Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja gospodarcza Polski na tle krajów UE jest bardzo dobra – przekonuje prezes NBP Adam Glapiński

|
selectedselectedselected
Sytuacja gospodarcza Polski na tle krajów UE jest bardzo dobra – mówi prezes NBP Adam Glapiński | FXMAG INWESTOR
NBP/Sytuacja gospodarcza Polski na tle krajów UE jest bardzo dobra – przekonuje prezes NBP Adam Glapiński
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sytuacja gospodarcza robi się dezinflacyjna, spada tempo wzrostu gospodarczego, inflacja wyhamowała. Nie przewidujemy w Polsce recesji – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes NBP prof. Adam Glapiński.

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z prognozami, nie podniosła stóp procentowych NBP. Stopa referencyjna wynosi więc 6,75% i zaczęło się mówić, że dobiegł końca cykl podwyżek stóp procentowych.

Dziś podczas konferencji po posiedzeniu RPP, prezes NBP prof. Adam Glapiński stwierdził, że w Polsce nie powinno być recesji. "Możemy jednak zejść z tempem wzrostu PKB do zera" - ostrzegł. "Zobaczymy w 2023 jednocyfrową inflację, pod koniec roku, jeśli nic złego na świecie się nie stanie. Perspektywy dla Polski są bardzo korzystne" - dodał.

Prezes NBP przyznał, że są lekkie obawy o stabilność systemu bankowego. "Tutaj pojawia się kwestia kredytów frankowych i różnych wyroków sądowych" - powiedział. "Ta kwestia powinna być w końcu uporządkowana. Najlepiej, gdyby to zrobił Sąd Najwyższy" - dodał.

Zobacz również: Co dalej ze stopami procentowymi i inflacją w 2023? Nasze prognozy

Reklama

 

 

 

Sytuacja Polski na tle krajów UE jest bardzo dobra - uważa prezes NBP

Koniunktura gospodarcza niemal wszędzie się pogarsza, w Niemczech może być recesja - zaprognozował prof. Glapiński. "Z kolei na Węgrzech, gdzie zamrożono ceny paliw, nastąpiła dezorganizacja i Węgrzy teraz będą mieć najwyższą inflację. To pokazuje, że ingerencja państwa musi być przeprowadzana delikatnie i z wyczuciem" - stwierdził.

Reklama

Prezes NBP zapewnił, że w Polsce władze działają bardzo ostrożnie. "Staramy się delikatnie zdusić inflację, ale nie doprowadzając do kryzysu gospodarczego, do wysokiego bezrobocia, do załamania gospodarczego. Już teraz mamy w pewnym sensie kryzys, bo jest wysoka inflacja, ale tak naprawdę kryzysu nie ma. Mamy wysoki wskaźnik zatrudnienia, nie ma bankructw. Na tle krajów unijnych, sytuacja Polski jest bardzo dobra, wbrew czarnowidzom, którzy pojawiają się w przestrzeni publicznej" - stwierdził prof. Glapiński.

Adam Glapiński przyznał, że niedawno wybrał się na zakupy z notesem. "Okazało się, że cena chleba jest niższa, niż podaje się w niektórych mediach" - zaznaczył. "Ja zalecam wszystkim taki eksperyment, bo on pokaże, że trzeba uważać na propagandę" - dodał.

Zdaniem Glapińskiego, w styczniu - lutym 2023 zobaczymy szczyt inflacji. "Będzie to związane ze zmianą cen regulowanych" - stwierdził.

Prezes NBP stwierdził, że od marca 2023 zobaczymy szybki, ogólnoświatowy spadek inflacji. "Wzrost inflacji był zjawiskiem ogólnoświatowym i spadek też będzie takim zjawiskiem. My w Polsce mamy dość niską inflację, na tle porównywalnych krajów" - zaznaczył.

Wedle prezesa NBP, w 2025 roku inflacja powinna zejść do celu inflacyjnego. "Wydaje się na dziś, że okolice 6,75% dla głównej stopy procentowej to jest optymalny poziom. To jest wysokość, która prawdopodobnie się nie zmieni. My nie gwarantujemy, że nie będzie podwyżek, ale na razie przy tym poziomie idzie wszystko dobrze, a skoro tak, to nie będziemy tego ruszać" - stwierdził

Zobacz również: PILNE: stopy procentowe w Polsce 2022: znamy już najnowszą decyzję RPP! Szykuj się na… obniżki

Reklama

 

Polska jest na drodze do stania się zamożnym krajem - twierdzi prof. Glapiński

Prof. Glapiński stwierdził, że budżet Polski na 2023 będzie zrównoważony. "Oczywiście, my wiemy, że wydatki na zbrojenia będą musiały rosnąć, ale też uważam, że rząd sobie z tym poradzi" - powiedział. "Przy czym nie da się ukryć, że to jest problem, ten mus zwiększania wydatków na zbrojenia, na obronę" - dodał.

Zdaniem prezesa NBP, Polska jest na drodze do stania się krajem zamożnym. "Oczywiście, trudno nam będzie dogonić Francję. Bo tam żołnierze radzieccy nie niszczyli dworów, posiadłości, nie kradli i nie wywozili majątku, dóbr, tam nie było takiej grabieży" - przypomniał. "Prawdą jest jednak też, że obecnie gros obywateli Polski nie ma wielkich oszczędności" - dodał.

Odniósł się również do wojny w Ukrainie. "Niestety, ta wojna, na to wygląda, że może trwać bardzo długo. Ale ona się w końcu zakończy jakimś porozumieniem" - stwierdził prezes NBP.

Zobacz również: Jacek Kurski dostał pracę w Banku Światowym, zobacz ile tam zarobi były prezes TVP. Kwota robi wrażenie

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama