Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitcoin notuje nowe rekordy w Wenezueli. Obywatele uciekają przed hiperinflacją

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wenezuela, od krachu na rynku ropy naftowej w 2013 r. pogrążona w hiperinflacji, wg prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) przekroczy próg 1,3 mln procent inflacji do końca 2018 r. Mimo sierpniowej denominacji i próby przeniesienia ciężaru wydatków publicznych na kontrowersyjny cyfrowy token Petro (PTR), rządowi Wenezueli nie udaje się zatrzymać skutków kryzysu gospodarczego i pogłębiającej się dewaluacji waluty narodowej. Coraz gorsza sytuacja ekonomiczna kraju w ewidentny sposób koreluje ze zwiększającym się zainteresowaniem mieszkańców bitcoinem (BTC), który przynajmniej częściowo pozwala odciąć się od tonącej gospodarki Wenezueli.

 

W zeszłym tygodniu obywatele Wenezueli zakupili 1089 BTC za ponad 900 mln suwerennych boliwarów, co jest jak dotąd najwyższą wartością, jednocześnie przekraczającą szczytowe 855 mln sprzed dwóch tygodni. Co więcej, również ten tydzień może być rekordowy, gdyż przy zachowaniu obecnego tempa wzrostu możliwe będzie przekroczenie nawet 950 mln do końca tygodnia.

 

Reklama

FXMAG kryptowaluty bitcoin notuje nowe rekordy w wenezueli. obywatele uciekają przed hiperinflacją bitcoin btc usd btcusd xbt petro wenezuela hiperinflacja bitcoin 1FXMAG kryptowaluty bitcoin notuje nowe rekordy w wenezueli. obywatele uciekają przed hiperinflacją bitcoin btc usd btcusd xbt petro wenezuela hiperinflacja bitcoin 1

Wolumen zakupu BTC liczony w VES, źródło: coindance z localbitcoins

 

Czytaj także: Petro to wielka ściema. „Kryptowaluta” Wenezueli zasłoną dymną upadku gospodarczego

Wenezuela, kraj w Ameryce Południowej rządzony przez socjalistyczny reżim prezydenta Nicolása Maduro, który od wielu lat bezskutecznie walczy z własna niegospodarnością i pogłębiającą się hiperinflacją, szuka ostatniej deski ratunku w walucie cyfrowej, sprytnie wykorzystując popularność „kryptowalu.. Czytaj
Petro to wielka ściema. „Kryptowaluta” Wenezueli zasłoną dymną upadku gospodarczego

Gwałtowny wzrost zainteresowania BTC w Wenezueli można zaobserwować od końca sierpnia, kiedy to doszło do denominacji Boliwara na Boliwara Suwerennego, którego nominał został zmniejszony o pięć zer, a także po ogłoszeniu przez prezydenta Nicolasa Maduro podwyższenia płacy minimalnej oraz nadchodzącej konieczności korzystania przez obywateli z rządowego tokenu Petro.

Może to sugerować, że mieszkańcy Wenezueli, na których kryzys ekonomiczny odcisnął bezpośrednie piętno, nie ufają rządowym rozwiązaniom i próbują zabezpieczyć swój kapitał przed utratą wartości, spowodowaną hiperinflacją. Bitcoin jest idealnym rozwiązaniem dla tego celu, pozwalającym zachować niezależność od rządu.

Reklama

 

Warto dodać, że w Wenezueli oficjalnie nie można korzystać z innych walut niż emitowanych przez socjalistyczny rząd. Stąd też Wenezuelczycy nie są w stanie w legalny sposób wymienić boliwarów na inne waluty narodowe.

 

Prezydent Wenezueli ogłosił na początku miesiąca, że od 5 listopada Petro będzie ogólnodostępną i równoległą walutą cyfrową. Aby wymusić adopcje cyfrowego tokenu, Maduro ogłosił również, że m.in. opłaty za paszport będzie można dokonywać jedynie w Petro.

 

Reklama

Czytaj także: Petro - obywatele Wenezueli będą zmuszeni do używania kryptowaluty

Rząd Wenezueli planuje walczyć z emigracją z kraju. W związku z tym ma zamiar wprowadzić nowe rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość nabycia paszportu wyłącznie za kryptowalutę Petro.   5 października wiceprezydent Wenezueli – Delcy Rodriguez poinformowała na konferencji prasowej o nowych plan.. Czytaj
Petro - obywatele Wenezueli będą zmuszeni do używania kryptowaluty

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama