Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UOKiK ma nowe, większe uprawnienia, które pozwolą skuteczniej ścigać nadużycia na rynku finansowym

|
selectedselectedselected
UOKiK ma nowe, większe uprawnienia, które pozwolą skuteczniej ścigać nadużycia na rynku finansowym | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wtorek 17 września w życie weszła podpisana w lipcu nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która zwiększa dotychczasowe kompetencje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów. Jednymi z najistotniejszych zmian są uzyskanie przez Urząd dostępu do tajemnicy bankowej i skarbowej, a także zacieśnienie współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego. Ma to pozwolić na skuteczniejsze identyfikowanie i karanie podmiotów, które dopuszczają się manipulacji i nieuczciwych praktyk m.in. na rynku finansowym, z piramidami finansowymi na czele.

 

Na mocy nowelizacji ustawy UOKiK od dziś otrzymał dostęp do tajemnicy skarbowej, co pozwoli Urzędowi na szybsze i dokładniejsze szacowanie i nakładanie kar za naruszenia, których wysokość uzależniona jest od rocznego obrotu firmy.

Ponadto UOKiK uzyskał dostęp do tajemnicy bankowej, która dotychczas obejmowała jedynie postępowania z zakresu ochrony konsumentów i pomocy publicznej.

Reklama

Najistotniejszą zmianą z punktu widzenia ochrony uczestników rynku finansowego jest jednak określone ustawowo zacieśnienie współpracy z KNF. Pozwoli to na pełną wymianę informacji pomiędzy UOKiK a KNF w postępowaniach dotyczących podmiotów oferujących usługi inwestycyjne i doradcze. Dotychczas ostrzeganiem konsumentów np. przed piramidami finansowymi zajmował się wyłącznie UOKiK, prowadząc własne postępowania w pełnej separacji od regulatora finansowego.

 

Oprócz opisanych wyżej zmian, UOKiK otrzymał również kompetencje do egzekwowania europejskich przepisów dotyczących nieuzasadnionego blokowania geograficznego. Chodzi o sytuacje, w których konsument z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Norwegia, Islandia i Liechtenstein) nie może dokonać zakupu w sklepie internetowym zarejestrowanym n a terenie Europy np. z powodu odrzucania płatności lub odmowy wysyłki do konkretnego kraju.

Ponadto zwiększono skład Krajowej Rady Rzeczników Konsumentów z 9 do 16 (po jednym na każde województwo).

URL Artykułu

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama