Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemiecki indeks ZEW - mieszane odczyty. Co wybierze indeks DAX ?

|
selectedselectedselected
Niemiecki indeks ZEW - mieszane odczyty. Jak zareaguje indeks DAX ? | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

21 kwietnia opublikowany został niemiecki indeks nastrojów ekonomicznych ZEW, który wyniósł: 28,2, a także indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych w Niemczech: -91,5 .Prognozy zakładały odpowiednio -42,3 i -77,5. Poprzednie odczyty, które poznaliśmy 17 marca wynosiły: -49,5 oraz -43,1.

Co to jest indeks ZEW?

Jest to wskaźnik sentymentu, który obrazuje nastroje i opinie dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech. Indeks ZEW opracowywany jest w niemieckim instytucie Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung w Mannheim. Polega na przepytaniu kilkuset analityków oraz specjalistów z dziedziny finansów. Przedstawiają oni swoją opinię, jak będzie się kształtowała w średnim terminie przyszła sytuacja koniunkturalna w biznesie oraz na rynkach finansowych. Wynik stanowi różnicę pomiędzy opiniami pozytywnymi i negatywnymi. Horyzont czasowy w jakim ankietowani oceniają stan gospodarki to 6 miesięcy.

 

 

Indeks ZEW w przeszłości

W przeszłości najwyższy odczyt jak dotąd odnotowany był w styczniu 2000 roku, kiedy to wyniósł 89,6 punktu. Natomiast najgorszy w lipcu 2008 notując spadek do -63,9 punktu. Widać wyraźnie, że 13 marca poczyniony został duży krok w kierunku historycznego minimum tego wskaźnika. Spadek indeksu do -49,5 już wtedy wyglądał groźnie.

Reklama

 ZEWZEW

Wykres indeksu ZEW od 1992 roku

 

Indeks ZEW w przyszłości

Póki co, nic nie wskazuje na to, aby mogło dojść do stabilizacji w odczytach wskaźnika ZEW. Pandemia koronawirusa najpierw przyniosła na rynki całkowitą panikę, a następnie wprowadziła długotrwały paraliż gospodarki. To właśnie ten drugi element jest szczególnie niepokojący. Im dłużej zawieszone jest normalne funkcjonowanie państw, tym trudniejsze i bardziej żmudne czasowo będzie przywrócenie ich wyjściowego działania. Bankructwa wielu firm spowodują, iż potężnym wyzwaniem może okazać się odbudowa wcześniejszych szlaków handlowych. Jak wiadomo rynek nie znosi próżni, dlatego prędzej czy później pojawią się nowi przedsiębiorcy chcący wypełnić lukę, jednak czas odgrywa tutaj kluczową rolę. Każdy dzień zawieszenia gospodarczego to potężne straty, a relacje handlowe oparte na zaufaniu buduje się latami. Co ciekawe jeden z odczytów ZEW zaskoczył bardzo pozytywnie. Analitycy oczekiwali mocnego spadku, a ten nie tylko okazał się lepszy od prognoz, ale nawet zanotował widoczny wzrost powyżej kreski. Dodatni wynik na poziomie 28,2 jest na pewno bardzo miłą niespodzianką płynącą z niemieckiej gospodarki. Czy tak dobre nastroje przedsiębiorców utrzymają się na dłużej, sprawdzimy już za miesiąc.

Rzut oka na indeks giełdowy

Oczywiście możliwe jest, że mieliśmy do czynienia z najkrótszą bessą w historii i teraz ponownie niemiecki indeks DAX będzie się wspinał w kierunku szczytów. Natomiast jak bardzo jest to prawdopodobne? Na to pytanie już każdy inwestor musi sobie odpowiedzieć indywidualnie. Warto jednak brać też pod uwagę scenariusz, w którym ostatnio obserwowany, miesięczny rajd jest jedynie korektą wcześniejszych drastycznych spadków.

DAX indeksDAX indeks 

Reklama

Wykres niemieckiego indeksu DAX (3 miesiące)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marcin Widerski

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG


Reklama
Reklama