Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem

|
selectedselectedselected
Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS publikował szereg październikowych danych z krajowej gospodarki. Te dotyczące rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw zaskoczyły pozytywnie pod kątem dynamiki płac. Przeciętne wynagrodzenia rosły o 12,8% r/r, a więc w tempie o ok. 1 p.p. szybszym od konsensusu i naszych oczekiwań. W ujęciu realnym wzrost wynagrodzeń sięgnął już blisko 6% r/r, co jest poziomem odpowiadającym okresom silnego ożywienia w konsumpcji.

 

 

Argument, który potwierdza tezę, że nadchodzące miesiące przyniosą wyraźną ekspansję w tym obszarze. Silna presja na wzrost wynagrodzeń jest jednak równoznaczna z większym ryzykiem dla dalszego chłodzenia inflacji CPI. Tym samym RPP dostaje kolejny argument za zmianą nastawienia w polityce monetarnej na bardziej konserwatywne. Po stronie zatrudnienia nadal obserwowany jest marazm, a nawet negatywne tendencje. Wg wczorajszych danych w sektorze przedsiębiorstw w październiku ubyło ok. 2 tys. miejsc pracy m/m, co oznacza spadek o 0,1% r/r. To odczyt zgodny z naszymi oczekiwaniami (-0,1% r/r) oraz zbliżony do konsensusu (0% r/r). Zatrudnienie w tym roku kurczy się w porównywalnym tempie do roku 2012. Główne przyczyny to schłodzenie koniunktury, ciasny rynek pracy (niska stopa bezrobocia) i zapewne w jakimś stopniu również optymalizacja zatrudnienia w odpowiedzi na koszty wynagrodzeń.

Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem - 1Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem - 1

Reklama

 

Produkcja przemysłowa z pierwszym od stycznia br. wzrostem r/r.

Wczoraj opublikowane zostały też październikowe dane o produkcji przemysłowej. Odnotowany został wzrost o 1,6% r/r wobec -3,1% r/r. Wynik na pierwszy rzut oka wyglądający dobrze, ale mimo wszystko gorszy od oczekiwań naszych (2,2% r/r) i konsensusu PAP (1,9% r/r) i nie pozwala na nadmierny optymizm. Dlaczego? W październiku przemysł korzystał z układu dni roboczych co podbiło wynik. Poza tym słabo wypadło kluczowe przetwórstwo przemysłowe, rosnące zaledwie o 0,3% r/r. W kolejnych miesiącach, przy odwróceniu korzystnych efektów kalendarza, spodziewamy się, że ponownie zobaczymy ujemne dynamiki produkcji w ujęciu r/r. Koniunktura w przemyśle od wakacji powoli ulega poprawie, ale z naciskiem na słowo powoli. Jednocześnie wciąż obserwujemy obniżanie presji w cenach końcowych– szeroki wskaźnik PPI w październiku spadł o 4,1% r/r, a dla przetwórstwa przemysłowego o 7,5% r/r (!). Więcej o krajobrazie w przemyśle po październikowych danych pisaliśmy tutaj.

Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem - 2Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem - 2

 

EUR-USD z przyhamowaniem wzrostów

Wczoraj publikowane były minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. Zapiski przypomniały inwestorom, że w FOMC wciąż panują jastrzębie nastroje. Wyceny rynkowe już niemal wykluczają kolejną podwyżkę stóp Fed, a publikowane wczoraj minutki przypomniały, że Fed ma na ten temat nieco inne zdanie. EUR-USD na koniec dnia cofnął się nieznacznie, ale pozostał powyżej 1,09.

Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem - 3Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem - 3

Reklama

 

Złoty w ślad za globalnym sentymentem

Wczoraj przygasł apetyt na ryzyko na świecie i złoty przerwał umocnienie. Kurs EUR-PLN zaliczył wzrostowe odbicie i powrócił nad 4,37. Na wykresie dziennym zaznaczyła się dywergencja kursu ze wskaźnikiem RSI, co sprzyja rozwinięciu korekty wzrostowej.

Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem - 4Utrzymująca się presja płacowa. Kurs złotego (PLN) w ślad za globalnym sentymentem - 4

 

Ciąg dalszy tendencji do stabilizacji na krajowym rynku FI

Wczoraj doszło do lekkiego osłabienia 2-latek (o 4 p.b.) oraz umocnienia 10-latek (o 4 p.b.). Krótki koniec mógł reagować na krajowe dane o płacach (silniejszy wzrost oznacza większe szanse na wyższą ścieżkę stóp NBP), a długi był pod wpływem spadków rentowności na rynkach bazowych. Tendencje na rynkach bazowych zmierzają w kierunku krótkoterminowej konsolidacji, co powinno sprzyjać również stabilizacji SPW.

 

Zobacz także: Wielki powrót po głośnym zwolnieniu. To będzie miało wpływ na całą branżę technologiczną

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama