Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W zeszłym tygodniu – inflacja w strefie euro zaskoczyła; podwyżka stóp procentowych w Polsce oraz dane z niemieckiej gospodarki. Co zaskoczyło najbardziej?

|
selectedselectedselected
W zeszłym tygodniu – inflacja w strefie euro zaskoczyła; podwyżka stóp procentowych w Polsce oraz dane z niemieckiej gospodarki. Co zaskoczyło najbardziej? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w grudniu do 8,6% r/r wobec 7,8% w listopadzie, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego równego naszej prognozie (8,3%). GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”.

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływało zwiększenie dynamiki żywności i napojów bezalkoholowych (8,6% r/r w grudniu wobec 6,4% w listopadzie), nośników energii (14,3% wobec 13,4%), paliw (32,9% wobec 36,6%), a także inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyła się w grudniu do 5,2% r/r wobec 4,7% w listopadzie. Dane stanowią ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą inflacja zwiększy się w 2022 r. do 7,4% z 5,1% w 2021 r.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła w ubiegłym tygodniu decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych

Stopa referencyjna NBP wzrosła z 1,75% do 2,25%. Skala podwyżki stóp była zgodna z naszą prognozą i konsensusem rynkowym. Rada podtrzymała deklarację, że jej decyzje w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym. Rada, podobnie jak w grudniu, uzależniła skalę łącznego zacieśnienia monetarnego od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy (por. MAKROpuls z 04.01.2022). Treść komunikatu po styczniowym posiedzeniu, w połączeniu z wypowiedziami prezesa NBP A. Glapińskiego podczas środowej konferencji prasowej wskazują na gotowość RPP do dalszego i stopniowego zacieśnienia polityki pieniężnej i jednoczesne, akceptowanie przez Radę długotrwałego utrzymywania się inflacji powyżej celu inflacyjnego. Tym samym stanowią one wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym RPP podniesie stopę referencyjną NBP o 50 pb i 25 pb odpowiednio w lutym i marcu 2022 r. i zakończy cykl podwyżek stóp procentowych. Wsparcie dla naszego scenariusza stóp procentowych stanowi również ubiegłotygodniowa zapowiedź rządu dotycząca obniżenia stawki podatku VAT na paliwa z 23% do 8%, co byłoby czynnikiem zniechęcającym NBP do silniejszego zacieśniania polityki pieniężnej.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC

W dokumencie znalazły się dwie ważne informacje dotyczące perspektyw polityki pieniężnej w USA. Po pierwsze, członkowie FOMC uważają na ogół, że Rezerwa Federalna będzie musiała „wcześniej rozpocząć podnoszenie stóp procentowych lub podnosić stopy procentowe szybciej” niż początkowo oczekiwali. Po drugie, w grudniu członkowie FOMC rozpoczęli dyskusję nt. bilansu Fed. Część członków FOMC uważa, że Rezerwa Federalna powinna rozpocząć jego zmniejszanie (czyli przestać reinwestować środki z zapadających papierów skupionych w ramach programu luzowania ilościowego) „relatywnie szybko”, po tym jak zacznie podnosić stopy procentowe. Jastrzębi wydźwięk Minutes stanowi istotne ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA nastąpi w IV kw. 2022 r., a w konsekwencji ryzyko w dół dla naszego scenariusza kursu EURUSD zakładającego jego wzrost do 1,18 na koniec 2022 r

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Reklama

Zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się w grudniu o 199 tys. wobec wzrostu o 249 tys. w listopadzie (rewizja w górę ze 210 tys.) i ukształtowało się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (wzrost o 400 tys.). Najsilniejszy wzrost zatrudnienia odnotowano w turystyce i rekreacji (+53,0 tys.), usługach biznesowych (+43,0 tys.) oraz przetwórstwie (26,0 tys.). Stopa bezrobocia zmniejszyła się w grudniu do 3,9% wobec 4,2% w listopadzie, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (4,1%). Wyraźny spadek stopy bezrobocia wynikał ze spadku liczby bezrobotnych przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia. Współczynnik aktywności zawodowej nie zmienił się w grudniu w porównaniu do listopada i wyniósł 61,9%, a tym samym pozostaje nadal wyraźnie poniżej poziomów obserwowanych przed wybuchem pandemii (ok. 63,3%). W zeszłym tygodniu poznaliśmy również liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która zwiększyła się do 207 tys. wobec 200 tys. dwa tygodnie temu. Tym samym od kilku tygodni kształtuje się ona na poziomach zbliżonych do 200 tys. Z kolei liczba kontynuowanych wniosków zwiększyła się z 1,7 mln do 1,8 mln. Warto jednak zauważyć, że są to wartości zbliżone do tych odnotowywanych bezpośrednio przed wybuchem pandemii. Dane wskazują tym samym, że amerykański rynek pracy znajduje się coraz bliżej równowagi. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury.

W zeszłym tygodniu – inflacja w strefie euro zaskoczyła; podwyżka stóp procentowych w Polsce oraz dane z niemieckiej gospodarki. Co zaskoczyło najbardziej? - 1W zeszłym tygodniu – inflacja w strefie euro zaskoczyła; podwyżka stóp procentowych w Polsce oraz dane z niemieckiej gospodarki. Co zaskoczyło najbardziej? - 1

Indeks ISM dla przetwórstwa zmniejszył się w grudniu do 58,7 pkt. wobec 61,1 pkt. w listopadzie i ukształtował się poniżej oczekiwań rynku (60,1 pkt.). Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla czasu dostaw, zapasów, bieżącej produkcji i nowych zamówień), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższy wkład składowych dla zatrudnienia. W danych na szczególną uwagę zasługuje silny spadek indeksu dla cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji, który wskazuje, że ceny rosły w grudniu najwolniej od listopada 2020 r. W naszej ocenie jest to kolejny sygnał świadczący o stopniowym zmniejszaniu się barier podażowych w światowej gospodarce (por. indeks Caixin PMI dla Chin oraz dane o produkcji przemysłowej w Niemczech). W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również indeks ISM w usługach, który zmniejszył się w grudniu do 62,0 pkt. wobec 69,1 pkt. w listopadzie, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (66,9 pkt.). Pogorszenie koniunktury w sektorze usług w znacznym stopniu wynikało ze wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w USA (por. COVID Dashboard). Podtrzymujemy nasza prognozę, zgodnie z którym PKB w USA zwiększył się w 2021 r. o 5,6% r/r wobec spadku o 3,5% w 2020 r. Jednocześnie, uwzględniając brak poparcia Senatu dla nowego pakietu wydatkowego Bidena dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w 2022 r. i w 2023 r. amerykański PKB wzrośnie odpowiednio o 3,8% i 2,3%.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki

Produkcja przemysłowa zmniejszyła się w listopadzie o 0,2% m/m wobec wzrostu o 2,4% w październiku, co było wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (+1,0%). W efekcie produkcja przemysłowa w Niemczech ukształtowała się w listopadzie na poziomie o 13,7% niższym niż bezpośrednio przed wybuchem pandemii (tj. w lutym 2020 r.). Niższa dynamika produkcji przemysłowej wynikała ze zmniejszenia dynamiki produkcji we wszystkich jej głównych kategoriach: przetwórstwie, energetyce i budownictwie. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały również dane o zamówieniach w przetwórstwie, które zwiększyły się w listopadzie o 3,7% m/m wobec spadku o 5,8% w październiku (rewizja w górę z -6,9%). W konsekwencji zamówienia w niemieckim przetwórstwie ukształtowały się w listopadzie na poziomie o 6,6% wyższym niż bezpośrednio przed wybuchem pandemii (tj. w lutym 2020 r.). Źródłem wzrostu zamówień były wyższe zamówienia eksportowe, podczas gdy zamówienia krajowe obniżyły się. Z kolei wyższe zamówienia zagraniczne były efektem wyższych zamówień zarówno ze strefy euro jak i krajów spoza obszaru wspólnej waluty.

W zeszłym tygodniu – inflacja w strefie euro zaskoczyła; podwyżka stóp procentowych w Polsce oraz dane z niemieckiej gospodarki. Co zaskoczyło najbardziej? - 2W zeszłym tygodniu – inflacja w strefie euro zaskoczyła; podwyżka stóp procentowych w Polsce oraz dane z niemieckiej gospodarki. Co zaskoczyło najbardziej? - 2

Reklama

Produkcja nienadążająca za nowymi zamówieniami wskazuje na utrzymujące się bariery podażowe w niemieckiej gospodarce. Warto jednak zwrócić uwagę, że od trzech miesięcy w Niemczech utrzymuje się wzrost produkcji w branży motoryzacyjnej, czyli w branży, gdzie bariery podażowe miały szczególnie silny wpływ na aktywność. W połączeniu z ubiegłotygodniowymi danymi z chińskiego i amerykańskiego przetwórstwa może wskazywać to na pierwsze oznaki słabnących barier podażowych w światowej gospodarce. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały również dane nt. niemieckiego bilansu handlowego, który zmniejszył się w listopadzie do 10,9 mld EUR wobec 12,4 mld EUR, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (12,7 mld EUR). Spadek został odnotowany również w przypadku dynamiki eksportu (1,7% wobec 4,2%) oraz importu (3,3% wobec 5,2%), co wskazuje na lekkie spowolnienie wzrostu aktywności w niemieckim handlu zagranicznym. Ubiegłotygodniowe dane z niemieckiej gospodarki nie zmieniają naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Niemczech wzrósł w 2021 r. o 2,7% wobec spadku o 4,6% w 2020 r.

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro zwiększyła się w grudniu do 5,0% r/r wobec 4,9% w listopadzie, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (4,7%) i naszej prognozy (4,9%)

Tym samym inflacja w strefie euro ukształtowała się na najwyższym poziomie w historii. Wzrost inflacji wynikał z wyższej dynamiki cen żywności i dóbr przemysłowych, podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe dynamiki cen energii i usług. Inflacja bazowa nie zmieniła się w grudniu w porównaniu do listopada i wyniosła 2,6% r/r, pozostając na najwyższym poziomie w historii. Uważamy, że inflacja w strefie euro osiągnęła w grudniu swoje maksimum i w kolejnych miesiącach będzie kształtować się w łagodnym trendzie spadkowym. Oczekujemy, że w całym 2022 r. wyniesie ona 3,7% r/r wobec 2,6% w 2021 r., a w 2023 r. spadnie ona do 1,6%. Uważamy, że inflacja w strefie euro spadnie poniżej poziomu 2% r/r dopiero pod koniec 2022 r.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy indeks Caixin dla chińskiego przetwórstwa,

który zwiększył się w grudniu do 50,9 pkt. wobec 49,9 pkt. w listopadzie, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (50,0 pkt.). Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów jego składowych dla bieżącej produkcji, nowych zamówień i zapasów, podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla zatrudnienia oraz czasu dostaw. W strukturze danych na uwagę zasługuje pierwszy od kwietnia 2020 r. spadek cen dóbr finalnych. Jednocześnie tempo wzrostu cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji było w grudniu najniższe od maja 2020 r. W naszej ocenie są to kolejne sygnały świadczące o stopniowym słabnięciu barier podażowych w chińskim przetwórstwie, co ze względu na rolę Chin w międzynarodowych łańcuchach dostaw będzie sprzyjać ich słabnięciu również na innych rynkach. Mimo lepszych od oczekiwań wyników badań koniunktury w chińskim przetwórstwie, dostrzegamy istotne prawdopodobieństwo jej pogorszenia na początku br. ze względu na zaostrzenie polityki antysmogowej wraz ze zbliżającymi się zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie (4-20 lutego br.). Prognozujemy, że dynamika PKB w Chinach zwiększyła się w 2021 r. do 7,7% r/r wobec 2,3% w 2020 r., a w 2022 r. obniży się do 4,9%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

Rada Polityki Pieniężnej decyzja FOMC posiedzenie FOMC FOMC co to podwyżka stóp procentowych minutes fomc protokół FOMC Protokół z posiedzenia FOMC inflacja w europie fomc meeting fomc minutes posiedzenia fomc fomc usa rada polityki pieniężnej stopę procentową rada polityki pieniężnej zadania rada polityki pieniężnej posiedzenia kiedy podwyżka stóp procentowych rada polityki pieniężnej kadencja rada polityki pieniężnej nbp czym zajmuje się rada polityki pieniężnej podwyżka stóp procentowych w polsce rada polityki pieniężnej na posiedzeniu w styczniu podniosła depozytową stopę procentową fomc meetings podwyżka stóp procentowych a kurs waluty co daje podwyżka stóp procentowych minutki fomc wiki kiedy podwyżka stóp procentowych w polsce kiedy podwyżka stóp co oznacza podwyżka stóp procentowych podwyżka stóp a waluta podwyżka stóp w polsce podwyżka stóp a giełda podwyżka stóp rpp podwyżka stóp rada polityki pieniężnej skład krajowa rada polityki pieniężnej fomc meeting minutes fomc decision rada polityki pieniężnej posiedzenie rada polityki pieniężnej wibor inflacja w europie 2021 rada polityki pieniężnej na posiedzeniu w styczniu najwyzsza inflacja w europie inflacja w europie eurostat średnia inflacja w europie podwyżka stóp procentowych 2022 styczniowa podwyżka stóp procentowych stopy procentowe fomc największa inflacja w europie inflacja w polsce i europie inflacja w europie ranking inflacja w europie wykres inflacja 2021 w europie inflacja w europie 2021 wykres
Reklama
Reklama