Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek pracy względnie mocny. Nastroje konsumentów w górę po ogromnej zapaści

|
selectedselectedselected
Rynek pracy względnie mocny. Nastroje konsumentów w górę po ogromnej zapaści | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS publikował wyniki badania BAEL za 2Q’23 oraz dane o stopie bezrobocia rejestrowanego za lipiec. Ogólny wniosek jaki można z nich wyciągnąć jest taki, że rynek pracy przejawia pewne symptomy słabości, ale w relacji do koniunktury gospodarczej jest po prostu wciąż mocny. Wg badania BAEL stopa bezrobocia spadła z 2,9% w 1Q’23 do 2,6% w 2Q’23. To w zasadzie jednak efekt sezonowy. W ujęciu r/r w 2Q’23 nie uległa zmianie, podczas gdy w 1Q’23 obniżyła się o 0,2 p.p., co można postrzegać jako przyhamowanie pozytywnych tendencji. Liczba pracujących spadła kosmetycznie k/k o 2 tys., do 16,85 tys.

W ujęciu r/r natomiast rosła o 0,5%, a więc nieco wolniej niż w 1Q’23 (0,8%) i jednocześnie nieco szybciej niż w lipcowej prognozie NBP (0,4%). Współczynnik aktywności zawodowej nieznacznie cofnął się do 58,2% z 58,4%, ale pozostaje na historycznie wysokich poziomach. W przypadku stopy bezrobocia rejestrowanego odczyt za lipiec był zgodny ze wstępnymi szacunkami MRiPS oraz oczekiwaniami i pokazał stabilizację stopy na poziomie 5%, co jest zgodne z wzorcem sezonowym. Choć tu też można się doszukiwać pewnych symptomów osłabienia pozytywnych tendencji. Spadek liczby bezrobotnych w lipcu o 1,1 tys. m/m, nie licząc specyficznego sierpnia’20, był najmniejszy w wieloletniej historii dla adekwatnych miesięcy. Podsumowując – rynek pracy nadal jest względnie mocny w odniesieniu do szerokiej koniunktury gospodarczej. Obserwowane hamowanie pozytywnych tendencji może w pewnym stopniu wynikać nie z popytu na pracę, a z kwestii podażowych (niska stopa bezrobocia). Patrząc na temat pod kątem perspektyw inflacji ciasny rynek pracy to jeden z głównych elementów ryzyka dla perspektywy powrotu inflacji do celu.

Rynek pracy względnie mocny. Nastroje konsumentów w górę po ogromnej zapaści - 1Rynek pracy względnie mocny. Nastroje konsumentów w górę po ogromnej zapaści - 1

 

Nastroje konsumentów nadal odbijają po zapaści z ’22

Wczoraj GUS publikował także wyniki najnowszego badania dot. nastrojów konsumenckich. Te jak się okazuje w sierpniu podlegały dalszej poprawie i zarówno bieżący wskaźnik (BWUK) jak i przyszły (WWUK) rosły. Ten pierwszy wyraźniej, z -24,9 do -22,3, a drugi kosmetycznie z -10,9 do -10,5. WWUK jest na poziomach najwyższych od wybuchu pandemii, a BWUK najwyżej od końcówki ’21. Dane wspierają scenariusz odbicia konsumpcji w 2 połowie roku, tym bardziej, że regularnie poprawia się składowa dot. oceny ważnych zakupów. Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w sierpniu nieco się obniżył, ale perspektywie 3 miesięcy stabilizuje się na obniżonym poziomie, po wcześniejszych dynamicznych spadkach.

Reklama

Rynek pracy względnie mocny. Nastroje konsumentów w górę po ogromnej zapaści - 2Rynek pracy względnie mocny. Nastroje konsumentów w górę po ogromnej zapaści - 2

 

Projekt budżetu zakłada solidne podwyżki w sferze budżetowej w ‘24

Wczoraj przestawiony został projekt budżetu na ’24. Z założeń makro mamy wzrost PKB o 3% oraz inflację CPI na poziomie 6,6% średniorocznie. To nieco powyżej konsensusu rynkowego (wg Bloomberga dla PKB 2,6% a dla CPI 6%). Wg MF deficyt sektora gg będzie w ’24 nadal znaczny i wyniesie -4,5% PKB, a zadłużenie sektora gg miałoby wzrosnąć do 54% PKB wobec 49,1% PKB w ’22 oraz 48,1% PKB w 1Q’23. Na 2024 zakładane są m.in. znaczące podwyżki w sferze budżetowej, na poziomie 12,3%, co w ujęciu realnym daje blisko 6% wzrost. To kolejny impuls dla wysokiego tempa wzrostu wynagrodzeń w ‘24, po zapowiedzianej wcześniej podwyżce płacy minimalnej (w sumie o ok. 19% w ’24). My spodziewamy się wzrostu płac w gospodarce narodowej o 8,8% r/r w ’24.

Zobacz także: O ile spadnie rata kredytu, jeśli RPP obniży stopy procentowe w Polsce? Zobacz wyliczenia!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama