Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wzór wniosku Śląsk unijne fundusze


Zastanawiasz się czy należysz do grona osób, które mogą otrzymać dotację Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego? Pomożemy Ci to sprawdzić!

Napisz do nas: support@fxmag.pl


 

 

Fundusze unijne w poprzednich latach pozwoliły wielu firmom zaistnieć na rynku oraz pomogły w rozwoju regionalnym. Nowy program europejski dla śląska zapewnia dotacje dla firm, które chcą rozwijać własną działalność w obrębie regionu. Pomoc europejska dla przedsiębiorców pozwala na otrzymanie finansowania, które będzie warunkować rozwój. To szansa na pomoc w zakresie innowacyjności czy zwiększenia skali działalności. Jak uzyskać dotacje z Unii Europejskiej? Jak skorzystać z nowych funduszy unijnych? Jak w 2023 r. składać wnioski o dotacje na lata 2021-2027?

Reklama

 

Nowe regionalne fundusze unijne - pakiet 2021-2027 

W Polsce utworzono łącznie 16 programów regionalnych, które będą obowiązywać w okresie 2021-2027. Budżet opiewa na 33,5 mld euro, które trafią do poszczególnych województw. Podstawowym celem dotacji unijnych jest zmniejszenie dysproporcji pomiędzy regionami kraju i uwarunkowanie zrównoważonego rozwoju poprzez wspieranie przedsiębiorczości w skali regionu. Dla przedsiębiorców oznacza to fundusze unijne, o które można się ubiegać, w celu rozwoju własnej firmy. To zarówno dotacje unijne dla firm już istniejących, jak i dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

 

Środki unijne na rozwój firm na Śląsku - najwięcej w całym kraju   

Wsparcie finansowe z Unii dla śląskich firm poddawane było negocjacjom. O pomoc dla firm na Śląsku starały się władze administracyjne, bezpośrednio prowadząc rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej. W kolejnych etapach uzyskiwane rezultaty i zapewnienia z obu stron poddawane były konsultacjom społecznym. W efekcie powołano program, który uwzględnia potrzeby konkretnych województw, uwzględniając przy tym ich szanse na rozwój i bariery blokujące wzrost. W całym programie dotacji UE wyszczególniono 13 obszarów wsparcia, zwanych również priorytetami. 

 

Reklama

Fundusze europejskie dla Śląskiego są najwyższe w całym kraju. Z uwagi na poprzemysłowy charakter całego województwa, wspierane są w szczególności aktywności mające na celu reorganizację przestrzeni gospodarczej. Śląsk otrzymał dotacje z Unii Europejskiej o wysokości niemal 5,14 mld euro, co stanowi ok. 15% całości, która trafiła do poszczególnych regionów kraju. Sam program Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 obejmuje trzy kategorie, według których przydzielane są środki: 

  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR),
  • Europejski Fundusz Społeczny (EFS+),
  • Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST).

W ramach wskazanych programów przyznawane będą dotacje dla śląskich firm oraz szeroko zakrojone wsparcie europejskie. Zakres obowiązywania poszczególnych inicjatyw uwzględnia projekty infrastrukturalne, transformacje gospodarcze i energetyczne czy generowanie nowych miejsc pracy poprzez rozrost lokalnych przedsiębiorstw. 

 

Dlaczego śląskie firmy mogą liczyć na rekordowe dotacje regionalne?

Biorąc pod uwagę potencjał regionu oraz potrzeby lokalnych przedsiębiorstw, pomoc z Unii na lata 2021-2027 jest rekordowo wysoka. Dotacje UE można uzyskać poprzez terminowe złożenie projektów spełniających wymogi administracyjne narzucone przez Komisję Europejską. Wnioskowanie o dotacje unijne powinno zatem być poprzedzone analizą własnych potrzeb oraz perspektyw rynkowych na kolejne lata. 

Jeśli chodzi o alokację środków, większość przyznanych (ok. 41%) trafić ma do firm ubiegających się o dotacje w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ten ma na celu stymulację transformacji społeczno-gospodarczej w regionie (ok. 2 mld 128 mln euro). Kolejne 2 mld euro mają trafić do przedsiębiorstw z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozwalając na inwestycje w następujące obszary:

  1. Transformację energetyczną, OZE oraz gospodarkę emisyjną (ok. 703 mln euro),
  2. Cele infrastrukturalne, w tym tworzenie dróg, rozwój kolei, projektowanie ścieżek rowerowych, poszerzanie zakresu komunikacji miejskiej w śląskich miastach (ok. 514 mln euro), 
  3. Cyfryzacja oraz wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw działających w regionie, co ma umożliwić zrównoważony transport (ok. 376 mln euro). 
Reklama

 

Część środków z dotacji unijnych przeznaczona jest bezpośrednio na inwestycje. Niemniej specjalna pula wsparcia z UE dla Śląskiego ma zostać rozdysponowana na aktywności mające na celu wspieranie osób zmagających się z trudnościami w zakresie odnalezienia się na rynku pracy. To inaczej dotacje na wspieranie aktywności zawodowej i zachęcanie do otworzenia własnej działalności gospodarczej w danym obszarze biznesowym. Z tego powodu finansowanie ukierunkowane jest również na edukację, która zwiększy możliwości kandydata na rynku pracy.

 

Czy polskie firmy są konkurencyjne? 

Konkurencyjność polskich firm to temat dyskusyjny. Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniający się świat oraz zachodzące w nim procesy gospodarcze, wymagane jest nieustanne dążenie do innowacyjności. Z szerszej perspektywy rynkowej to ona ma zapewnić przewagę konkurencyjną, rozumianą m.in. jako wzrost znaczenia danego przedsiębiorstwa. 

Jeśli chodzi o zasięg, konkurencyjność może być rozpatrywana na dwóch płaszczyznach. Z perspektywy dotacji unijnych i wsparcia finansowego udzielanego przez poszczególne instytucje może to być rozwój lokalny oraz ogólnokrajowy. Wzrost konkurencyjności, a tym samym innowacyjności rozumiany jest przez UE także jako nawiązywanie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami a ośrodkami naukowymi. 

Reklama

 

Wsparcie innowacyjności - jak uzyskać środki na badania naukowe? 

Procedura przyznawania środków z Unii jest jawna, a dostęp do zasad przejrzysty. Jeśli projekt zostanie wstępnie zakwalifikowany do programu, dojdzie do podpisania umowy o dofinansowanie. Sama procedura rozpoczyna się w momencie otrzymania dokumentu potwierdzającego otrzymanie wsparcia. Wnioskujący ma kilka tygodni na zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów. Projekt musi ściśle odpowiadać ramom nakreślonym w projekcie. Co istotne, niemożliwe jest samodzielne zmienianie produktów czy usług, które zostały wcześniej wyróżnione we wniosku. Należy także przestrzegać terminów określonych wydatków. Jakiekolwiek modyfikacje w projekcie będą wymagać konsultacji i odgórnego zatwierdzenia. 

 

Warto przypomnieć, że instytucją odpowiadającą za realizację i zarządzanie programem jest Zarząd Województwa Śląskiego. Poszczególnymi departamentami wykonawczymi są natomiast poszczególne oddziały (Departamenty) Urzędu Marszałkowskiego:

  • Rozwoju i Transformacji Regionu,
  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
  • oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pomoc można uzyskać także za pośrednictwem instytucji pośredniczących, w tym Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, a także Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Reklama

 

Które obszary są wspierane przez dotacje z Unii?

Jak już wcześniej wspomniano, ze środków unijnych wspierane są kluczowe projekty stymulujące rozwój regionalny. To 13 obszarów wsparcia (priorytetów):  

  1. Dotacje unijne na inteligentny rozwój dla śląskich firm (wdrażanie cyfryzacji, wzmacnianie projektów naukowych, w tym badań i innowacji oraz rozwój konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw), 
  2. Wsparcie europejskie na tzw. zielony rozwój (wzrost efektywności energetycznej, rozwój OZE w regionie śląska, adaptacja klimatyczna do postępujących zmian, budowa zrównoważonej gospodarki wodnej, wspieranie ochrony przyrody oraz gospodarki o zamkniętym obiegu), 
  3. Fundusze europejskie na lata 2021-2027 w kategorii transport i mobilność (wspieranie zrównoważonej mobilności, budowa niskoemisyjnego systemu transportu miejskiego). 
  4. Środki z UE wspierające tzw. sprawny transport (rozwój zrównoważonej mobilności w kraju i regionie, inwestycje w drogi lokalne). 
  5. Dotacje z Unii na rynek pracy (lepszy dostęp do zatrudnienia, aktywizacja zawodowa, zmniejszanie luki na rynku, wyrównywanie szans). 
  6. Projekty europejskie wspierające edukację (poszerzanie kompetencji, wspieranie dostępu do edukacji), 
  7. Dotacje europejskie dla śląska na rozwój społeczny (zwiększanie dostępu do pomocy społecznej i jej zakresu, integracja obywateli państw trzecich), 
  8. Infrastrukturalne fundusze europejskie (włączanie społeczno-gospodarcze marginalizowanych społeczności, zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej), 
  9. Rozwój terytorialny na Śląsku - dotacje (wsparcie dla rozwoju obszarów miejskich oraz innych niż miejskie), 
  10. Fundusze UE na transformację energetyczną (łagodzenie skutków kryzysu finansowego i wspieranie rozwoju energetyki poszerzonej o odnawialne źródła energii czy ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych), 
  11.  Fundusze na pomoc techniczną EFRR (utrzymanie właściwego poziomu zarządzania, w tym potencjału administracyjnego instytucji), 
  12.  Wsparcie w zakresie EFS+ (prowadzenie działań informacyjno-promocyjnych, w tym dbałość o przejrzystą realizację punktów programu), 
  13.  Dotacje UE na pomoc w zakresie FST (aktywności stymulujące transparentność administracyjną, w tym prawidłową realizację zasad horyzontalnych). 

 

Fundusze europejskie - jak skorzystać z nowych programów?

Dotacje z UE przyznawane są wyłącznie projektom, które spełniają charakteryzowane wyżej cele, a więc mają istotny wpływ na transformację energetyczną, rozwój OZE, wspierają konkurencyjność na tle regionu czy mają na celu prowadzenie innowacyjnych badań w zakresie przedsiębiorstwa. Wstępnym wymaganiem jest założenie dedykowanego konta bankowego. To właśnie za jego pośrednictwem należy dokonywać wszystkich operacji finansowych w ramach projektu. Wymóg ten stawiany jest głównie z uwagi na dążenie do transparentności przy wydawaniu środków unijnych dla Śląska. Jego numer powinien znaleźć się już w umowie o dofinansowanie z UE, dlatego warto wcześniej dopełnić formalności. 

 

Realizacja projektu - jak otrzymać dotacje unijne i rozdysponować je zgodnie z prawem?

Reklama

Najważniejszą zasadą jest fakt, że dotacje unijne nie obejmują wszystkich wydatków. Można objąć nimi natomiast tzw. koszty kwalifikowane. Aby móc liczyć na kwalifikowalność, należy dokonać zakupu z obowiązującymi w przepisach warunkami. Brak respektowania zasad narzuconych przez UE w zakresie dotacji może wywołać obniżenie lub anulację wsparcia europejskiego przeznaczonego na rozwój

Warto zaznaczyć, że każde państwo europejskie zobligowane jest do transparentnego rozdysponowania środków, jakimi są dotacje unijne. Wobec tego na stronie internetowej można odnaleźć zakładkę, która uwzględnia dane dotyczące poszczególnych przedsięwzięć realizowanych  w ramach programów unijnych dla śląskiego. To inaczej “Lista Projektów”, która opracowywana oraz uzupełniana jest przez lokalne instytucje w celu zapewnienia nieograniczonego dostępu do informacji dotyczących projektów współfinansowanych ze środków UE w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027.

 

Na dedykowanej stronie [anchor] znajduje się szereg pomocy, w tym materiałów audio-wizualnych, które mają usprawnić proces ubiegania się o dotacje z UE. O pomoc europejską należy ubiegać się zgodnie z szablonem postępowania, dostępnym online. Co więcej, witryna internetowa uwzględnia również szereg szkoleń, które pomogą odnaleźć się w poszczególnych procesach administracyjnych. Osoby niedoświadczone lub młodzi przedsiębiorcy mogą dodatkowo skorzystać ze wsparcia europejskiego poprzez konsultacje z oddziałami administracyjnymi.

Czytaj więcej