Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Światowe trendy a nieoczywiste kierunki inwestycji zagranicznych - raport PWC

|
selectedselectedselected
Światowe trendy a nieoczywiste kierunki inwestycji zagranicznych - raport PWC | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Konsekwencje gospodarcze pandemii czy agresja Rosji na Ukrainę wymuszają na przedsiębiorcach nie tylko konieczność umiejętnego zarządzania ryzykiem, ale również podjęcia strategicznych decyzji.

Takimi decyzjami z pewnością są kwestie dotyczące inwestycji zagranicznych. Odpowiedni wybór lokalizacji może przysłużyć się m.in. zabezpieczeniu łańcuchów dostaw, obniżeniu kosztów produkcji czy poszerzeniu rynków zbytu. A jak pokazują dane z naszego raportu, okazuje się także, że po początkowym spadku odbicie w inwestycjach zagranicznych nastąpiło szybciej niż po kryzysie w 2008 roku. Dlaczego? Przyczyną może być fakt, że realizowane są przedsięwzięcia, które były zaplanowane na początkowe miesiące pandemii. Inwestorzy wstrzymali się z decyzjami, ponieważ początek pandemii cechował się wysoką niepewnością, która malała wraz z poznawaniem mechanizmu działania wirusa i jego wpływu na gospodarkę. Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie –czy po pandemii COVID-19 rynek inwestycji zagranicznych się ustabilizuje, czy może niektóre z globalnych trendów zyskały na znaczeniu i już teraz definiują podejście przedsiębiorców do prowadzenia bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

Niniejszy raport to trzecia edycja, w której poruszamy temat inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorstw. W edycji tegorocznej prezentujemy najciekawsze kierunki z uwzględnieniem wpływu pandemii COVID-19 na atrakcyjność poszczególnych krajów. W raporcie prezentujemy także nowe trendy na rynku BIZ (m.in. zabezpieczanie łańcuchów dostaw, rewolucja e-commerce czy wdrażanie praktyk ESG) oraz wskazujemy na ich znaczenie dla polskich firm. Zdecydowaliśmy się także na próbę odwzorowania wpływu inwazji Rosji na Ukrainę na krótkoterminowe nastroje wśród inwestorów. W efekcie uznaliśmy, że należy en bloc obniżyć oceny atrakcyjności inwestycyjnej krajów naszego regionu.

A jakie kierunki mogą być atrakcyjne dla polskich przedsiębiorstw? Przy wyborze potencjalnej lokalizacji dla inwestycji przez firmy duże znaczenie mają przyjazne regulacje prawno-podatkowe, jakość instytucji i praworządność oraz ulgi i zachęty fiskalne dla przedsiębiorców. Może to być wskazówką dla państw, które z obszarów należy wspierać, aby przyciągać więcej inwestycji zagranicznych. Polskie firmy powinny natomiast patrzeć szerzej niż tylko pobliskie kierunki europejskie. W tym zestawieniu opisujemy nieoczywiste, a jednocześnie atrakcyjne państwa, mogące stać się przyczółkiem ekspansji w przyszłości.

Reklama

Ważną rolę w podejmowaniu inwestycji zagranicznych przez polskie przedsiębiorstwa odgrywają instytucje wspierające ekspansję, m.in. PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które zarządza Funduszem Ekspansji Zagranicznej, a także Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Współpraca z tymi instytucjami ułatwia i przyspiesza międzynarodowy rozwój biznesu.

Wierzymy, że raport będzie inspirującym punktem wyjścia do dyskusji na temat nowych realiów gospodarczych oraz wynikających z nich szans dla polskich przedsiębiorstw w ekspansji zagranicznej.

 

***Materiał pochodzi z raportu PwC i i PFR TFI: Polskie inwestycje zagraniczne: nowe trendy i kierunki. Jak pandemia zmieniła rynek BIZ? którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama
Reklama