Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitcoin

Kiedy powstał Bitcoin?

Współcześnie trudno znaleźć byłoby osobę, nie licząc osób starszych i wyjątków, która nie słyszała nic na temat Bitcoina (BTC). Jest to kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez programistę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Przypisywanie jemu autorstwa bitcoina jest jednak o tyle kontrowersyjne, o ile praktycznie brak jest obiektywnej wiedzy o tej tajemniczej postaci, pod pseudonimie której może „ukrywać się” nawet cała grupa różnych osób. Tak czy inaczej, kryptowaluta Bitcoin obecnie jest najbardziej popularną kryptowalutą na świecie. Na czym polega jej fenomen? To, że wartość bitcoina jest znacznie większa od wartości innych kryptowalut, to między innymi zasługa czasu. Fenomen polega jednak na samej istocie działania kryptowaluty.

 

Jak działa Bitcoin?

 

Bitcoin oparty jest na technologii blockchain. Jej opracowaniu przypisuje się sukces, określając często mianem rewolucji, dziejącej się na naszych oczach. Faktycznie, blockchain stał się technologią przyszłością, rozwiązując realne problem przeszłości – przede wszystkim narastający zanik anonimowości zawieranych transakcji w internecie. Dzięki temu, że jest to system zdecentralizowany, a jednocześnie oparty na sieci peer-to-peer (P2P) i środowisku open source, daje gwarancję, że pieniądze wysłane z jednego miejsca na świecie w drugie będą z jednej strony bezpieczne, a z drugiej nie zostaną odnotowane przez instytucje pośrednie (najczęściej banki, ale też inne systemy płatności). Waluta nie jest objęta regulacjami banków centralnych, a jego wydobyciem zająć się może praktycznie każdy. Proces tworzenia Bitcoina określany jest mianem kopania [mining] i potrzeba do tego przede wszystkim sporej grubości portfela, gdyż zakup maszyny do kopania, czyli koparki, jest bardzo kosztowny.

Reklama

 

Jaki będzie kurs Bitcoina?

Przełom 2017 i 2018 roku to okres niezwykle chwiejny i niepewny dla kryptowaluty Bitcoin. BTC osiągnął bowiem w tym okresie swoje historyczne maksima – wzrost Bitcoin odnotował na poziomie około dwudziestu tysięcy dolarów amerykańskich. Z drugiej strony, natychmiast spotkało to reakcje rynku, potężną realizacje zysków, czyli podaż. Warto również nie zapominać o spadkach, jakie mają miejsce na wszystkich światowych rynkach na początku lutego bieżącego roku. Notowania Bitcoina spadły do pułapu siedmiu – ośmiu tysięcy dolarów za Bitcoina. Wiadomym faktem jest jednak to, że rynek kryptowalut jest rynkiem charakteryzującym się znacznie większymi wahaniami i zmiennością od przykładowo giełdy papierów wartościowych. O ile np. spadek 10% na Bitcoinie jest czymś zupełnie normalnym, o tyle takiej samej wartości procentowej analogiczna korekta danej spółki notowanej na giełdzie papierów wartościowych spotyka się z dużo większą paniką i zachwianiem rynku.