Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bezpośrednie inwestycje zagraniczne w polsce

GER: Indeks ZEW w styczniu wzrósł znacznie silniej od oczekiwań, do 51,7 pkt. z 29,9 pkt. w grudniu. Wyraźna poprawa oczekiwań co do wzrostu gospodarczego Niemiec na początku 2022 oznacza, że większość ankietowanych ekspertów z rynków finansowych spodziewa się silnego odbicia gospodarczego w najbliższym półroczu.

Oceny sytuacji bieżącej były w styczniu negatywne i nadal się pogarszały (-10,2 pkt. wobec -7,4 pkt. w poprzednim miesiącu). ZEW wskazuje jednak, że faza osłabienia aktywności w niemieckiej gospodarce wkrótce się zakończy, co należy wiązać z oczekiwaną poprawą sytuacji epidemicznej. Wzrost optymizmu dotyczy branż konsumenckich i eksportowych, obejmuje więc znaczącą część gospodarki.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W pandemicznym roku 2020 wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła o ponad 4% - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W pandemicznym roku 2020 wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła o ponad 4% - 1

 

USA: Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w styczniu spadł do -0,7 pkt. z 31,9 pkt. miesiąc wcześniej, wobec oczekiwań na poziomie 25 pkt.

Spadek indeksu o 32,6 pkt. był najgłębszy od kwietnia 2020, kiedy świat zmagał się z pierwszą falą pandemii. Indeks nowych zamówień spadł w styczniu o 32,1 pkt. do -5 pkt., a indeks dostaw o 26,1 pkt. do 1 pkt. Gwałtowne pogorszenie koniunktury w nowojorskim przetwórstwie było związane z silnym wzrostem zakażeń wariantem Omikron (badanie przeprowadzono między 3 a 10 stycznia). Obecnie sytuacja epidemiczna w Nowym Jorku ulega równie gwałtownej poprawie (por wykres na marginesie).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W pandemicznym roku 2020 wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła o ponad 4% - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W pandemicznym roku 2020 wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła o ponad 4% - 2

 

POL: W pandemicznym roku 2020 wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła o 4% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Co istotne w tym samym okresie, według raportów organizacji międzynarodowych, globalnie odnotowano spadek transakcji związanych z inwestycjami bezpośrednimi o około 35%. Wzrost inwestycji w Polsce w dużej mierze wynikał z decyzji zagranicznych inwestorów bezpośrednich o reinwestowaniu tu zysków wypracowanych przez firmy, w których są inwestorami. NBP szacuje, że w 2020 napływ FDI wyniósł 54,0 mld PLN (2,3% PKB), w tym reinwestowane zyski wyniosły 44,2 mld PLN, a transakcje nabycia udziałów kapitałowych i zasilenia kapitałem 16,8 mld PLN. Saldo pomniejszyły ujemne transakcje z tytułu instrumentów dłużnych (-7,0 mld PLN). Szacowana wartość zobowiązań z tytułu FDI na koniec 2020 wyniosła 938,6 mld PLN. Największym inwestorem bezpośrednim w Polsce pozostały Niemcy (185,9 mld PLN), Francja (88,4 mld PLN) oraz USA (87,8 mld PLN). Raport NBP przygląda się szczególnie inwestycjom w podmioty związane z produkcją pojazdów (z uwzględnieniem inwestycji w produkcję baterii do samochodów elektrycznych). Inwestycje w tej branży odpowiadają za 6,5% wartości inwestycji oraz 9,1% zatrudnienia we wszystkich firmach z udziałem inwestorów bezpośrednich. Rozwój tej branży jest jednym ze źródeł obserwowanego w 2021 w Polsce boomu eksportowego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W pandemicznym roku 2020 wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła o ponad 4% - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W pandemicznym roku 2020 wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła o ponad 4% - 3

Czytaj więcej