Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bezpośrednie inwestycje zagraniczne w chinach

Wojna w Ukrainie a polskie BIZ

Z uwagi na rozpoczętą pod koniec lutego 2022 roku agresję Rosji w Ukrainie, sytuacja polityczna w regionie Europy Środkowo-Wschodniej uległa destabilizacji. Wojna obejmuje znaczną część tego kraju wraz z kluczowymi ośrodkami gospodarczymi, niszcząc jego potencjał ekonomiczny. Rodzi to konsekwencje nie tylko dla potencjalnych inwestycji w Ukrainie, ale także w krajach regionu, które mogą być narażone na negatywne skutki działań zbrojnych Rosji –m.in. z uwagi na zakłócenia związane z bezpieczeństwem energetycznym, relacjami handlowymi i potencjalnym wpływem na wskaźniki makroekonomiczne (np. wzrost inflacji). Taka jest krótkoterminowa percepcja ekonomistów i analityków, którą zdecydowaliśmy się wziąć pod uwagę.

Z tego względu w tegorocznym rankingu podjęto decyzję o usunięciu z rankingu atrakcyjnych kierunków dla polskich inwestycji zagranicznych Ukrainy i Białorusi, a także obniżeniu pozycji krajów Europy Środkowo-Wschodniej[1] o dwie pozycje z uwagi na ryzyko geopolityczne związane z inwestycjami w tym regionie. Z uwagi na korektę ekspercką przewidującą usunięcie z listy krajów opierających się na sektorze upstream(wydobycie ropy naftowej i gazu), Rosja nie znalazła się w rankingu.

Zgodnie z danymi OECD większa niepewność na rynku spowoduje podwyższenie premii za ryzyko dla inwestycji w krajach takich jak Polska, Czechy czy Węgry.Działania Litwy, Estonii czy Polski na rzecz uniezależnienia swojej gospodarki od Rosji w ostatnich latach doprowadziły jednak do większej stabilności w obliczu ryzyk geopolitycznych. Poprawia to nieco perspektywę na stan i możliwości związane z przyszłymi inwestycjami i zwiększenie współpracy z innymi partnerami. Należy pamiętać, że dywersyfikacja kierunków inwestycyjnych jest jednym z bardziej skutecznych sposobów na ograniczenie ryzyka. Niezmiennie kluczowe pozostaje jednak jak najszybsze zakończenie konfliktu w Ukrainie.

 

Kluczowe liczby

  • 60% - przedsiębiorstw inwestujących za granicą deklaruje plany dalszej ekspansji zagranicznej[2]
  • 48%- badanych przedsiębiorstw wskazuje dywersyfikację geograficzną i ograniczanie ryzyka jako główną korzyść z bezpośrednich inwestycji za granicą[3].
  • 84%- polskich bezpośrednich inwestycji za granicą zlokalizowanych jest w Europie[4]
  • 105 mld PLN- stan należności z tytułu polskich bezpośrednich inwestycji za granicą w 2020 roku[5]
  • 90%- polskich przedsiębiorstw wymienia warunki dla prowadzenia biznesu (m.in. przyjazną biurokrację) jako kluczowy czynnik w analizie potencjalnej lokalizacji dla inwestycji[6]

 

Reklama

 

  1. Kraje Europy Środkowo Wschodniej (CEE) rozumiane zgodnie z metodologią Banku Światowego, który do regionu zalicza Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię oraz Węgry. Źródła: OECD, Bank Światowy, NBP, MRiT

  2. Źródło: Ankieta CATI (n=240) wśród polskich średnich i dużych przedsiębiorstw w okresie grudzień 2021 r. styczeń 2022 r.

  3. Ibidem

  4. Źródło: Narodowy Bank Polski.

  5. Ibidem

  6. Źródło: Ankieta CATI (n=240) wśród polskich średnich i dużych przedsiębiorstw w okresie grudzień 2021 r. –styczeń 2022 r.

 


***Materiał pochodzi z raportu PwC i i PFR TFI: Polskie inwestycje zagraniczne: nowe trendy i kierunki. Jak pandemia zmieniła rynek BIZ? którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Pobierz raport

Czytaj więcej