Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polskie inwestycje zagraniczne: sposób identyfikacji puli krajów to efekt dwóch działań analitycznych [raport PWC]

|
selectedselectedselected
Polskie inwestycje zagraniczne: sposób identyfikacji puli krajów to efekt dwóch działań analitycznych [raport PWC] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Analiza 1

W tym kroku zidentyfikowane zostały nowe, wschodzące rynki na globalnej mapie BIZ z uwzględnieniem krajów, które swoimi cechami mogą najbardziej odpowiadać polskim firmom. Wytypowano kraje, w których dynamika przychodzących inwestycji zagranicznych (stanów inwestycji) jest najwyższa. Następnie spośród nich zostały wybrane te, które mają najmocniejsze relacje z krajami Unii Europejskiej, szczególnie z obszaru Europy Środkowej i Niemiec. Następnym krokiem była identyfikacja tych cech krajów, które czynią je atrakcyjnymi dla polskich inwestorów pod względem inwestycji kosztowych lub nakierowanych na ekspansję oraz dla poszczególnych sektorów.

Na podstawie danych CDIS (Coordinated Direct Investment Survey) zidentyfikowane zostały kraje, które w ostatnich 5 latach zanotowały najwyższy wzrost stanów przychodzących BIZ. Spośród tych krajów zostały wybrane te, które mają najmocniejsze relacje inwestycyjne z krajami UE, a szczególnie z Niemcami i innymi niż Polska krajami CEE (kraje, w których inwestuje co najmniej połowa krajów UE, Niemcy oraz co najmniej jeden kraj CEE).

 

Analiza 2

W tym kroku zidentyfikowane zostały kraje już stanowiące dla polskich inwestorów przyczółki ekspansji, to znaczy takie, których udział w polskich BIZ jest wyższy niż ich udział w BIZ innych krajów UE. Oznacza to, że są to rynki już rozpoznane przez polskich przedsiębiorców, które mogą stać się istotnymi kierunkami ekspansji w przyszłości. W bezpośrednich inwestycjach zagranicznych często występują efekty sieciowe – wykorzystywanie rynków przez jedne firmy sprawia, że innym jest tam łatwiej prowadzić ekspansję. Budują się krajowe zasoby wiedzy dotyczące rynków, a inne firmy podążają śladami swoich konkurentów.

Reklama

Na podstawie danych Eurostatu dotyczących stanów bezpośrednich inwestycji zagranicznych wychodzących policzone zostały udziały poszczególnych rynków w inwestycjach Polski i Niemiec (jako jednego z globalnych liderów w obszarze inwestycji zagranicznych). Następnie wybrano 20 kluczowych rynków, które w polskich BIZ mają większy udział niż w BIZ Niemiec.

 

 


***Materiał pochodzi z raportu PwC i i PFR TFI: Polskie inwestycje zagraniczne: nowe trendy i kierunki. Jak pandemia zmieniła rynek BIZ? którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama