Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wojna na Ukrainie: implikacje i wątki istotne z punktu widzenia sektora nawozowego! Bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów zagrożone?

|
selectedselectedselected
Wojna na Ukrainie: implikacje i wątki istotne z punktu widzenia sektora nawozowego! Bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów zagrożone? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Unia Europejska zaczęła sankcjonować import nawozów potasowych po wyborach prezydenckich na Białorusi latem 2020. Sankcje zostały rozszerzone w czerwcu 2021 i obejmowały już ok. 20% wartości importu nawozów potasowych do Unii. Zakaz importu został rozszerzony 2 marca 2022 na całość białoruskiego sektora nawozów potasowych.

Co więcej, Litwa zablokowała w grudniu dostęp Białorusinom do swojego portu w Kłajpedze, z którego nawozy rozprowadzane były po świecie. Białoruś chciała przekierować transport nawozów najpierw do portów łotewskich lub estońskich (oba kraje, solidarnie z Litwą, odmówiły), a potem do portów rosyjskich. Na ten moment brak informacji o porozumieniu między prezydentami obu państw. Dla Rosjan takie rozwiązanie może nie być optymalne, gdyż mogłoby ograniczyć potencjał eksportowy tamtejszego producenta nawozów potasowych – Uralskali.

Kanadyjski producent nawozów potasowych, firma Nutrien, zapowiedział, że będzie w stanie zwiększyć produkcję o 29%. Istnieje jednak ryzyko, że kanadyjska podaż może mieć problemy z dotarciem na rynki światowe w związku z zapowiadanym na połowę marca strajkiem kolejarzy w tym kraju.

W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie wstrzymany został przesył amoniaku, jednego z podstawowych surowców do produkcji nawozów, z Togljatti w obwodzie samarskim do portu w Odessie. Przesyłano nim do 2 mln ton surowca rocznie, czyli ok. 40-50% rosyjskiego eksportu amoniaku.

Reklama

W wyniku sankcji nakładanych przez państwa zachodnie na Rosję w odpowiedzi na agresję na Ukrainę możliwości transportu morskiego rosyjskich produktów zostały silnie ograniczone (A.P. Moller-Maersk A/S i Mediterranean Shipping Co. przestały obsługiwać transporty z rosyjskich portów; zmniejszenie ruchu w rosyjskich portach szacowane jest na 30%) i obarczone podwyższonym ryzykiem (trudności lub brak możliwości finansowania i ubezpieczania takich transakcji handlowych).

Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu 4 marca 2022 wydało komunikat sugerujący rosyjskim producentom ograniczenie eksportu nawozów. Wcześniej, w listopadzie, Rosjanie ogłosili kwoty eksportowe dla nawozów azotowych obowiązujące do końca maja 2022. W lutym Rosja zakazała eksportu saletry amonowej (nawóz azotowy) do końca kwietnia 2022. Istnieje ryzyko przedłużenia przez Rosję ograniczeń eksportowych lub ich rozszerzenia na inne nawozy.

Trudności z transportem morskim nawozów, sankcje i inne ograniczenia eksportowe nawozów z Rosji i Białorusi zmniejszają bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów. Było to jednym z tematów ostatniej wizyty prezydenta J.Bolsonaro w Rosji. Brazylia jest jednym z największych producentów żywności na świecie, ale jednocześnie jest uzależniona od importu nawozów z Rosji. Po powrocie do kraju prezydent Bolsonaro zapowiedział rozwój brazylijskiej produkcji nawozów potasowych. W tym celu dąży do zniesienia zakazu wydobycia surowców na dziewiczych terenach dorzecza Amazonki bogatych w sól potasową.

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Analizy Sektorowe, Monitoring branżowy, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Reklama

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama