Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Poloniex

Giełda kryptowalut Poloniex zwróciła na siebie uwagę regionalnej jednostki zajmującej się ochroną inwestorów przy Amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości (DoJ) z powodu rosnącej liczby skarg i problemów klientów giełdy. Najczęstsze z nich to zamrożone konta oraz brak możliwości wypłaty środków pod pretekstem niepełnej weryfikacji tożsamości. Klienci od końca zeszłego roku narzekają również na niemal całkowity brak kontaktu ze strony obsługi giełdy.

 

W środę 25 lipca Craig Weldon, Szef Działu śledczego jednostki zajmującej się ochroną inwestorów przy Departamencie Sprawiedliwości, wysłał zbiorczy mail do klientów giełdy Poloniex, w którym poprosił o kontakt wszystkich użytkowników, którzy mają jakikolwiek problem ze swoim kontem handlowym. Jednostka ochrony inwestorów (Investor Protection Unit) ma za zadanie rozpatrywać zażalenia i skargi klientów podmiotów świadczących usługi finansowe (w tym giełd krryptowalut), a także kontrolować ich pracę, zapobiegając nadużyciom i działaniom na niekrozyśc inwestorów.

Mimo, że sam kontakt urzędu z klientami Poloniex nie ma na obecną chwilę żadnych konsekwencji prawnych, to jest on jasnym sygnałem, że IPU rozpoczęła badanie sytuacji użytkowników giełdy i sposobu funkcjonowania działu obsługi klienta. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości, Departament Sprawiedliwości może wszcząć postępowanie przeciwko Poloniex.

Reklama

 

Skąd wzięły się problemy klientów giełdy Poloniex?

Poloniex był jedną z pierwszych giełd kryptowalut w USA (i nie tylko), które zdecydowały się wprowadzić procedury weryfikacyjne zgodne z regulacjami KYC/AML FinCEN (biuro przy Departamencie Skarbu Państwa USA zajmujące się zapobieganiem przestępczości gospodarczej). Do wprowadzenie początkowej formy weryfikacji użytkowników na giełdzie Poloniex doszło w maju 2015 r. Od tamtego momentu każdy klient był zobowiązany do podania swoich personaliów i kraju pochodzenia, aby wykonać jakąkolwiek wypłatę środków. Aby wypłacić w ciągu doby środki warte ponad 2 tys. dolarów, należało dodatkowo określić dokładny adres zamieszkania oraz nr telefonu, zaś w przypadku wypłat o wartości przekraczającej 7 tys. USD/dobę konieczne było udostępnienie dokumentu tożsamości do weryfikacji przez pracownika giełdy.

Trudno uznać początkową formę weryfikacji za szczególnie rygorystyczną - pozwalała ona na swobodne korzystanie z wypłat do 2 tys. USD dziennie przy zachowaniu względnej anonimowości (na podstawie imienia i nazwiska oraz kraju zamieszkania nie można ustalić tożsamości), co więcej, weryfikacja podanych danych następowała dopiero przy wypłatach powyżej 7000 USD.

Zwiększenie rygoru weryfikacyjnego na Poloniex nastąpiło w grudniu 2017 r., w momencie napływu ogromnej liczby nowych klientów i tym samym transakcji na platformie. Wtedy to giełda poinformowała swoich użytkowników o zaostrzeniu procedur KYC/AML, wymagając od posiadaczy dotychczas aktywnych kont przejścia przez nową procedurę weryfikacyjną do końca 1 kwartału 2018 r. Wielu użytkowników zignorowało wówczas tę informację, głównie ze względu na brak konkretnego terminu weryfikacji. Dopiero pod koniec maja 2018 r., gdy wielu klientów zapomniało już o grudniowym komunikacie, Poloniex rozpoczął wysyłkę maili do konkretnych użytkowników giełdy, dając 14-dniowy termin na dokonanie weryfikacji. Niezastosowanie się do procedury miało skutkować zamrożeniem konta. Po upływie terminu, setki użytkowników Poloniex straciło dostęp do swoich środków i możliwości handlu, co istotne, również ci, którzy wysłali dokumenty do weryfikacji i otrzymali informację zwrotną o jej pomyślnym zakończeniu.

 

Reklama

Na portalach społecznościowych można znaleźć dziesiątki postów i wątków, w których klienci Poloniex skarżą się na utrudniony dostęp do swojego konta, zamrożone środki i całkowity brak kontaktu z obsługą klienta. Problemy z dostępem do kont rozpoczęły się już w grudniu 2017 r., nasilając się w maju. W międzyczasie miało miejsce wiele ataków phishingowych, w których oszuści podszywali się pod obsługę giełdy i zachęcali do dokonania wpłaty na podany adres portfela w celu przywrócenia pełnej funkcjonalności zamrożonego konta.

Co więcej, przy próbach weryfikacji konta za pomocą kamer internetowych dochodziło do błędów informatycznych, które skutkowały wykorzystaniem maksymalnego limitu wniosków o weryfikację i skutkowało koniecznością zresetowania konta.

Setki klientów Poloniex ma obecnie zamrożone środki na giełdzie, bezskutecznie próbując skontaktować się z działem obsługi. Sygnały o tej alarmującej sytuacji skłoniły dział ochrony inwestorów Departamentu Sprawiedliwości do jej zbadania.

Jeśli urząd dopatrzy się nieprawidłowości w funkcjonowaniu giełdy, długofalowe konsekwencje mogą być dla niej dotkliwe, pomijając już kwestie wizerunkowe, gdyż już od kilku miesięcy trudno znaleźć pozytywne opinie klientów.

 

Poloniex w cieniu Coinbase

Reklama

Giełda Poloniex powstała w styczniu 2014 r. i niemal od początku była drugą największą giełdą w Stanach Zjednoczonych, tuż po Coinbase. Jej założycielem jest enigmatyczny Tristan D’Agosta. Początki Poloniex nie były łatwe, gdyż giełda już w marcu 2014 r. padła ofiarą ataku hakerskiego, w wyniku którego straciła ponad 12% swoich depozytów w bitcoinie (BTC). W maju 2015 r. giełda uzyskała status przedsiębiorstwa świadczącego usługi finansowe, co miało konsekwencje we wprowadzeniu weryfikacji użytkowników wg wytycznych FinCEN.

Poloniex jest giełdą, która nie akceptuje walut fiducjarnych, w swojej ofercie ma obecnie 98 instrumentów. Poloniex znajduje się na 28. miejscu pod względem wolumenu handlowego (27 licpa wg serwisu CoinPaprika).

2 lutego 2018 r. Poloniex został zakupiony przez firmę Circle, która udostępnia płatności w kryptowalutach i jest finansowana na zasadzie VC m.in. przez giganta bankowego Goldman Sachs.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj
 

Czytaj więcej