Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak uzyskać dotacje dla firm 2023 na śląsku? Jak wziąć udział w nowej turze, aby otrzymać finansowanie? Wsparcie finansowe dla śląskich firm z Unii Europejskiej

|
selectedselectedselected
Jak uzyskać dotacje dla firm 2023 na śląsku? Jak wziąć udział w nowej turze, aby otrzymać finansowanie? Wsparcie finansowe dla śląskich firm z Unii Europejskiej | FXMAG INWESTOR
Pixabay
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop


jak uzyskac dotacje dla firm 2023 na slasku jak wziac udzial w nowej turze aby otrzymac finansowanie wsparcie finansowe dla slaskich firm z unii europejskiej grafika numer 1jak uzyskac dotacje dla firm 2023 na slasku jak wziac udzial w nowej turze aby otrzymac finansowanie wsparcie finansowe dla slaskich firm z unii europejskiej grafika numer 1

Zastanawiasz się czy należysz do grona osób, które mogą otrzymać dotację Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego? Pomożemy Ci to sprawdzić!

Napisz do nas: support@fxmag.pl


 

 

Chcesz uzyskać dotacje z UE dla śląskich firm? Interesuje cię temat wsparcia europejskiego dla przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych? Przeczytaj kolejny artykuł, który pomoże odpowiedzieć na pytania: jak uzyskać wsparcie z Unii? Jakie środki przysługują firmom z sektora prywatnego i publicznego? Jak wypełniać wnioski o dotacje? Na co można uzyskać wsparcie unijne? 

Reklama

 

Dotacje unijne to szansa na szeroko zakrojony rozwój firm na Śląsku. Z uwagi na połączenie ze sobą czynników gospodarczo-przemysłowych, region ten otrzymał najwyższą pulę unijnego wsparcia z UE. Co to oznacza dla wnioskujących? To przede wszystkim szansa na uzyskanie finansowania projektów rozwojowych i wspieranie innowacji. Można wiele zyskać, jednak należy pamiętać o istniejących procedurach i przestrzeganiu zasad formalnych narzuconych przez instytucje UE. 

 

Fundusze europejskie na rozwój firmy - jak pozyskać? Kto może starać się o dofinansowanie z UE?

Fundusze unijne dla śląskich firm przyznawane są na dwa sposoby:

 

  1. Bezpośredni. Fundusze Europejskie dla Śląskiego przyznawane są podmiotom ubiegającym się o dotacje lub realizującym dany projekt. 
  2. Pośredni. Dotacje z UE mogą otrzymać również osoby biorące udział w szkoleniach czy innych aktywnościach prowadzonych przez inny podmiot. 
Reklama

 

Program Fundusze Europejskie dla Śląskiego przeznaczone są na różne projekty. Nie ma jednego szablonu, który określałby wydatkowanie konkretnych środków, dlatego o dofinansowanie UE mogą starać się firmy i organizacje z wielu branż. W tym celu opracowano szczegółowy katalog uprawnionych wnioskodawców. 

Szansa na otrzymanie dofinansowania uzależniona jest od formy organizacyjno-prawnej podmiotu wnioskującego oraz kompetencji czy doświadczenia. Co do zasady, premiowane są organizacje transparentne, które prowadzą profesjonalną działalność w danym zakresie. Należy również pamiętać o obowiązkowym wypełnieniu postanowień programu, co zostanie następnie zweryfikowane podczas przynajmniej jednej kontroli i w procesie ewaluacji.  

 

Zobacz również: Fundusze unijne dla Śląska. Z jakiego wsparcia mogą skorzystać lokalne firmy? Jak otrzymać dotacje z UE 2023?

 

Wyróżnia się również grupy podmiotów mogące występować o wsparcie. To 9 głównych kategorii, które dzielą się na mniejszych wnioskujących ubiegających się o wsparcie unijne. 

  1. Firmy z sektora prywatnego 
  2. JST (Jednostki Samorządu Terytorialnego) 
  3. Służby polityczne, których nie zalicza się do szeroko pojętej administracji 
  • Wymiar sprawiedliwości,
  • Podmioty zarządzające drogami, 
  • Służby mundurowe (straż pożarna, ratownictwo),
  • Ośrodki zajmujące się doradztwem rolniczym,
  • Instytucje niosące pomoc w zakresie integracji oraz pomocy społecznej,
  • Organizacje skupiające się na prowadzenie i regulowaniu działalności wodnej,
  • Instytucje działające na rynku pracy,
  • Organizacje sportowo-kulturalne,
  • Jednostki zajmujące się ochroną środowiska. 
  1. Instytucje działające w sektorze ochrony zdrowia
  • Publiczne oraz niepubliczne (ale mające kontrakt z NFZ) zakłady opieki zdrowotnej
  1. Organizacje wspierające przedsiębiorczość i biznes 
  • Podmioty działające w branży finansowej,
  • Punkty wsparcia dla przedsiębiorców, 
  • Ośrodki zajmujące się innowacjami. 
  1. Przedstawiciele organizacji naukowych i podmiotów edukacyjnych 
  • Instytucje badawcze,
  • Ośrodki umożliwiające kształcenie dorosłych, 
  • Szkoły i przedszkola,
  • Uniwersytety i uczelnie wyższe. 
  1. Szersze partnerstwa gospodarcze
  • Klastry,
  • Konsorcja łączące ośrodki biznesowe z naukowymi,
  • Partnerstwa opierające się na współpracy łączącej sektory publiczne z prywatnymi. 
  1. Firmy, które podejmują się zleceń dla sektora publicznego 
  • Przedsiębiorstwa świadczące szeroki zakres usług transportowych i infrastrukturalnych (kolej, organizację transportu zbiorowego, firmy zajmujące się przewozem towarów, spółki wodne,  organizacje zarządzające terenami przeznaczonymi pod inwestycje)
  1. Związki wyznaniowe i organizacje społeczne 
  • Związki zawodowe,
  • Centra wyznaniowe, w tym kościoły, 
  • Ośrodki sportowo-kulturalne, 
  • Organizacje pozarządowe,
  • TBS (Towarzystwa Budownictwa Społecznego)
  • Organizacje integrujące i niosące pomoc w wymiarze społecznym. 
Reklama

 

 

Kluczowe zasady przyjmowania wniosków o dofinansowanie UE

Każdy wniosek o dofinansowanie z UE poddawany jest ocenie. Oprócz weryfikacji formalnej sprawdzany jest również w oparciu o kryteria programowe. Te są bardzo szerokie i w dużej mierze uzależnione od rodzaju projektu i instytucji ubiegającej się o pozyskanie środków. Więcej na ten temat można odnaleźć na stronie Fundusze dla Śląska

 

Najważniejsze zasady realizacji projektu. Jakie obowiązki należy spełnić, aby otrzymać dotacje UE?

Realizacja projektu obejmuje 11 punktów, które pełnią również funkcję wskazówek w realizacji programu.  

  1. Zawarcie umowy - dofinansowanie dla Śląska z UE.
Reklama

Po kwalifikacji wniosku kolejnym etapem jest zawarcie umowy o dotacje z UE. Sama procedura rozpoczyna się w momencie otrzymania wiadomości zwrotnej potwierdzającej otrzymanie wsparcia europejskiego. Zanim formalności zostaną oficjalnie dopełnione, należy skompletować wszystkie dokumenty, na co przysługuje zazwyczaj kilka tygodni. 

  1. Postępowanie według zatwierdzonego harmonogramu rzeczowo-finansowego.

Każdy projekt powinien być realizowany z uwzględnieniem wszystkich zmiennych. Należy ściśle przestrzegać terminów, a także wykazu produktów i usług. Wszystkie zmiany muszą być na bieżąco raportowane i uzgodnione z instytucją unijną, która udziela wsparcia. 

  1. Wydatki - zasady kwalifikowalności.

Przez wzgląd na obowiązujące przepisy dotyczące dotacji UE, nie każdy wydatek kwalifikuje się jako możliwy do dofinansowania. Wsparcie unijne dla firm i instytucji udzielane jest wyłącznie na działanie, które figurują na liście kosztów kwalifikowanych. Co decyduje o kwalifikowalności? To przede wszystkim sposób dokonania zakupu z wypełnieniem procedur. Brak respektowania zasad może skutkować obniżeniem lub wycofaniem dotacji z Unii dla śląskich firm

  1. Niezbędne konto bankowe. 

Aby zapewnić transparentność, wszystkie wydatki, koszty i inne działania finansowe w ramach projektu powinny być księgowane na dedykowanym koncie bankowym. Numer konta znajduje się w podpisanej wcześniej umowie o dofinansowanie z UE

  1. Zasady dotyczące dokumentacji. 

Każdy projekt musi być realizowany przy uwzględnieniu wyodrębnionej dokumentacji księgowej. Ten sposób księgowania umożliwia ułatwioną identyfikację wydatkowania i realizacji etapów projektu przy wykorzystaniu dotacji z UE

  1. Zasady dotyczące danych osobowych. 
Reklama

W momencie podpisania umowy o dofinansowanie z UE przekazane zostają dane uczestników projektu do przechowywania.  

  1. Kontrola projektu.

W trakcie realizacji projektu wykorzystującego środki unijne prowadzone są kontrole. Co więcej, w przypadku każdego programu należy spodziewać się przynajmniej jednej, która zazwyczaj wykonywana jest na sam koniec. 

  1. Rozliczanie projektu.

Instytucja, która udzieliła dotacji UE powinna być na bieżąco informowana o postępach w realizacji projektu. Częstotliwość składania sprawozdań wskazana jest w umowie o dofinansowanie, zazwyczaj jest to raz na 3 miesiące. 

  1. Promocja. 

Korzystanie ze wsparcia UE musi być widoczne. Oznacza to, że firmy, które otrzymały dotacje z UE, muszą o tym poinformować. Dane te powinny być widoczne w trakcie realizacji projektu, na który przyznano środki unijne. Zakres informacji powinien obejmować również nazwę funduszu unijnego, z którego pochodzą środki, programu i wspierającej instytucji.  

  1. Trwałość - wydatkowanie dotacji UE. 

Wypełnienie zasad w ramach określonego projektu nie kończy wszystkich obowiązków. Według obowiązujących przepisów, jeśli w ramach dotacji zakupiono środki trwałe, wybudowano obiekty czy instalacje, wnioskujący objęty jest tzw. okresem trwałości. To inaczej czas wskazany w projekcie, w którym należy zachować określone elementy w niezmienionej formie. Zazwyczaj trwa on 5 lat, istnieją jednak wyjątki (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), w przypadku których okres ten ulega skróceniu do 3 lat. 

  1. Konkurencyjność a wsparcie z Unii dla śląskich firm. 
Reklama

Baza znajdująca się na stronie dedykowanej dotacjom unijnym zawiera pełny wykaz wniosków i dotacji, o które wnioskują beneficjenci. To szybki sposób na odnalezienie innych zapytań ofertowych. 

 

Dotacje z UE - metody finansowania programów 

 Zasadniczo środki z UE na Śląsku można otrzymać z 3 głównych źródeł:

 

  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR),
  • Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+),
  • Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

Co istotne, udział poszczególnych źródeł jest zmienny i zależy od kilku czynników. EFRR odpowiada za 39%, EFS+ za 20%, natomiast FST za 41%. 

Reklama

Warto również zaznaczyć, że dofinansowanie z UE można łączyć ze środkami z budżetu państwa lub samorządu województwa. W sam proces realizacji projektów zostaną włączone również środki finansowe wnoszone przez podmioty, które realizują dany projekt. Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie w ramach refundacji lub zaliczki. W przypadku pierwszego dochodzi do wsparcia w formie zwrotu całości lub części poniesionych kosztów. Zaliczka natomiast wypłacana jest na poczet dopiero planowanych wydatków. Do ostatecznego rozliczenia dochodzi natomiast w przypadku dokumentów wskazujących na faktycznie i prawidłowo poniesione wydatki. 

 

Jak uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosków o dotacje unijne? 

Aby uzyskać pomoc, ubiegając się o dotacje z UE, można udać się do Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Jeśli chodzi o wsparcie śląskich firm, powołano Główny Punkt Informacyjny w Katowicach. 

 

Punkt udziela wsparcia w zakresie unijnych dotacji, w tym:

Reklama

 

  1. Diagnozę wniosków.
  2. Informacje o aktualnych warunkach, szkoleniach,
  3. Pomoc przy przygotowywaniu dokumentacji i wniosków.  

 

Co istotne, wszystkie usługi świadczone w ramach PIFE (Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich) są darmowe. Na miejscu znaleźć można również materiały graficzne oraz biuletyny, które przybliżą temat, jakim są Fundusze Europejskie dla śląskich firm. 

 

Gdzie składać wniosek o wsparcie unijne?  

Wnioski należy składać do instytucji odpowiedniej dla danego miejsca zamieszkania. W tym przypadku obowiązuje podział terytorialny. Osoby, podmioty i instytucje prowadzące działalność na Śląsku powinny skonsultować oraz wnioskować do PIFE w Katowicach. Obecnie coraz więcej procesów można wykonać przy wykorzystaniu internetu. W przypadku osób składających dokumenty należy przesłać komplet drogą elektroniczną przy pomocy skrzynki kontaktowej ePUAP. Co istotne, dokumenty muszą zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem  zaufanym.

Reklama

 

Doradztwo europejskie - kiedy warto z niego skorzystać? Jakie dotacje z UE?

Z doradztwa unijnego należy skorzystać, ubiegając się o dotacje z UE. Każdy wnioskujący ma dostęp do instytucji, które nieodpłatnie doradzą w ramach składanych dokumentów. Ponadto dostępne materiały przybliżą tematykę oraz pomogą rozliczyć projekty finansowanie przy wykorzystaniu środków unijnych. 

Wsparcie z Unii dla firm działających oraz rozpoczynających działalność zwiększa szanse nie tylko na uzyskanie wsparcia, ale buduje również przewagę konkurencyjną. Z tego powodu to inwestycja w przyszłość danej firmy, która może się efektywniej rozwijać, wykorzystując dotacje z Unii Europejskiej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Tematy

dotacje na startupy dotacje na rozwój firmy dotacje na innowacje gdzie dotacje z UEdotacje ue Fundusze europejskie na rozwój firmy Fundusze unijne dla śląskich firm Fundusze Europejskie dla Śląskiego wsparcie unijne zasady przyjmowania wniosków o dofinansowanie UE dofinansowanie dla Śląska z UE Wsparcie unijne dla firm i instytucji dotacji z Unii dla śląskich firm środki unijne funduszu unijnego projekty finansowanie przy wykorzystaniu środków unijnych Wsparcie z Unii dla firm doradztwo unijne Fundusze europejskie na rozwój Fundusze europejskie na innowacje dotacje na Śląsku dotacje dla firm 2023 na śląsku Jak wziąć udział w nowej turze aby otrzymać finansowanie? Wsparcie finansowe dla śląskich firm z Unii Europejskiej Śląsk dotacje dotacje 2024 dotacje 2023 firmy na śląsku dotacje program dofinansowań dla Śląska na lata 2021-2027 Katowice dotacje dotacje na OZE Dotacje UE dla firm na śląsku dotacje z Unii UE dotacje Nowe fundusze unijne 2023 fundusze europejskie dla firm Śląsk dotacje dla firm jak uzyskać dotacje? zakup maszyn dotacje dotacje z ue wnioski Jak otrzymać dotacje z Unii Europejskiej dla śląskich firm? Jak ubiegać się o dotacje dotacje UE obowiązki jak otrzymać dotacje 2023 dotacje z UE dla kogo wnioski o dotacje dotacje jak się ubiegać dotacje z UE zasady rozpatrywania regulamin dotacji jakie dotacje Śląsk Jakie dotacje dla firm jednoosobowych 2023? Na co dotacje unijne 2023? Na co najlatwiej dostac dofinansowanie? Kiedy będą dotacje na rozpoczęcie działalności 2023? Na co rolnik może dostac dotacje 2023? Jakie dotację dla pszczelarzy 2023? Jakie dotacje w 2023 dla rolników? Gdzie szukać dofinansowania? Czy dotacja jest bezzwrotna? Do czego jest dofinansowanie? Na co można dostac dofinansowanie w 2023? Na co najłatwiej dostac dofinansowanie? Na co można dostać dofinansowanie z gminy? Kiedy dotację unijne 2023? Jakie do Śląskie Centrum Przedsiębiorczości Dofinansowanie Śląskie Centrum Przedsiębiorczości Dotacje Śląskie Centrum Przedsiębiorczości Śląskie Centrum Przedsiębiorczości dotacja Śląskie Centrum Przedsiębiorczości dofinansowanie Chorzów dofinansowanie Chorzów dotacje dotacje Śląsk jak usyzknac dotacje Śląsk o co chodzi dotacje Śląsk jak dostać dofinansowanie Śląsk dolny Śląsk jak dostać dotacje jak dostać dotacje na dolnym śląsku program o co chodzi Fundusze Europejskie dla Śląskiego Fundusze Europejskie dla Śląskiego terminy na co Fundusze Europejskie dla Śląskiego Fundusze Europejskie dla Śląskiego na co dotacje Fundusze Europejskie dla Śląskiego kiedy Fundusze Europejskie dla Śląskiego termin składania Fundusze Europejskie dla Śląskiego wnioski Fundusze Europejskie dla Śląskiego jak złożyć wniosek Fundusze Europejskie dla Śląskiego gdzie Fundusze Europejskie dla Śląska kiedy kiedy Fundusze Europejskie dla Śląska jak Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska jak do kiedy Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska do Kiedy od kiedy Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska od kiedy start Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska start kiery jak wnioskować o Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska jak wnioskować Fundusze Europejskie dla Śląska wnioski składanie wniosków o Fundusze Europejskie dla Śląska Zarząd Województwa Śląskiego wnioski o dotacje  Zarząd Województwa Śląskiego harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie wrzesień 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie sierpień 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie październik 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie listopad 2023 grudzień 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego. harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego terminy naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego terminy wrzesień 2023 naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego kiedy terminy naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego jakie są terminy naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego 2024 fundusze europejskie dla dolnego śląska fundusze europejskie śląskie śląskie fundusze europejskie fundusze europejskie dla śląska fundusze europejskie program regionalny śląskie fundusze europejskie województwo śląskie fundusze dla śląskiego fundusze dla śląska fundusze unijne województwo śląskie śląskie fundusze unijne fundusze unijne dla województwa śląskiego unijne fundusze Śląsk Śląsk unijne fundusze Śląsk unijne fundusze terminy Śląsk unijne fundusze terminy składania wniosków jak złożyć wniosek Śląsk unijne fundusze gdzie złożyć wniosek Śląsk unijne fundusze do kiedy złożyć wniosek Śląsk unijne fundusze do kiedy Śląsk unijne fundusze Śląsk unijne fundusze do kiedy Śląsk unijne fundusze terminy max ostateczny termin Śląsk unijne fundusze Śląsk unijne fundusze na co na co Śląsk unijne fundusze wzór wniosku Śląsk unijne fundusze wzór wniosków Śląsk unijne fundusze jak złożyć wniosek online Śląsk unijne fundusze śląskie fundusze europejskie gdzie śląskie fundusze europejskie na co śląskie fundusze europejskie do kiedy śląskie fundusze europejskie od kiedy śląskie fundusze europejskie jak aplikować jak złożyć wniosek śląskie fundusze europejskie do kogo składanie wniosków śląskie fundusze europejskie kto może skalda wnioski śląskie fundusze europejskie kto nie może składać wniosków śląskie fundusze europejskie regulamin śląskie fundusze europejskie kto ma pierwszeństwo śląskie fundusze europejskie kolejność składania wniosków śląskie fundusze europejskie jak najlepiej złożyć wniosek śląskie fundusze europejskie ile śląskie fundusze europejskie kwoty śląskie fundusze europejskie aplikacja śląskie fundusze europejskie strona śląskie fundusze europejskie dane śląskie fundusze europejskie ile wniosków śląskie fundusze europejskie
Reklama
Reklama