Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości z kraju i świata - Dalszy wzrost CPI, mocne dane tygodniowe z rynku pracy w USA. Prezes NBP widzi „znaczące” pole do dalszych podwyżek stóp

|
selectedselectedselected
Wiadomości z kraju i świata - Dalszy wzrost CPI, mocne dane tygodniowe z rynku pracy w USA. Prezes NBP widzi „znaczące” pole do dalszych podwyżek stóp | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiadomości zagraniczne - dziś poznamy dane o inflacji CPI w USA za listopad. W październiku inflacja wyniosła 6,2%r/r, najwięcej od 30 lat, konsensus na listopad wynosi 6,7% i jest zbieżny z naszą prognozą. Widzimy jednak ryzyko po wyższej stronie.

Komponenty odpowiadające za wzrost cen nie zmieniły się. Do najważniejszych należą: ceny używanych aut (nowych ciągle brakuje), paliw czy najmu. Może to zwiększyć skłonność Fed do szybszego wyjścia z QE na posiedzeniu w połowie grudnia. Zwracamy uwagę, że prezes Powell podczas wystąpienia przez Senatem w ub. tygodniu trzykrotnie powiedział Fed powinien rozważyć przyspieszenie tempa zmniejszania QE. Dodał, że inflacja „rozlała się szeroko” oraz że zagrożenie trwale wysoką inflacją wzrosło istotnie.

W ubiegłym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 184tys., wyraźnie mniej niż konsensus na poziomie 220tys. i 227tys. tydzień wcześniej. To kolejny solidny wynik z amerykańskiego rynku pracy – tygodniowe dane zaskoczyły po niższej stronie także w ubiegłym tygodniu. Sugeruje to, że wraz z wygaśnięciem podwyższonych zasiłków dla bezrobotnych następuje dalsza poprawa aktywności na amerykańskim rynku pracy. Jest ona jednak nierównomierna, np. zdecydowanie słabsza po stronie młodszych roczników. To ciągle jednak potwierdzenie poprawiającej się koniunktury i argument za dalszą normalizacją polityki Fed.

Wiadomości krajowe

NBP: Prezes NBP widzi „znaczące” pole do dalszych podwyżek stóp.

Podczas wczorajszej konferencji prezes NBP A.Glapiński zaprezentował bardziej jastrzębią retorykę niż w poprzednich miesiącach, wskazującą na dalsze podwyżki.

  1. W ocenie prezesa A.Glapinskiego w dalszym ciągu jest „znacząca” przestrzeń do podwyżek stóp. Rada będzie kontynuować zacieśnienie w dotychczasowym tempie. RPP działa, tak aby sprowadzić CPI do przedziału wokół celu, do końca 2023. W ocenie A.Glapińskiego, z dużym prawdopodobieństwem warunki w 2022 istotnie się nie zmienią i inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie. Prezes NBP dużo uwagi poświecił oczekiwaniom na utrzymanie wysokich cen surowców, co spowoduje, że w 2022 roku indeks CPI będzie podwyższony, ale na nieco niższym poziomie. Nie usłyszeliśmy żadnych komentarzy odnośnie efektów drugiej rundy czy spirali płacowo cenowej, które naszym zdaniem już powoli się materializują.
  2. W diagnozie sytuacji bieżącej, Prezes NBP już tradycyjnie podkreślił zewnętrzne powody podwyższonej inflacji, m.in. skokowy wzrost cen surowców energetycznych, rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2 i ostatnio także produktów rolnych. Dodał jednak, że powody inflacji to także mocny wzrost gospodarczy i wysoka dynamika dochodów, a więc też presja popytowa. Ten element znajduje się w komunikacie od pewnego czasu, ale prezes nie akcentował tych czynników dotychczas zbyt mocno. Zauważył ostatnie osłabienie cen frachtu, które jednak pozostają na wysokim poziomie. Skutkiem tego jest utrzymanie wysokiej CPI w szeregu gospodarek rozwiniętych, w tym Polsce. „Nie należy spodziewać się rewelacji” mówił o inflacji w kolejnych miesiącach w kontekście Tarczy Antyinflacyjnej.
  3. Prezes NBP uznał czas rozpoczęcia podwyżek w obecnym cyklu za właściwy. Podwyżki zostały tak wykalibrowane, aby nie doprowadzić do osłabienia koniunktury i wzrostu bezrobocia. Kraje takie jak Czechy czy Węgry zaczęły to robić wcześniej, ale nie pomogło to w osłabieniu inflacji. Kluczowe banki centralne takie jak Fed czy EBC nie wykonały żadnych ruchów stóp procentowych pomimo rekordowej inflacji. Sygnalizują tylko obniżenie skali skupu aktywów, ale wciąż są one olbrzymie.
  4. Prezes NBP stwierdził, że bank centralny zawiesił swój program skupu aktywów, ale w razie konieczności może te operacje wznowić. Ostatnie operacje były już stosunkowo małej skali. Podobnie w jego ocenie NBP nie ma celu kursowego, by osłabiać lub wzmacniać PLN, lecz jedynie zapobiegać jego nadmiernym wahaniom. Bank centralny zastrzega sobie jednak prawo do prowadzenia takich operacji w razie zaburzeń na rynku.
  5. Prezes NBP uważa, że istnieją przesłanki do długoterminowej aprecjacji złotego. W jego ocenie obecnie perspektywy wzrostu PKB wyglądają dobrze, a w 4kw21 gospodarka zwiększy się o ponad 5,3%r/r (nasza prognoza: 6,3-6,5%) i w przyszłym roku będzie się szybko rozwijać.
  6. Naszym zdaniem całokształt konferencji wskazuje na kolejne 1-2 podwyżki po 50bp (do poziomu 2,25-2,75%) na początku 2022 roku (rynek wyceniał niedawno powyżej 3% w 1poł22). Będzie to reakcja na kolejny wzrost CPI w grudni, a potem stabilizację CPI na wysokim poziomie. Potem możliwa jest przerwa. Dalsze losy stóp zależą od nowej RPP, stąd widzimy dużą niepewność. Ale utrzymujemy nasze oczekiwania, że docelowa stopa to 3% lub wyżej. Zakładamy, że nowa RPP wznowi cykl podwyżek, gdy okaże się że spadkowi bieżącej inflacji towarzyszy uporczywie wysoka inflacja bazowa spowodowana przez presję popytową oraz spiralę płacowo cenową.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama