Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin chce 'zmusić' banki do współpracy ze środowiskiem kryptowalut

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) zamierza podjąć działania, mające na celu przeciwdziałanie wypowiadaniu umów prowadzenia rachunku bankowego osobom działającym na rynku kryptowalut i ‘zmuszenie’ banków do zawierania umów z takimi osobami. W tym celu zamierza wystosować pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i do Rzecznika Praw Obywatelskich. Stowarzyszenie prosi o wsparcie osoby, których dotknęły powyższe problemy.

 

„W związku z działaniami banków (wypowiadanie rachunków bankowych) przygotowujemy pismo do UOKiK i do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję. Pismo do UOKiK będzie miało na celu zmuszenie banków do zawierania umów rachunków bankowych oraz do wstrzymania akcji „wypowiadania” tych umów, które jeszcze obowiązują.” – czytamy w komunikacie Stowarzyszenia.

 

PSB wskazuje, że do pisma, które trafi do UOKiK konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających wypowiadanie umów i odmawianie zawarcia umowy o prowadzenie rachunku przez banki. Z tego względu PSB zwraca się z prośbą do osób dotkniętych taką sytuacją o przesłanie:

  • kopii wypowiedzenia umowy rachunku bankowego przesłanego przez bank,
  • korespondenci (także mailowej), w której bank odmawia otwarcia nowego rachunku bankowego.
Reklama

Powyższe dokumenty należy przesłać do Marceliny Szwed-Ziemichód na adres mailowy marcelina.szwed@protonmail.com.

 

Sprawdź również:

'O kryptowalutach' - PCC i inne podatki od krypto okiem prawnika

Podatek od bitcoina - płacić czy nie? Wykład adw. Marceliny Szwed-Ziemichód

 

Banki przeciwko kryptowlautom

Reklama

W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których banki wypowiadały swoim klientom umowy prowadzenia rachunku bankowego w związku z obrotem kryptowalutami. Niektóre z nich opisywaliśmy szerzej na łamach serwisu FxMag.pl.

 

Jedna z głośniejszych spraw, która sprawiła, że problem zaczął być szeroko komentowany w mediach, dotyczyła wypowiedzenia umowy prowadzenia rachunku bankowego przez BZ WBK. Bank przesłał swojemu klientowi list z wypowiedzeniem, w którym stwierdził, iż jego rachunek może być wykorzystywany dla celów niezgodnych z przepisami prawa. Zdaniem banku, działaniem mogącym spełniać tę przesłankę jest obrót kryptowalutami, który widoczny był na rachunku klienta. Bank wskazał, że taka działalność „nie jest objęta jednoznacznymi przepisami prawa polskiego”.

Po nagłośnieniu sprawy w mediach BZ WBK zaznaczył, że nie wypowiada umów osobom fizycznym, które w sposób standardowy kupują/sprzedają kryptowaluty. Bank podjął decyzję o nienawiązywaniu współpracy z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami, oraz o wycofywaniu się z tych relacji, gdy współpraca została już podjęta. Decyzja ta dotyczy więc np. giełd kryptowalut, kantorów handlujących w przewadze kryptowalutami lub innych osób/podmiotów, dla których taki handel jest głównym przedmiotem działalności.

 

„Od pewnego czasu otrzymujemy niepokojące informacje dotyczące wypowiadania umów firmom zajmującym się walutami cyfrowymi. Niektórym z podmiotów odmówiono już na starcie założenia rachunków bankowych. Jako Polskie Stowarzyszenie Bitcoin przygotowujemy oficjalne pismo do stosownych organów w tej sprawie.” – skomentował dla nas wtedy sprawę Jacek Walewski z Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin.

Reklama

 

Innymi polskimi bankami, które zdecydowały się na podobne działania do tych podjętych przez BZ WBK są m.in. Idea Bank, mBank, Pekao, Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska. Za granicą podobne sytuacje dotyczyły m.in. BNP Paribas, Citibank, Barclays, Lloyds, czy Bank of America.

 

Unijna dyrektywa nie pomogła – potrzeba dalszych regulacji

Jednym z powodów powyższych problemów jest brak ujęcia kryptowalut w polskim prawie i regulacjach. BZ WBK odwołał się nawet bezpośrednio do tej kwestii argumentując wypowiedzenie rachunku klientowi.

Wydawało się, że sytuację tę nieco odmieni przyjęcie przez rząd w styczniu projektu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ustawa ta wdraża unijną dyrektywę AMLD IV (Fourth Anti-Money Laundering Directive – czwarta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy), która swoim zakresem obejmuje podmioty związane z rynkiem kryptowalut.

Ustawa ta kończy z anonimowością osób obracających kryptowalutami i nakłada na giełdy kryptowalut wymogi związane z analizowaniem swoich klientów i zgłaszaniem odpowiednim organom podejrzanych transakcji. W takiej sytuacji organy nadzoru są odpowiedzialne za monitorowanie podejrzanych aktywności. Jeśli więc brak jest zastrzeżeń co do działalności danego podmiotu, to banki nie powinny argumentować wypowiadania rachunków podejrzeniem o działalność niezgodną z prawem. Działania podjęte przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin sugerują, że przyjęcie ustawy wdrażającej unijną dyrektywę niewiele zmieniło jednak w tej kwestii. Trudno ocenić jak na całą sytuację spojrzy UOKiK i Rzecznik Praw Obywatelskich, zwłaszcza jeśli okaże się, że działania, z którymi walczy PSB dotyczą wyłącznie osób/podmiotów, dla których obrót kryptowalutami stanowi działalność gospodarczą. Wydaje się, że trudno będzie rozwiązać ten i podobne problemy jeśli rynek kryptowalut nie zostanie szerzej objęty przepisami prawa. To ułatwiłoby działalność nie tylko przedsiębiorcom związanym z tym rynkiem, ale również instytucjom, z którymi Ci przedsiębiorcy nawiązują współpracę.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama