Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Trump przegrywa wybory, Węgry opuszczają UE, a Azja uniezależnia się od dolara - poznaj Szokujące Prognozy Saxo Bank na 2020r.

|
selectedselectedselected
Trump przegrywa wybory, Węgry opuszczają UE, a Azja uniezależnia się od dolara - poznaj Szokujące Prognozy Saxo Bank na 2020r. | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Saxo Bank od niemal dwóch dekad publikuje pod koniec roku swoje „Szkokujące prognozy”, skupiające mało prawdopodobne, ale możliwe do realizacji wydarzenia, które wstrząsnęłyby rynkami finansowymi. Mimo, że większość z nich wydaje się zbyt oderwana od rzeczywistości, już niejednokrotnie w historii prognoz Saxo Banku doszło do ich przynajmniej częściowego lub odsuniętego w czasie urzeczywistnienia.

 

Krach w branży półprzewodników

Od ostatniego kryzysu indeks trzydziestu czołowych spółek zajmujących się produkcją procesorów i chipów, jakim jest SOX (Philadelphia Semiconductor Index) radził sobie znacznie lepiej niż szeroki rynek. Jego średnia roczna stopa zwrotu w ciągu ostatniej dekady wyniosła 24%, w porównaniu do 16,6% uzyskanego przez uznawany za benchmark indeks S&P500. Analitycy Saxo Bank przewidują jednak załamanie koniunktury w branży półprzewodników, które nastąpi w 2020 r. Jego przyczyny będą leżeć w zbyt wysokich oczekiwaniach wobec rozwoju technologii AI (sztucznej inteligencji), spowolnienia prac nad nauczaniem maszynowym, a także spadającego popytu na produkcję procesorów do kopania kryptowalut. Wg Saxo Bank w nadchodzącym roku doprowadzi to do spadku indeksu SOX przynajmniej o 50% od obecnej wartości niecałych 1700 pkt.

 

Nagłe pojawienie się stagflacji, stawiające wartość ponad wzrost

2020 r. będzie stał pod znakiem stagflacji, czyli zjawiska polegającego na występowaniu zarówno znaczącej inflacji, jak i stagnacji gospodarczej. Wg analityków Saxo Bank, niemal pół wieku po załamaniu się systemu z Bretton Woods banki centralne wyczerpały możliwość skutecznego prowadzenia polityki fiskalnej za pomocą stóp procentowych, jednocześnie doprowadzając do nieodwracalnych w skutkach manipulacji rynkiem finansowym. Niemożliwe do uniknięcia nadejście stagflacji doprowadzi w przyszłym roku do sytuacji, w której znacznie lepiej będą radzić sobie spółki o wieloletniej historii, z ugruntowaną rynkową wartością, regularnie wypłacające dywidendy w porównaniu do stosunkowo młodych, medialnych spółek o wysokim współczynniku wzrostu. Skutkiem tego będzie znacznie wyższa stopa zwrotu ETF-u iShares MSCI Value (skupiającego spółki o średniej kapitalizacji z mocną wartością fundamentalną) wobec spółek FAANG, czyli pięciu czołowych korporacji technologicznych (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google/Alphabet).

Reklama

 

Europejski Bank Centralny obniży, a następnie podniesie stopy procentowe

Negatywne stopy procentowe forsowane przez EBC doprowadzą do stymulacji eksportu poprzez deprecjację euro, jednocześnie osłabiając sektor finansowy i spółki bankowe. Wg prognoz analityków Saxo Bank, nowa prezes EBC, Christine Lagarde, już na początku stycznia zdecyduje o odejściu od dotychczasowej polityki fiskalnej i podniesieniu stóp procentowych. Lagarde będzie tym samym chciała polepszyć kondycję europejskiego sektora bankowego i wpłynąć pozytywnie na jego nadwyrężoną reputację. Skutkiem zmiany podejścia ECB w 2020 r. będzie przynajmniej 30% wzrost indeksu EuroStoxx Bank, skupiającego 25 czołowych europejskich instytucji bankowych.

 

Zielone inwestycje nie zastąpią czarnych

Wg analityków Saxo Bank, w 2020 r. spółki z sektora petrochemicznego i energetyki konwencjonalnej będą niespodziewanymi zwycięzcami, pomimo rosnącej świadomości ekologicznej i planów systematycznego przejścia na „zieloną energię”. Średni ważony koszt kapitału (powszechnie znany jako wskaźnik WACC) w przypadku spółek z sektora odnawialnych źródeł energii wynosi zaledwie 0,5, co w praktyce oznacza, że „przepalają” one zainwestowany w nie kapitał. Wg Saxo Banku droga do rentowności „zielonych spółek” będzie długa i wyjątkowo kręta. Dlatego też spółki z sektora energetyki konwencjonalnej i paliw kopalnych w przyszłym roku będą radzić sobie znacznie lepiej na rynku.

 

RPA porażona problemami ESKOM

Analitycy Saxo Bank nie wróżą dobrze kursowi randa południowoafrykańskiego (USD/ZAR), który wg ich prognoz spadnie z obecnych niecałych 15 (14,6) do 20 w stosunku do dolara amerykańskiego. Taka deprecjacja spowodowana będzie wzmożonymi wysiłkami rządu, mającymi na celu wyciągnięcie z opłakanej sytuacji finansowej kluczowej i największej w kraju spółki energetycznej ESKOM. Doprowadzi to do ujemnej dynamiki przyrostu PKB na poziomie -4% i spadku kursu waluty narodowej. ESKOM odpowiada za ok. 95% energii elektrycznej wykorzystywanej na terenie RPA i aż 45% w całej Afryce.

Reklama

 

Donald Trump wprowadza podatek „America First”

Po ostudzeniu nastrojów na linii Chiny-Stany Zjednoczone i publikacji coraz gorszych sondaży wyborczych dla Donalda Trumpa, poddających w wątpliwość jego reelekcję, aktualny prezydent postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wprowadzić sporo chaosu. Wg analityków Saxo Bank Trump w przyszłym roku wprowadzi tzw. „America First Tax”, nakładający na amerykańskie spółki podatek od przychodu wygenerowanego z działalności poza granicami kraju. Doprowadzi on do paniki na rynkach i skłoni amerykańskie korporacje do przeniesienia produkcji gdziekolwiek poza granice kraju, aby tylko w jak największym stopniu uniknąć nowego podatku. Podatek „America First” szybko przyczyni się do gwałtownego wzrostu inflacji i odpływu kapitału ze Stanów Zjednoczonych, czyli odniesie skutki przeciwne do zamierzonych przez prezydenta.

 

Szwecja źle skończy

Szeroko zakrojona polityka socjalna, jednocześnie wykluczająca z debaty publicznej coraz liczniejszych przeciwników imigracji zarobkowej i integracji kulturowej, doprowadza nie tylko do tarć społecznych, ale również zgubnego w skutkach umocnienia korony szwedzkiej (SEK). Niewielka gospodarka Szwecji, dodatkowo bardzo wrażliwa na spadki globalnej koniunktury, w 2020 r. wg analityków Saxo Bank może zmierzyć się z poważnym kryzysem ekonomicznym.

 

Millenialsi i kobiety przechylą szalę na stronę Demokratów w wyborach prezydenckich w USA

Wg analityków Saxo Bank, wielu dotychczasowych wyborców Trumpa czuje się rozczarowana jego prezydenturą, co więcej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich weźmie udział znacznie więcej millenialsów i kobiet, którzy będą głosować głównie przeciwko Trumpowi. Doprowadzi do to wygranej Demokratów w wyborach i osiągnięcia większości w dwóch izbach Kongresu. Jedną z konsekwencji takiego stanu rzeczy będzie krach na akcjach spółek farmaceutycznych i świadczących usługi ochrony zdrowia - spadki sięgną przynajmniej 50%.

Reklama

 

Węgry opuszczają Unię Europejską

Prezydent Orbán coraz bardziej odsuwa się od europejskiego centrum i skłania ku sojuszom z Turcją. Pod koniec roku w Parlamencie Europejskim wszczęta zostanie procedura z art. 7 wobec Węgier, które wyrażą wolę opuszczenia UE. Doprowadzi do to znacznych spadków forinta, szczególnie w parze z euro (EUR/HUF), który wyniesie 375 (z obecnych 330).

 

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych uruchomi własną walutę cyfrową

Azja, która mocno ucierpiała w wyniku wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami wyemituje własną cyfrową walutę rezerwową, celem której będzie uniezależnienie się od wpływów dolara amerykańskiego. Oprócz tego AIIB utworzy nowe aktywo rezerwowe - azjatyckie prawo ciągnienia, będące odpowiednikiem SDR emitowanego przez MFW.

Wszystko to doprowadzi do deprecjacji amerykańskiej waluty w 2020 r. - indeks USD straci w ciągu roku 20%, zaś kurs złota do dolara (XAU/USD) zanotuje 30% spadek wartości USD.

 

Czy szokujące prognozy się sprawdzają?

Reklama

Z radykalnymi prognozami jest tak, że rzadko się sprawdzają, ale jeżeli już się to uda, ich autorzy szybko okrzykiwani są rynkowymi wyroczniami przez media. Czy któreś z zeszłorocznych rynkowych przewidywań Saxo Banku się urzeczywistniło? Jedną z prognoz na 2019 r. była recesja największej europejskiej gospodarki, czyli Niemiec, co w pewnym stopniu stało się faktem. Pozostałe prognozy, takie jak m.in. przejęcie Tesli przez Apple, czy rozbłysk słoneczny klasy X, powodujący szkody o wartości 2 bln dolarów, okazały się zbyt „szokujące”, aby doszło do ich realizacji. Co ciekawe, pod koniec 2017 r. Saxo Bank prognozował upadek bitcoina (BTC) w 2018 r., którego kurs miał wzrosnąć aż do 60 tys. dolarów, a następnie w ciągu kilku tygodni spaść zaledwie do poziomu tysiąca dolarów. Prognoza ta spełniła się tylko połowicznie - bitcoin rzeczywiście zaliczył sporą utratę wartości, od końca 2017 r. systematycznie spadając ze szczytowych 20 tys. dolarów do 3500 dolarów na koniec zeszłego roku.

URL Artykułu

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama