Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

peercoin minting

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 15:10:42 ]

Spis treści:

  1. Historia powstania Peercoina
  2. Kopanie (mining) Peercoina (PPC)
  3. Proof of Stake w Peercoinie
  4. Jaki portfel (wallet) do Peercoina (PPC)?
  5. Kurs i notowania Peercoin (PPC)

 

Peercoin (PPC) jest otwartoźródłowym (ang. open source), zdecentralizowanym systemem płatniczym, opartym na technologii blockchain, posiadającym własną kryptowalutę PPC. Peercoin został oparty na bazie kodu źródłowego bitcoina (BTC) i jest pierwszą w historii kryptowalutą posiadającą hybrydowy algorytm konsensusu Proof of Work oraz Proof of Stake. Ideą powstania Peercoina było stworzenie kryptowaluty o wyższej skalowalności i mniejszym poborze energii elektrycznej od bitcoina, a także od powstałego później Litecoina (LTC).

 

Peercoin posiada znacznie zmodyfikowany w stosunku do BTC model emisji, organizowania rocznej stopy inflacji, wynagradzania górników oraz organizacji sieci.

 

Reklama

Peercoin, w przeciwieństwie m.in. do BTC, nie posiada ograniczonej maksymalnej podaży, co oznacza że ma charakter inflacyjny. Inflacja zależna jest od kilku czynników, w tym m.in. od liczby transakcji - prowizje transakcyjne (ang. transaction fee) są stałe i wynoszą 0.01 PPC za 1 KB danych, jednakże nie trafiają do górników jako wynagrodzenie za ich pracę, lecz są niszczone (ang. burn). Oznacza to, że im więcej transakcji w sieci PPC jest wykonywanych, tym stopa inflacji jest mniejsza. Aktualnie stopa rocznej inflacji wynosi ok. 2%, jednak jej docelową wartością jest 1%. Obecnie wykopanych zostało ponad 25,1 mln jednostek PPC, z których wszystkie znajdują się w obiegu rynkowym.

 

Aktualna wersja sieci to 0.7, która została wprowadzona w styczniu 2018 r. w ramach hard forku (brak kompatybilności wstecznej, w przeciwieństwie do tzw. soft-forka).

 

Zobacz także: Lisk (LSK) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Historia powstania Peercoina

PPC powstał jako odpowiedź na istniejące wówczas kryptowaluty Proof of Work, z bitcoinem na czele, które wymagały dużego nakładu mocy obliczeniowej oraz energii elektrycznej, a także nie rozwiązywały problemu centralizacji sieci przez wówczas powstające już duże, przemysłowe kopalnie oraz ryzyka ataków 51%, dokonywanych przez nieuczciwych górników. Peercoin ma w swoim założeniu rozwiązać te problemy poprzez hybrydowy algorytm konsensusu Proof of Work i Proof of Stake, który zapewnia podobny poziom bezpieczeństwa sieci i niższy pobór energii.

Reklama

 

White paper projektu Peercoin został stworzony przez Sunny’ego Kinga (który pózniej stworzył również kryptowalutę Primecoin) i Scotta Nadala. Opublikowano go 12 sierpnia 2012 r., zaś 19 sierpnia wykopano pierwszy blok (ang. genesis block) w sieci Peercoina, co sprawia że PPC jest pierwszą hybrydową kryptowalutą w historii. Peercoin początkowo nazywał się Peer to Peer Coin, co miało podkreślić równościowy charakter sieci, w której pełnoprawnym węzłem mógł stać się każdy użytkownik posiadający jakiekolwiek jednostki PPC, ze względu na obecność algorytmu konsensusu Proof of Stake.

 

Kopanie (mining) Peercoina (PPC)

Peercoin jest siecią hybrydową (PoW/PoS), co oznacza że współistnieją w niej zarówno górnicy, jak i użytkownicy portfeli stakujący (zamrażający saldo) swoich portfeli. Kopanie PPC odbywa się przy wykorzystaniu tej samej funkcji hashującej, co m.in. w bitcoinie - SHA256. Oznacza to, że do miningu Peercoina wykorzystywany jest ten sam sprzęt, aktualnie - ze względu na wydajność - oparty wyłącznie na specjalnie do tego celu przygotowanych układach ASIC, takich jak m.in. Bitmain AntMiner S15/T15, Innosilicon Terminator T3, czy DragonMint T1. Aby jednak zapobiec centralizacji wydobycia i atakom 51%, które byłyby stosunkowo proste do przeprowadzenia ze względu na znacznie niższą moc obliczeniową (ang. hashrate) sieci PPC w stosunku do sieci BTC, nagroda za blok (ang. block reward) dla górników PPC jest dynamiczna. Oznacza to, że im wyższa jest moc obliczeniowa sieci, generowana przez górników, tym niższa jest nagroda za blok, co w swoim założeniu ma przeciwdziałać monopolizacji i centralizacji miningu oraz ciągłemu wzrostowi trudności wydobycia (ang. mining difficulty), jak ma to miejsce w bitcoinie. Nagroda za blok spada o połowę (ang. halving) przy każdym szesnastokrotnym wzroście trudności wydobycia. Aktualna nagroda za blok dla górników wynosi ok. 43 PPC.

 

Oprócz tego, górnicy Peercoina nie otrzymują wynagrodzenia w postaci opłat transakcyjnych użytkowników, gdyż są one niszczone w celu zmniejszania stopy inflacji (im więcej transakcji w sieci, tym niższa inflacja). Takie rozwiązanie ma stymulować rozwój sieci, rozumiany jako jego wykorzystanie w ramach wykonywanych transakcji. 

Reklama

 

Docelowy czas bloku Proof of Work (wykopanego przez górników) w sieci PPC wynosi 60 minut, zaś bloku Proof of Stake (dodanego przez użytkowników stakujących saldo swojego portfela) 10 minut, co średnio daje blok co ok. 8 minut i 57 sekund. Maksymalna pojemność każdego z bloków transakcyjnych wynosi 1 MB, podobnie jak w bitcoinie.

 

Proof of Stake w Peercoinie

Górnicy odpowiadają za emisję ponad 90% jednostek PPC, jednakże w sieci występują również stakujący, którzy tworzą własne bloki Proof of Stake (co ok. 10 minut). Proces zamrażania salda (stakowania) w sieci Peercoina nazywany jest mintingiem (wybijaniem). Każdy z posiadaczy kryptowaluty PPC może wziąć udział w mintingu. Aby rozpocząć ten proces, należy posiadać na danym portfelu jednostki PPC przynajmniej przez 30 dni. Aby zapobiec centralizacji mintingu, oprócz liczby posiadanych Peercoinów, liczy się również ich moc, rozumiana jako wiek. Maksymalna moc uzyskiwana jest po 90 dniach zamrożenia środków na portfelu i stakowania. Jeśli środki nie posiadają maksymalnej mocy (mają wiek niższy niż 90 dni), dzielą potwierdzane transakcje na dwie. Środki, za pomocą których doszło do mintingu nowego bloku transakcyjnego Proof of Stake są zablokowane przez kolejne 520 bloków (ok. 4 dni). Wynagrodzenie za minting wynosi ok. 1% rocznie dla stakujących, co zwiększa stopę inflacji. Nie określono minimalnej granicy liczby posiadanych PPC, pozwalającej na rozpoczęcie mintingu, należy jednak wziąć pod uwagę, że algorytm Proof of Stake ma charakter deterministyczny, a nie nie losowy (jak Proof of Work).

 

 

Czytaj również: Tezos (XTZ) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Reklama

 

Jaki portfel (wallet) do Peercoina (PPC)?

Peercoin, jako jedna ze starszych kryptowalut (najstarsza kryptowaluta hybrydowa Pow/PoS), posiada szeroki zakres otwartoźródłowych portfeli na różne systemy operacyjne i urządzenia.

 

Podstawowym i oficjalnym portfelem jest desktopowy Peercoin Wallet, dostępny w wersji na systemy Windows, MacOS oraz Linux. Jest on pełnym klientem PPC, tzw. pełnym węzłem (ang. full node), co oznacza że pobiera i na bieżąco synchronizuje całą historię sieci blockchain. Pozwala również na stakowanie salda swojego portfela.

 

Paper wallet do PPC można utworzyć na oficjalnej witrynie projektu pod adresem paperwallet.peercoin.net.   

Reklama

 

Najpopularniejszy portfel mobilny dla PPC to Coinomi, dostępny zarówno na urządzenia z systemem iOS, jak i Android. Oprócz tego, godnym polecenia jest również multiwallet Cryptonator, dostępny na Android.    

 

Peercoin jest również obsługiwany przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) firmy Ledger, takie jak Nano S, Nano X oraz Blue. 

 

 

Sprawdź aktualny kurs Peercoin (PPC)

Reklama

 

Kurs i notowania Peercoin (PPC)

Peercoin jest aktualnie notowany na 16 giełdach kryptowalut, z których bezapelacyjnie największą płynność posiada CoinEgg (ponad 80% dziennego wolumenu w parze z bitcoinem - PPC/BTC), co jest pewnym czynnikiem ryzyka ze względu na dużą centralizację ośrodków handlu PPC. Peercoin jest dostępny również na takich platformach handlowych, jak m.in. HitBTC oraz Poloniex i Bittrex, jednak ze znikomą płynnością. Obecnie żadna z polskich giełd kryptowalut nie oferuje handlu PPC, nie można również kupić go bezpośrednio za polskiego złotego.

 

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Peercoina miał miejsce 13 stycznia 2018 r., na szczycie bańki spekulacyjnej altcoinów. Wówczas jego kurs wyniósł 9,92 dolara przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 223,5 mln dolarów. Wcześniejszy szczyt notowań PPC osiągnął już 30 listopada 2013 r., przy kursie 7,84 dolara, co wówczas zapewniało mu czwarte miejsce w rankingu kapitalizacji (za Ripple, Litecoinem i Bitcoinem). Aktualnie PPC znajduje się blisko trzeciej setki rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap.

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z peercoin minting