Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wg UOKiK banki nie łamią prawa, wypowiadając umowy giełdom kryptowalut

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin w maju tego roku wystosowało pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) w sprawie wypowiadania przez banki umów o świadczenie usług dla podmiotów oferujących obrót walutami cyfrowymi, takich jak giełdy i kantory kryptowalut. Obie instytucje odpowiedziały na pismo Stowarzyszenia, o czym poinformowało ono w środę 26 września.

 

Z listu otwartego opublikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin wynika, że zarówno UOKiK, jak i RPO nie uznały działania banków w stosunku do giełd i kantorów kryptowalut za bezprawne i nieuzasadnione. Obie instytucje nie znalazły również podstaw do podjęcia jakichkolwiek dalszych działań w tej sprawie.

Czytaj także: Polskie Stowarzyszenie Bitcoin chce 'zmusić' banki do współpracy ze środowiskiem kryptowalut

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) zamierza podjąć działania, mające na celu przeciwdziałanie wypowiadaniu umów prowadzenia rachunku bankowego osobom działającym na rynku kryptowalut i ‘zmuszenie’ banków do zawierania umów z takimi osobami. W tym celu zamierza wystosować pismo do Urzędu Ochrony K.. Czytaj
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin chce 'zmusić' banki do współpracy ze środowiskiem kryptowalut

 

Reklama

Rzecznik Praw Obywatelskich w odpowiedzi na pismo PSB odniósł się do kampanii informacyjnej organizowanej przez KNF i NBP, ostrzegającej przed niebezpieczeństwem inwestowania w kryptowaluty, pomijając problem ograniczania możliwości prowadzenia działalności gospodarczej giełdom i kantorom kryptowalut, którym banki wypowiedziały umowy bankowe.

 

Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że piętnaście instytucji bankowych, które zdecydowały się wypowiedzieć umowy o prowadzenie rachunków firmowych podmiotom związanym z obrotem kryptowalutami nie posiada tzw. „kolektywnej pozycji dominującej”, co oznacza że jest ich zbyt mało, aby zagrozić konkurencyjności w tej branży. UOKiK przyznał również, że działania banków mogą być uzasadnione brakiem konkretnych regulacji rynku kryptowalut. Mimo tego, urząd podziękował za cenny sygnał rynkowy.

 

Decyzje banków, które systematycznie wypowiadały umowy o prowadzenie rachunków firmowych giełdom i kantorom kryptowalut wymiernie przyczyniły się do ich masowej emigracji poza granicę kraju, bądź rezygnację z przyjmowania wpłat w walutach fiducjarnych.

 

Reklama

Odpowiedzi obu urzędów nie powinny być zaskoczeniem dla obserwatorów rynku kryptowalut w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest organem docelowo zajmującym się ograniczaniem konkurencyjności i możliwości prowadzenia działalności przez podmioty gospodarcze, natomiast UOKiK w wypowiedziach swoich przedstawicieli wielokrotnie prezentował sceptyczny stosunek do kryptowalut, niejednokrotnie zestawiając je z typowymi oszustwami finansowymi w postaci piramid finansowych, co dodatkowo wzmocniła czerwcowa kampania informacyjna KNF.

Czytaj także: Kim będziesz, kiedy bańka pęknie? KNF w kampanii społecznej myli kryptowaluty z piramidami finansowymi

Kampania społeczna organizowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, mająca na celu ostrzeganie konsumentów przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty, piramidy finansowe, a także przed rynkiem Forex, o której wspominaliśmy jakiś czas temu, nabiera tempa. W ostatni dzień maja, na oficjal.. Czytaj
Kim będziesz, kiedy bańka pęknie? KNF w kampanii społecznej myli kryptowaluty z piramidami finansowymi

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama