Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy obniżki stóp

Główna stopa utknęła na poziomie 6,75% i może tam zostać aż do końca 2023 roku - to jest bardzo prawdopodobny scenariusz wedle wielu ekspertów.

Stopy procentowe od października 2022 roku pozostają na niezmienionym poziomie 6,75%. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie podała oficjalnej informacji o zakończeniu cyklu podwyżek.

Oczywiście, kredytobiorcy - ale także przedsiębiorcy oraz inwestorzy - zastanawiają się, czy RPP wróci do podnoszenia stóp w 2023 roku? Co będzie decydowało o dalszych losach stóp?

Postanowiliśmy zebrać głosy ekspertów i analityków oraz członków RPP. Oto one.

Reklama

 

Gabriela Masłowska (RPP): „Obniżka stóp w 2023 r. jest możliwa, jeśli inflacja obniży się radykalne”

Obniżka stóp procentowych w 2023 roku mogłaby nastąpić w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji – powiedziała członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska w rozmowie z PAP.

„Myślę, że z pewną ostrożnością, ale już można brać pod uwagę scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 roku. Obniżka stóp procentowych w 2023 roku wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, aczkolwiek i takiego scenariusza nie należy wykluczyć. Obniżka stóp w 2023 roku mogłaby być w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji” – napisała Masłowska w artykule opublikowanym na stronie Radia Maryja.

Zobacz również: Czy w 2023 roku czekają nas obniżki stóp procentowych?

  

Paweł Mucha (członek zarządu NBP): „Stopy będą tak długo wysokie, jak będzie to niezbędne dla utrzymania inflacji w ryzach”

W rozmowie z PR 1 Polskiego Radia na temat inflacji członek zarządu NBP Paweł Mucha przyznał, że jego zdaniem w przyszłym roku nastąpi znaczny jej spadek, a lata 2023-2024 mają być czasem, w którym zbliży się ona do celu inflacyjnego NBP. Zapytany o to, kiedy można się spodziewać obniżania oprocentowania kredytów, odpowiedział: „Apogeum wysokości wskaźnika WIBOR, jakie było, to był październik i listopad, teraz są nieco niższe wartości. Jak to się będzie kształtowało, zależy od sytuacji w przyszłym roku. Stopy będą tak długo wysokie, jak będzie to niezbędne dla utrzymania inflacji w ryzach.”

Zobacz również: Inflacja w Polsce w 2023 roku: co dalej?

Reklama

  

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego: „RPP obniży stopy procentowe w IV kwartale 2023 r.”

Zdaniem ekonomistów PIE, RPP zacznie obniżać stopy już w IV kwartale 2023, a na początek skala obniżek będzie niewielka. „Cykl obniżek będzie kontynuowany w 2024 r. wraz ze spadającą inflacją. Szanse na wznowienie cyklu podwyżek są niewielkie […] a RPP jest pogodzona ze wzrostem inflacji do ok. 20% w lutym. […] Generalnie na kolejnych decyzjach ws. stóp proc. zaważy szybkość spadku inflacji w II kwartale” – stwierdzili ekonomiści PIE.

Zobacz również: Rynek IPO – USA 2022. Najsłabszy rok debiutów na Wall Street od 1990!

  

Polska – główna stopa procentowa (linia niebieska, skala lewa) na tle inflacji

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Ekonomiści PKO BP: „Stopy NBP w 2023 już nie wzrosną”

Pod koniec 2023 roku RPP rozpocznie powolny cykl obniżek stóp procentowych, dojdzie do dwóch obniżek po 25 pb. – zakładają ekonomiści PKO BP. Będzie to reakcja na wyraźny spadek inflacji CPI poniżej 10% r/r oraz spowolnienie gospodarcze. Oczywiście, jeśli pojawi się silna recesja, może ona przyspieszyć obniżki stóp.

Zobacz również: Polityka pieniężna RPP: nie ma gwarancji spadku inflacji do celu NBP

 

Marcin Mazurek (główny ekonomista mBanku): „Stopa referencyjna w 2023 roku pozostanie na poziomie 6,75%”

Zdaniem Mazurka, na początku roku pojawią się kłótnie w RPP i w takim impasie Rada przetrwa cały 2023 rok. W opinii głównego ekonomisty mBanku, do obniżek stóp może dojść dopiero w 2024 roku. W jego opinii, musiałyby zdarzyć się duże szoki gospodarcze, aby główna stopa powróciła do poziomu 0-1,5%.

Zobacz również: Sytuacja gospodarcza Polski na tle krajów UE jest bardzo dobra – przekonuje prezes NBP Adam Glapiński

 

Ekonomiści Banku Pekao: „RPP nie będzie już podwyższać stóp procentowych”

Reklama

Eksperci Pekao podkreślają, że RPP uważa, iż obecny poziom stóp jest wystarczający, by sprowadzić inflację do celu w 2025 roku. Wskazują, że RPP będzie się obawiała, iż podwyżki odbiją się negatywnie na wzroście gospodarczym, więc takowych nie będzie.

Ich zdaniem, aby Rada pozostała jastrzębia, ścieżka inflacji musiałaby być w najbliższych miesiącach wyraźnie wyższa, od zakładanej w listopadowej projekcji makroekonomicznej NBP. Tymczasem taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, a inflacja będzie spadać począwszy od marca 2023 i osiągnie jednocyfrowy poziom pod koniec roku – zakładają ekonomiści Banku Pekao.

Zobacz również: Recesji w Polsce nie będzie, a stopy pozostają bez zmian

 

Ekonomiści BNP Paribas: „Stopy w 2023 roku nie zmienią się”

Analitycy BNP Paribas uważają, że stopy procentowe pozostaną bez zmian w 2023 roku na poziomie 6,75%, a RPP pozostanie przez cały rok w trybie czuwania (wait-and-see). Wskazują, że tak jak twierdził prezes NBP Adam Glapiński, dla dalszych decyzji RPP ważna będzie marcowa projekcja inflacyjna i jeśli ona potwierdzi, że inflacja zaczyna spadać, to nie będzie dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Ich zdaniem, stopy zaczną spadać w Polsce w 2024 roku.

Zobacz również: Stopy procentowe w Polsce: pojawiło się istotne ryzyko dla naszej prognozy

 

Ekonomiści Banku Millennium: „Prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek oprocentowania radyklanie spadło”

Reklama

W opinii ekonomistów Banku Millennium, mogło już dojść do zakończenia cyklu podwyżek stóp w Polsce, na co wpływ miały m.in. rządowe zapowiedzi konsolidacji fiskalnej, oraz umocnienie złotego w IV kwartale 2022. Przypominają oni, że po poprzednich cyklach zacieśniania polityki przez RPP obniżka stóp procentowych pojawiała się średnio około 8 miesięcy po ostatniej podwyżce, ale tym razem przestrzeń do obniżki może się pojawić nieco później, bo około 12-14 miesięcy po ostatniej podwyżce. „Termin pierwszej obniżki oprocentowania obarczony jest wysoką niepewnością, niemniej z dużym przekonaniem można założyć, że rok 2024 będzie okresem wyraźnego łagodzenia warunków monetarnych" - podkreślili ekonomiści Banku Millennium w swoim raporcie.

Zobacz również: Stopy procentowe RPP w grudniu 2022. Poziom docelowy jest już blisko 

 

Ekonomiści Banku BOŚ: „Pierwsza obniżka dopiero w 2024 r.”

Wedle analityków BOŚ Banku, główna stopa w 2023 roku nie zmieni się, bo RPP ma oczekiwanie dezinflacyjne. Z drugiej strony, ekonomiści BOŚ Banku nie oczekują obniżek stóp w 2023 roku, bo jednak inflacja pozostanie relatywnie wysoka, w okolicach 8% na koniec 2023 r. Pierwszy taki ruch, wedle ich prognozy, może mieć miejsce w I kwartale 2024.

Zobacz również: Polski fundusz obligacji z lokatą w nazwie brawurowo odrobił wielką stratę!

 

Ekonomiści Credit Agricole: „Do końca 2023 r. stopy procentowe NBP nie ulegną zmianie”

„Brak istotnych zmian w grudniowym komunikacie RPP w porównaniu z komunikatem z listopada wskazuje, że wysoka inflacja ma dla Rady nadal znaczenie drugorzędne i głównym celem polityki pieniężnej jest niedopuszczenie do nadmiernego spowolnienia wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach. Treść komunikatu sugeruje wprawdzie, że Rada nie zamknęła cyklu zaostrzenia polityki pieniężnej, jednak prawdopodobieństwo powrotu przez Radę co cyklu podwyżek w najbliższych miesiącach pozostaje niskie. Silnym wsparciem dla takiej oceny jest fakt, iż grudzień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym RPP nie zdecydowała się na podwyżkę stóp mimo uporczywie wysokiego wskaźnika inflacji CPI, dalszego wzrostu inflacji bazowej po wyłączeniu nośników energii i żywności do szacowanego przez nas poziomu 11,3% r/r w listopadzie (najwyżej od stycznia 1999 r.) oraz listopadowej projekcji inflacji wskazującej na powrót inflacji w pobliże celu inflacyjnego RPP (2,5%) dopiero w drugiej połowie 2025 r.” – napisali analitycy Credit Agricole w raporcie.

Reklama

„Trzecia z rzędu decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie […] jest spójna z naszą prognozą, zgodnie z którą do końca 2023 r. stopy procentowe NBP nie ulegną zmianie. Podtrzymujemy ocenę, że oczekiwane przez nas silne spowolnienie wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach, w szczególności oczekiwana przez nas przejściowo ujemna roczna dynamika PKB w I kw. 2023 r., będą dla Rady kluczowym argumentem na rzecz nie podnoszenia stóp procentowych w najbliższych miesiącach” – dodali.

Zobacz również: Decyzja RPP odnośnie stóp procentowych – drzwi do podwyżek wciąż otwarte, ale

Czytaj więcej