemczech spadek z 2,9% r/r do 2,5% r/r lekko przekraczał prognozy.

Akcje Alior Banku pną się mocno w górę. Notowania Orlenu potężnym balastem dla GPW
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs euro aprecjonował się po danych francuskich, ale później EURUSD spadło z 1,0850 do nawet 1,08. Gdy inflacja bazowa PCE okazała się zbieżna z oczekiwaniami (2,4% r/r, 2,8% r/r w ujęciu bazowym) na całym rynku długu miał miejsce rajd ulgi – rentowności bundów spadły z 2,5% do nawet 2,4%, a amerykańskich obligacji skarbowych z 4,32% do 4,23%, ale na rynku walutowym finalnym beneficjentem był dość zaskakująco dolar. Europejskie giełdy zachowywały się wczoraj bardzo niejednorodnie – najsłabszy spośród głównych indeksów IBEX tracił 0,67%, a najsilniejszy DAX zyskiwał 0,44%. Różnice między parkietami strefy euro są po pierwszych dwóch miesiącach naprawdę wyraźne – wspomniana giełda w Madrycie jest na minusach YTD, we Frankfurcie dotychczasowe zwyżki przekraczają 5,5%.

 

WIG20 wzrósł wczoraj o 0,25%, mWIG40 o 0,66%, a sWIG80 o 0,74%. Po rekordowych i wyraźnie wyższych od oczekiwań zyskach w 4Q2023 o 7,03% rósł Alior, cały sektor zyskiwał 1,94%, co jednoznacznie pokazuje słabość reszty komponentów głównego indeksu. Dla WIG20 potężnym balastem był spadający o 2,97% Orlen, 1,59% traciło LPP. W mWIG40 o 3,55% drożał Budimex, o 2,29% ING, a o 2,18% Benefit, ale sporo odejmowała przeszło dziesięcioprocentowa przecena Amrestu po raporcie.

 

Reklama

 S&P500 zyskało wczoraj 0,52%, a NASDAQ 0,90%. Wzrostów z poranka nie utrzymał Bitcoin, ale apetyt na ryzyko za oceanem wciąż wydaje się spory. W roli jednego z największych beneficjentów boomu na AI umacnia się AMD – spółka drożała wczoraj o 9,06%, przekroczyła 300 mld USD kapitalizacji i z perspektywy wskaźnikowej jest droższa niż nVIDIA, bazując głównie na oczekiwaniach, że skokowy wzrost przychodów ma dopiero przed sobą (w 4Q2023 rosły one o „ bardzo skromne” 69% r/r).

 

Pozytywne nastroje utrzymują się w Azji, gdzie o niemal 2% rośnie w momencie pisania komentarza Nikkei, a o 1,3% Sensex. Kazuo Ueda na szczycie G-20 stwierdził, że wciąż nie widzi osiągnięcia trwałej i stabilnej inflacji na poziomie celu, co w kontekście ostatnich danych (zaskakujących w górę) zaczyna skłaniać do pytań, czy faktycznie w marcu lub kwietniu dojdzie do dostosowania polityki monetarnej Banku Japonii. Utrzymująca się słabość jena, który od początku roku stracił niemal 7% względem dolara, najwyraźniej przestała być widziana jako palący problem, szczególnie, że towarzyszy jej boom na giełdzie w Tokio. Kontrakty futures jednoznacznie sugerują pozytywne otwarcie giełd w Polsce i Europie, w trakcie dnia poznamy finalne odczyty lutowych PMI, a także wskaźnik znad Wisły, najważniejszą publikacją zaś będzie ISM z amerykańskiego przemysłu. Podobnie jak przez cały ten tydzień, można się spodziewać dużej aktywności członków FOMC, wypowie się co najmniej pięcioro z nich.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama