Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny wołowiny

Światowy rynek wołowiny znajduje się pod presją zmniejszonej podaży. Produkcja ograniczana jest mniejszymi ubojami bydła w Brazylii i Australii (najwięksi eksporterzy wołowiny na świecie). USDA w sierpniu oszacował spadek brazylijskiej produkcji wołowiny w 2021 na 6% r/r, na który przełożą się rosnące koszty produkcji oraz obniżony popyt spowodowany COVID-19. Według danych australijskiego Urzędu Statystycznego, produkcja wołowiny (uboje cieląt) w Australii w 1h21 zmalała o 18% r/r, a pogłowie cieląt w tym kraju, wskutek susz w ostatnich latach, spadło do najniższego poziomu od 30 lat. Ujemnie na światową podaż wpływa również administracyjnie ograniczanie eksportu z Argentyny.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Maleje także unijna produkcja wołowiny. Według danych Eurostatu uboje bydła w UE w okresie styczeń-lipiec były niższe o 1,2% r/r. W połowie roku spadek pogłębił się do ok. 4% r/r (cze-lip) wskutek mniejszej produkcji w Irlandii, we Francji, a także w Polsce (-5,4% r/r).

WZROST POPYTU NA WOŁOWINĘ

Reklama

Światowy popyt na wołowinę wciąż jest wysoki. Sprzyja mu wzrost zapotrzebowania w gastronomii, a także poprawa sytuacji gospodarczej w krajach o dużym udziale w globalnym spożyciu. Według IHS Markit światowa konsumpcja wołowiny w 2021 może wzrosnąć o 2,1% r/r. Możliwe jest wzmożenie popytu na mięso wołowe ze strony Azji, szczególnie w Chinach gdzie wzrost spożycia może wynieść 3,4% r/r. Pojawienie się BSE w Brazylii poskutkowało wstrzymaniem zakupów wołowiny z tego kraju przez Chiny, stąd uwaga Chin może przekierować się na wołowinę z innych krajów.

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Luzowanie restrykcji w sektorze gastronomicznym sprzyjało wzrostowi popytu na wołowinę w UE i podwyżkom cen. Według GUS w 2q21 polski eksport mięsa wołowego (świeżego i mrożonego) w ujęciu wartościowym wzrósł o 26% r/r po 10-proc. spadku w 1q21. Kluczowa była odbudowa wysyłek do Włoch (+22% w 2q21 vs -16% r/r w 1q21), napędzana większą sprzedażą do HoReCa, oraz do Wlk. Brytanii (+50% r/r vs -24% r/r w 1q21) – stabilizacja sprzedaży po spadku wywołanym brexitem. Warto odnotować również 3,2-krotny wzrost eksportu do Japonii.

CENY BYDŁA BIJĄ KOLEJNE REKORDY

Według GUS, w sierpniu przeciętna cena skupu żywca wołowego w Polsce wzrosła do rekordowego poziomu 7,83 zł/kg (+27,5% r/r). Wzrosty cen wpisują się w tendencje światowe. Indeks cen wołowiny FAO we wrześniu ukształtował się na poziomie 129 pkt, co oznaczało rekordowy poziom i wzrost o 33% r/r.

Reklama

Podaż wieprzowiny na rynku unijnym jest wysoka, a małe spadki produkcji mięsa w tosunku do spadków eksportu nie stwarzają możliwości jej obniżenia do końca 2021 i w 1q22. Wzrosty cen pasz w kolejnych miesiącach mogą nasilać się, pogarszając niekorzystną sytuację na rynku trzody. Możliwe, że dalsze miesiące, wskutek utrzymywania się niskiej opłacalności chowu świń, przyniosą większe dostosowanie po stronie podażowej i odbicie cen świń. Szacujemy, że przeciętna cena skupu żywca w 2022 będzie wyższa o 4-6% r/r po spadku o ok. 10% r/r w 2021.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Czytaj więcej