Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) poddał się mocniejszemu dolarowi (USD). Rynki analizują ryzyka związane z reelekcją Trumpa

|
selectedselectedselected

We wtorek złoty znacząco się osłabił, kurs EUR/PLN kończył notowania w okolicy 4,28, a USD/PLN w pobliżu 3,93. Na bazowych rynkach FX nieco umacniał się amerykański dolar, a kurs EUR/USD utrzymał w pobliżu 1,09.

Dziennik Rynkowy: Ryzyka związane z reelekcją D. Trumpa zaczynają punktowo wybijać się na rynkach.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Naszym zdaniem znaczące osłabienie złotego, to efekt kumulacji kilku czynników, które we wtorek oddziaływały na krajowy rynek FX w jednym kierunku. Globalnym czynnikiem było umocnienie dolara, który jest ujemnie skorelowany z walutami EM, na co w naszej opinii wpłynęły nieco mocniejsze od rynkowych oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w USA za czerwiec br. Wydaje się także, że działać może nieco opóźniony efekt rosnących obaw o reelekcję D. Trumpa, pod którą to inwestorzy zaczynają się pozycjonować. Lokalnie krajowej walucie mogły ciążyć rosnące nieco oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych NBP w 2025 roku, co we wtorek wspierał wyraźnie niższy od oczekiwań ekonomistów odczyt inflacji bazowej z Polski za czerwiec br. Nie bez znaczenia był także czynnik wynikający z analizy technicznej, a konkretnie nieudane próby pokonania ważnych wsparć na EUR/PLN i USD/PLN, które miały miejsce podczas ostatnich dni.

 

Zobacz także: Wahania kursu euro EUR/PLN we środę, 17 lipca. Czy euro namiesza na rynku Forex? Czy euro zrobi zamieszanie na rynku walut?

 

Naszym zdaniem jest prawdopodobne, że osłabienie złotego z wtorku jest początkiem kolejnych fal wzrostowych w obrębie średnioterminowych trendów bocznych budujących się na EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio od kwietnia ’24 i listopada ’23. Na taką możliwość wskazywaliśmy w naszym ostatnim kwartalniku na III kw. 2024 r. W krótkim terminie kursy EUR/PLN i USD/PLN zaczęły we wtorek testować ważne w takim horyzoncie strefy oporów (odpowiednio 4,2750-4,2950 oraz 3,94-3,96) i dopiero ich pokonanie istotnie zwiększyłoby szanse na realizację ww. średnioterminowego scenariusza.

Na bazowych rynkach stopy procentowej we wtorek rentowności obligacji skarbowych Niemiec zniżkowały o ok. 2-4 pb., a dochodowości papierów USA o ok. 1-6 pb. Polskie SPW ponownie były mocne, a ich rentowności spadły w przedziale 7-9 pb.

Reklama

 

 

Zniżki rentowności obligacji skarbowych z Niemiec, to efekt reakcji inwestorów na odczyt indeksu ZEW za lipiec br., który wskazał, że nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych względem niemieckiej gospodarki w zakresie przyszłej koniunktury były słabsze od rynkowego konsensusu. Ekonomistów pozytywnie natomiast zaskoczył odczyt czerwcowej sprzedaży detalicznej w USA, co jednak tylko nieznacznie ostudziło nastroje na amerykańskich obligacjach skarbowych, przedłużając trwające na nich od ubiegłego piątku lokalne ruchy korekcyjne. Na tle rynków bazowych ponownie mocne były krajowe obligacje skarbowe, a trwające już od 5 lipca ich umocnienie wspierały zwiększające się nieco oczekiwania na obniżki stóp NBP w 2025 roku, po niższym od rynkowego konsensusu odczycie krajowej inflacji bazowej za czerwiec br.

 

Ładowanie...
Ładowanie...

We wtorek rentowości Budnów dotarły do średnioterminowej linii trendu wzrostowego, a dochodowości 10-letnich polskich papierów skarbowych do dolnego ograniczenia średnioterminowego trendu bocznego. Naszym zdaniem sugeruje to, że bez wsparcia przez nowe czynniki potencjał kontynuacji spadków ich rentowności w perspektywie najbliższych sesji jest już mocno ograniczony. W przypadku rentowności 10-letnich obligacji USA do ważnych wsparć pozostało ok. 10 pb. i w tym kontekście publikowane w środę dane o produkcji przemysłowej ze Stanów Zjednoczonych czy szereg odczytów makro z tamtejszej gospodarki zaplanowanych na czwartek mogą ruch w tym kierunku wygenerować.

 

Reklama

Wykres dnia: Wtorkowa, wyraźna korekta notowań na GPW to kolejny czynnik mający wpływ na osłabienie złotego.

 

kurs zlotego pln poddal sie mocniejszemu dolarowi usd rynki analizuja ryzyka zwiazane z reelekcja trumpa grafika numer 1kurs zlotego pln poddal sie mocniejszemu dolarowi usd rynki analizuja ryzyka zwiazane z reelekcja trumpa grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama