Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Makro-zagranica. Wysoka inflacja w strefie euro; indeks instytutu ZEW; stopy procentowe w Chinach

|
selectedselectedselected
Makro-zagranica. Wysoka inflacja w strefie euro; indeks instytutu ZEW; stopy procentowe w Chinach | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według końcowego wyliczenia inflacja HICP w strefie euro wyniosła w grudniu 5,0% r/r, a więc była zgodna z wstępnymi danymi. Odczyt za grudzień okazał się wyższy od oczekiwań i był napędzany przez mocno rosnące ceny energii i w mniejszym stopniu przez ceny żywności. Inflacja bazowa (HICP po wyłączeniu cen żywności, energii oraz wyrobów alkoholowych i tytoniowych) jednak także jest wysoka i wyniosła 2,6% r/r, podobnie jak przed miesiącem.

W 2022 r. inflacja HICP powinna się stopniowo obniżać wraz z ustępowaniem silnie proinflacyjnych czynników związanych z kształtowaniem się cen surowców energetycznych sytuacją zaopatrzeniową w przemyśle. Inflacja bazowa najpewniej pozostanie jednak powyżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego (przeciętnie w średnim okresie 2,0% r/r). Dynamika cen konsumenta w strefie euro jest mocno zróżnicowana: w Estonii wyniosła w grudniu 12,0% r/r, na Litwie 10,7% r/r, a na Łotwie 7,9% r/r. Bardzo wysoka inflacja zmniejsza komfort części członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego dotyczący retoryki o „przejściowym charakterze” wysokiej inflacji w strefie euro. Potwierdza to opublikowany w ub. tygodniu opis z grudniowego posiedzenia bankierów centralnych w strefie euro, co naszym zdaniem wpisuje się w rosnące prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych EBC jeszcze w 2022 r.

Makro-zagranica. Wysoka inflacja w strefie euro; indeks instytutu ZEW; stopy procentowe w Chinach - 1Makro-zagranica. Wysoka inflacja w strefie euro; indeks instytutu ZEW; stopy procentowe w Chinach - 1

 

Niemcy dotknięte pandemią, ale oczekiwania poprawiają się

Indeks Instytutu ZEW obrazujący oczekiwania analityków i inwestorów co do koniunktury w Niemczech wzrósł w styczniu do 51,7 pkt z 29,9 pkt w grudniu znacząco przewyższając konsensus prognoz, który wynosił 32,5 pkt. Jest to najwyższa wartość wskaźnika od pół roku. Według autorów badania ankietowani oczekują w perspektywie do 6 miesięcy lepszej sytuacji zdrowotnej. Jednocześnie poprawie uległy oczekiwania dotyczące sektorów zorientowanych na konsumentów oraz eksport. Tymczasem inny wskaźnik opracowywany przez Instytut ZEW obrazujący ocenę bieżącej sytuacji spadł do -10,2 pkt z -7,4 pkt potwierdzając trudną sytuację w Niemczech na początku roku, spowodowaną pandemią i utrzymującymi się ograniczeniami w zaopatrzeniu przemysłu. Nie można naszym zdaniem zatem liczyć na dużo lepsze dane w 1Q 2022 r. niż w 4Q 2021, gdy niemiecki PKB skurczył się.

Reklama

Makro-zagranica. Wysoka inflacja w strefie euro; indeks instytutu ZEW; stopy procentowe w Chinach - 2Makro-zagranica. Wysoka inflacja w strefie euro; indeks instytutu ZEW; stopy procentowe w Chinach - 2

 

Chiny obniżają stopy procentowe

Ludowy Bank Chin obniżył 1-roczną stopę oprocentowania kredytów bankowych dla firm do 3,70% z 3,80%. Z kolei 5-letnia stopa referencyjna kredytów hipotecznych spadła do 4,60% z 4,65%. Łagodzenie polityki pieniężnej w Chinach było spodziewane.

Makro-zagranica. Wysoka inflacja w strefie euro; indeks instytutu ZEW; stopy procentowe w Chinach - 3Makro-zagranica. Wysoka inflacja w strefie euro; indeks instytutu ZEW; stopy procentowe w Chinach - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama