Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe?

|
selectedselectedselected
Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z oczekiwaniami FOMC zdecydował wczoraj o przyspieszeniu tempa ograniczania QE. Poznaliśmy też nowe projekcje, a tam 3 podwyżki stóp w 2022 roku. Naszym zdaniem zaczną się one w II kwartale 2022 roku, ale będą ostrożne i rozciągnięte w czasie. Dziś czas na EBC, gdzie z uwagą śledzić będziemy projekcje. Niespodziankę sprawił wczoraj finalny odczyt polskiej inflacji. W listopadzie wyniosła ona 7,8% r/r (flash wskazywał na 7,7% r/r).

Dziś NBP opublikuje wyniki inflacji bazowej (wczorajsze dane sugerują 4,7% r/r).

Czekamy też na wstępne indeksy PMI w Europie i USA (konsensus oczekuje lekkich spadków). Poza ECB także w Turcji podjęta zostanie decyzja ws. stóp procentowych - oczekiwany jest spadek jednotygodniowej stopy benchmarkowej o 100 pb do 14%.

W USA, poza wspomnianym PMI, poznamy także listopadową produkcję przemysłową (prognoza: 0,7% m/m, poprzednio: 1,6% m/m), dane o pozwoleniach na budowę (poprzednio: 1650 tys.), liczbę rozpoczętych budów (prognoza: 1575 tys., poprzednio: 1520 tys.) oraz cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (prognoza: 185 tys., poprzednio: 184 tys.).

Inflacja w listopadzie 7,8%

Reklama

Światełkiem w tunelu jest fakt, że ostatnie przyspieszenie to głównie czynniki egzogeniczne. Inflacja bazowa porusza się w górę w bardziej skromnym zakresie. Tak jak inflacja w listopadzie nie wzięła przykładu z liści i nie spadła, w grudniu nie weźmie przykładu ze śniegu. Przygotowujemy się jeszcze na delikatny wzrost i wyznaczenie szczytu w grudniu. Dłuższy komentarz w linku poniżej:

FOMC - bye, bye transitory

Bez niespodzianek, Fed pożegnał narrację o przejściowej inflacji i zwiększył tempo redukcji zakupów aktywów. Podwyżki stóp procentowych nadejdą zapewne w II kwartale 2022 roku, ale będą ostrożne i rozciągnięte w czasie. Mimo oczekiwanych, doskonałych wyników gospodarczych, oczekiwana ścieżka zacieśnienia jest stosunkowo łagodna.

Garść newsów makroekonomicznych

∙ Ancyparowicz (RPP): "Na pewno nie można gasić ognia oliwą. Gdybyśmy w tej chwili jeszcze bardzo mocno zareagowali ze strony polityki pieniężnej, to co prawda mamy wysokie prognozy PKB na ten i następny rok, ale 2023 r. ma już niską dynamikę wzrostu. (...) Gdyby dokonywać podwyżek stóp tak często, jak niektórzy zalecają, że powinnyśmy zrobić cały cykl podwyżek, a niektórzy postulują nawet, żebyśmy od razu podnieśli stopy procentowe do 3 proc., czego żaden rozsądny bank nie robi, to byśmy zdusili gospodarkę. A jeżeli gospodarka nie ma odpowiednich mocy wytwórczych, inwestycje które były zaczęte przez duże przedsiębiorstwa nie byłyby kończone, nie byłoby podaży, to nie stłumimy inflacji." - powiedziała członkini RPP w trakcie konferencji (cytaty za PAPbiznes).

Później, odpowiadając na pytania dziennikarzy, G. Ancyparowicz stwierdziła, że: "Gdyby utrzymała się tendencja wzrostu akcji kredytowej w segmencie konsumpcyjnym, możliwe jest dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej, w kroku o co najmniej 50 pb".

Rzućmy okiem na nową kreację kredytów. O ile to dość oczywiste, że dynamiki roczne mogą być potężne, tylko kredyty na nieruchomości przyspieszają w wolumenie. Kredyty konsumpcyjne raczej wróciły do poziomów sprzed pandemii, co naszym zdaniem - przy bieżącym poziomie cen - trudno nazwać powodem do niepokoju.

Reklama

Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe? - 1Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe? - 1

Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe? - 2Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe? - 2

∙ Łon (RPP): "Myślę, że te podwyżki, których dokonaliśmy spowodowały znaczne zatrzymanie presji inflacyjnej. Już widzimy, że są pewne efekty, że jednak ta inflacja zaczyna zwalniać. Z naszych prognoz wynika, że inflacja na początku przyszłego roku osiągnie to apogeum i później będzie zwalniać" (cytat za tvp.info).

Twitter Post

∙ Kochalski (RPP): "(...) Pod koniec 2023 roku powinniśmy być w paśmie dopuszczalnych odchyleń. I to jest takie nadrzędne kryterium. To jest takie nadrzędne kryterium naszych decyzji."

Reklama

Twitter Post

∙ USA: Słaby wynik sprzedaży detalicznej za listopad - wzrost o 0,3% m/m jest najniższym odnotowanym od 4 miesięcy (konsensus wynosił 0,8% m/m). Odpowiadają za to m.in. rosnąca inflacja, ale też przesunięcie wydatków świątecznych na wcześniejszy okres (w październiku odnotowano wysokie +1,8% m/m). W podziale na kategorie największy wzrost odnotowano w sprzedaży na stacjach paliw (to w dużej mierze kwestia cen, raportowane są dane w cenach bieżących). Największe spadki odnotowała sprzedaż elektroniki. W szerszym obrazie (patrząc na trendy) sprzedaż detaliczna wciąż pozostaje wysoko ponad trendem sprzed pandemii.

Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe? - 3Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe? - 3

Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe? - 4Po Fed czas na EBC. Zatrzymanie presji inflacyjnej w Polsce – czy to możliwe? - 4

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama