Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nadchodzi złagodzenie polityki pieniężnej przez główne banki centralne. Początek cyklu obarczony wysoką niepewnością

|
selectedselectedselected
Nadchodzi złagodzenie polityki pieniężnej przez główne banki centralne. Początek cyklu obarczony wysoką niepewnością | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2023 r. główne banki centralne na świecie kontynuowały rozpoczęty w 2022 r. cykl zacieśniania polityki pieniężnej a docelowy poziom stóp procentowych okazał się wyższy od oczekiwań z początku roku. W Stanach Zjednoczonych zaskoczyła odporność gospodarki na restrykcyjne warunki finansowania, natomiast w strefie euro w I poł. roku wskaźnik HICP przewyższał prognozy. II poł. 2023 r. przyniosła jednak pogłębienie spadków inflacji.

 

 

W takich warunkach Fed zakończył cykl podwyżek w lipcu, a EBC w sierpniu, choć retoryka pozostawała jastrzębia. Wraz z dalszym spadkiem inflacji i rozładowywaniem się napięć na rynku pracy Fed po posiedzeniu w grudniu poinformował, że członkowie poruszali już kwestię obniżek kosztu pieniądza. W kontraście, EBC zachował większą powściągliwość.

 

Zobacz także: Dalszy spadek inflacji na świecie w 2024 roku nie będzie już tak spektakularny

Reklama

 

W ostatnich tygodniach 2023 r. rynki finansowe nasiliły oczekiwania co do przyspieszenia pierwszej obniżki stóp procentowych oraz łącznej skali zacieśniania polityki monetarnej w 2024 r. w gospodarkach rozwiniętych. Po grudniowym posiedzeniu Fed, rynki przypisują największe prawdopodobieństwo pierwszej obniżce już na posiedzeniu w marcu, a do końca 2024 r. główna stopa procentowa ma obniżyć się z obecnego przedziału 5,25-5,50% o 150 pkt baz., tj. do 4,00-4,25%. Oznacza to 6 obniżek o 25 pkt baz. Skala ta jest dwa razy większa niż mediana oczekiwań członków Fed zaprezentowanych na ostatnim posiedzeniu w 2023 r. (75 pkt baz). W przypadku EBC rynki finansowe oczekują cięcia stóp w marcu lub w kwietniu 2024 r., a łączna skala obniżek do końca roku jest zbliżona do tej wycenianej dla Rezerwy Federalnej, czyli stopa depozytowa miałaby obniżyć się z 4,00% do ok. 2,25-2,50%. W naszej ocenie cięcia stóp procentowych w 2024 r. w USA będą materializować się zgodnie z obecnymi oczekiwaniami rynkowymi. Natomiast w przypadku EBC wydaje nam się, że rynkowa wycena jest zbyt agresywna i przyjmujemy mniejszą niż w przypadku amerykańskiej Rezerwy Federalnej skalę obniżek stóp procentowych w 2024 r. Sądzimy bowiem, że Fed ma większą przestrzeń do obniżek, gdyż obecny poziom stóp procentowych jest wyższy. Ponadto wolniejsze tempo łagodzenia polityki monetarnej przez EBC oddziaływałoby w kierunku mocniejszego kursu euro względem dolara, co pomagałoby w realizacji celu inflacyjnego. Prognozy wskazują też na odbicie aktywności gospodarczej w strefie euro w II poł. 2024 r. Chcielibyśmy przy tym podkreślić, że rok 2024 będzie kolejnym, z wysoką niepewnością dotyczącą polityki monetarnej na świecie. Tym większe będzie znaczenie napływających danych dla oceny perspektyw działań banków centralnych.

Nadchodzi złagodzenie polityki pieniężnej przez główne banki centralne. Początek cyklu oraz jego tempo obarczone są wysoką niepewnością - 1Nadchodzi złagodzenie polityki pieniężnej przez główne banki centralne. Początek cyklu oraz jego tempo obarczone są wysoką niepewnością - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama