Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Korekta na złotym (PLN) dobiega końca. Kurs eurodolara (EUR/USD) czeka na wypowiedź Ch. Legarde

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Korekta na złotym
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

PL: Na dziś na godz. 10:00 Narodowy Bank Polski zapowiedział publikację Szybkiego Monitoringu NBP. Jest to najbardziej kompleksowe badanie koniunktury przedsiębiorstw w Polsce. Wyniki pozwolą odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. oceny i prognoz popytu, zatrudnienia, inwestycji, polityki płacowej, a także sytuacji płynnościowej. Nie spodziewamy się, aby raport dostarczył argumentów za zmianą bieżących oczekiwań co do stóp procentowych w Polsce.

EZ: O godz. 11:00 Eurostat opublikuje natomiast końcowe dane o inflacji HICP w strefie euro w czerwcu. Według wstępnych danych obniżyła się ona do 2,5% r/r z 2,6% r/r w maju. Bazowy indeks HICP pozostał natomiast na 2,9% r/r. Podwyższona inflacja bazowa jest jednym z czynników, z powodu których Europejski Bank Centralny, po obniżce stóp procentowych w czerwcu, wstrzyma się jutro z kolejnym cięciem kosztu pieniądza.

US: O godz. 15:15 poznamy dane o produkcji przemysłowej w USA w czerwcu. Prognozy wskazują na wzrost produkcji o 0,2% m/m po wzroście o 0,7% m/m w maju. Przemysł amerykański od długiego czasu pozostaje w stagnacji, która nie przekładała się jak dotąd istotnie na popyt na pracę w sektorze.

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: NBP opublikował wczoraj wyliczenia inflacji bazowej w czerwcu. Spośród wskaźników w ujęciu r/r wzrosły względem maja trzy indeksy. Tylko jedna miara inflacji bazowej obniżyła się w czerwcu. Był to najbardziej rozpowszechniony wskaźnik inflacji bazowej, czyli CPI po wyłączeniu cen żywności i energii. Spadł on do 3,6% r/r z 3,8% r/r w maju, a więc do najniższej wartości od 3 lat. Ten wskaźnik inflacji bazowej możemy rozdzielić na towary i na usługi. Według naszych szacunków inflacja cen towarów „bazowych” obniżyła się w czerwcu do 1,4% r/r z 1,6% r/r w maju. Dane GUS pokazują, że obniżyła się też inflacja cen usług – do 6,1% r/r z 6,2% r/r. Oznacza to, że inflacja bazowa utrzymywana jest ponad celem inflacyjnym przez inflację cen usług, która jest wysoka i uporczywa. Nie wydaje nam się, aby mogło to się szybko zmienić zważywszy m.in. na dynamikę kosztów pracy. Powrót inflacji bazowej do celu inflacyjnego to odległa perspektywa. Nasze modele pokazują, że obniżka stóp procentowych w 2025 r. może być zasadna, ale przestrzeń co do cięć w całym cyklu nie jest duża. Poziom docelowy dla stopy referencyjnej to 4,00-4,25%.

PL: Rada Unii Europejskiej zatwierdziła rewizję Krajowego Planu Odbudowy. Otwiera to drogę do kolejnych płatności z UE. Decyzja ta nie stanowi zaskoczenia i była włączona w nasz scenariusz makroekonomiczny. W przyszłym tygodniu mamy natomiast poznać decyzję formalnie zatwierdzające objęcie Polski i innych pięciu krajów UE procedurą nadmiernego deficytu. Trudno spodziewać się, aby Polska mogłaby uniknąć PND. Zapewne rekomendacje KE dla Polski będą specyficzne, z uwagi na bardzo wzmożony wysiłek militarny. Konsolidacja finansów publicznych w Polsce będzie jednak nieunikniona.

US: Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych ustabilizowała się w czerwcu (0,0% m/m), po tym jak w kwietniu wzrosła o 0,3% m/m. Co ciekawe, gdy z danych wyłączy się auta, to sprzedaż wzrosła o 0,4% m/m, a więc mocniej niż w kwietniu i maju. Dane pokazują, że popyt konsumencki w USA jest nadal dość odporny na inflację powyżej celu i wysokie stopy procentowe Fed. Dane nieźle rokują dla PKB w 2Q 2024. Nie wydaje nam się jednak, aby wpływało to na rynki oczekujące obniżki stóp proc. we wrześniu.

 

Zobacz także: Kurs złotego (PLN) poddał się mocniejszemu dolarowi (USD). Rynki analizują ryzyka związane z reelekcją Trumpa

 

Rynki na dziś

Reklama

Techniczna korekta wywindowała kurs EUR/PLN w okolice 4,28 i jej zakres w dużej mierze wyczerpał się. Tym bardziej, że kalendarium danych makroekonomicznych nie jest rozbudowane, a inwestorzy będą oczekiwali na jutrzejsze posiedzenie EBC, w szczególności konferencję prezeski Ch. Legarde. Głównym wyznacznikiem notowań na krajowym rynku walutowym powinny pozostać trendy globalne, a eurodolar stabilizuje się w okolicy 1,09, oczekując na nowe impulsy. Na krajowym rynku długu nastroje powinny pozostać pozytywne, w oczekiwaniu na cięcia stóp procentowych przez główne banki centralne, a także rosnącą wiarę na cięcia stóp w 2025 r. także w Polsce.

 

Rynek krajowy

Wczorajsza sesja niespodziewanie przyyniosła wzrost zmienności na krajowym rynku walutowym oraz osłabienie złotego. Kolejna nieudana prób przełamania przez kurs EUR/PLN techniczengo wsparcia na poziomie 4,25, wywołała korektę, która wywindowała kurs EUR/PLN do poziomu 4,2830, tj. blisko 3 grosze wyżej niż na poniedziałkowym zamknięciu. O nieco więcej, bo o 3,5 grosza wzrósł natomiast kurs USD/PLN. Który osiągnął dzienne maksimum na poziomie 3,9360. Na krajowym rynku długu kolejną sesję z rzędu spadały rentonwości obligacji. Na wartości zyskiwały obligacje wzdłuż całej krzywej dochodowości, czemu sprzyjał podobny ruch na rynkach bazowych. Wycenie obligacji sprzyja też rosnące przekonanie inwestorów, że w tym roku do obniżek stóp procentowych dojdzie także w Polsce. Pod koniec wczorajszej sesji rentowność 10-latki kształtowała się na poziomie 5,54%, tj. 9 pkt. baz. niżej niż dzień wcześniej.

 

 

Rynki zagraniczne

Reklama

Wczorajsza sesja niespodziewanie charakteryzowała się dość dużą zmiennością w kontraście do względnie spokojnych kilku poprzednich sesji. W godzinach porannych euro zyskiwało w stosunku do dolara, choć zmienność była niewielka i wyniosła zaledwie 0,1 centa, a kurs EUR/USD oscylował w okolicy 1,09. Inwestorzy w niewielkim stopniu zareagowali na publikację indeksu ZEW. Dopiero publikacja odczytu sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, która okazała się lepsza od oczekiwań zwiększyła zmienność eurodolara. Opublikowane dane nie wpłynęły na rynkowe oczekiwania, iż Fed zacznie cykl obniżek stóp proc. we wrześniu, jednak nieznacznie zmniejszyły oczekiwania co do skali łącznego poluzowania monetarnego w tym roku. Skutkowało to umocnieniem dolara w stosunku do euro. W popołudniowej części sesji kurs EUR/USD obniżył się o 0,3 centa, zamykając europejską część notowań na poziomie 1,0875. Mało wrażliwe na publikowane wczoraj dane były natomiast notowania obligacji na bazowych rynkach długu. w ciągu dnia rentowności obniżyły się nieznacznie i pod koniec wczorajszych notowań w Europie niemiecka 10-latka notowana była na poziomie 2,43%, tj.4 pkt. baz. względem poniedziałkowego zamknięcia, a jej amerykański odpowiednik na poziomie 4,07% tj., 5 pkt. baz. niżej niż dzień wcześniej.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama