Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Alior Banku mocno w górę po zapowiedzi wypłaty pierwszej w historii dywidendy

|
selectedselectedselected

W minionym tygodniu uwaga inwestorów skupiona była przede wszystkim na odczytach inflacyjnych w największychgospodarkach. Czwartkowy odczyt deflatora PCE w Stanach Zjednoczonych (miara zmian cen dóbr i usług nabywanych przez konsumentów) za styczeń okazał się zgodny z rynkowym konsensusem (2,4%), co uspokoiło inwestorów i dało zielone światło dla kontynuacji hossy na amerykańskich giełdach.

Akcje Alior Banku mocno w górę po zapowiedzi wypłaty pierwszej w historii dywidendy
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek publikowane były natomiast dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro za luty. Wskaźnik HICP w ujęciu r/r obniżył się z 2,8% do 2,6%, nieco rozczarowując inwestorów, którzy liczyli na spadek do 2,5%.

 

Na notowania krajowych indeksów największy wpływ miały wydarzenia w spółkach, w tym publikacje kwartalnych raportów finansowych i zapowiedzi dywidend. Najlepszymi tego przykładami są Alior (+7,4% w ujęciu tygodniowym), który zapowiedział pierwszą w historii spółki wypłatę dywidendy czy Vercom (+24,7% w ujęciu tygodniowym), który pozytywnie zaskoczył inwestorów wyższymi od oczekiwań wynikami.

 

Reklama

Z szerokiej perspektywy tydzień na GPW był korekcyjny, a najwięcej stracił indeks spółek o dużej kapitalizacji WIG20. W ujęciu sektorowym obserwowaliśmy wzrosty w nieco mniej istotnych dla krajowego rynku branżach, tj. chemicznej czy medialnej. Solidne przeceny zaliczyły natomiast spółki z szeroko rozumianego przemysłu (w tym przedstawiciele branż energetycznej, wydobywczej czy paliwowej).

 

W nadchodzących dniach krajowi inwestorzy skupiać się będą na wydarzeniach związanych z polityką monetarną – w środę Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję ws. stóp procentowych (rynkowy konsensus nie zakłada zmian w tym zakresie), w czwartek decyzję tę skomentuje prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej, a w piątek opublikowany zostanie protokół z poprzedniego posiedzenia Rady w dniach 6-7 lutego br. Co istotne, na zbliżającym się posiedzeniu członkowie RPP zapoznają się z najnowszą projekcją inflacji i PKB. Tłem dla notowań będą także wydarzenia polityczne – w najbliższych dniach Sejm i RadaMinistrów mają zająć się m.in. projektem tzw. wakacji kredytowych czy zmianą zasad naliczania podatku od zysków kapitałowych.

W centrum uwagi inwestorów zagranicznych znajdą się natomiast odczyty dot. amerykańskiego rynku pracy (w środę raport ADP, a w piątek raport NFP za luty) oraz decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych w strefie euro (rynek spodziewa się pozostawienia stóp na niezmienionych poziomach, tym bardziej po ostatnim, nieco rozczarowującym odczycie inflacji w strefie euro). Za Oceanem rynek będzie również śledził wystąpienia bankierów centralnych Rezerwy Federalnej, w tym wypowiedzi jej prezesa Jerome’a Powella przed amerykańskim Kongresem.

 

Reklama

W tym tygodniu kolejne spółki z GPW podzielą się raportami finansowymi za IV kwartał 2023. Kwartalne wyniki przedstawią m.in. kolejne banki takie jak PKO BP, ING Bank Śląski czy Bank Ochrony Środowiska.

 

Zobacz także: Nadchodzi koniec zielonej rewolucji w finansach? Sygnały z rynku pożyczek ESG

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Banku prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jesteśmy bezpośrednim uczestnikiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy jako wydzielona organizacyjnie jednostka w strukturach Alior Banku. Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.


Reklama
Reklama