Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy geopolityka poruszy rynkami?

|
selectedselectedselected
Czy geopolityka poruszy rynkami? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bieżący weekend przypomniał niestety o ryzyku geopolitycznym. Spokój sobotniego poranka zaburzony został informacją o ataku rakietowym palestyńskiej organizacji „Hamas” na Izrael. Na ten moment ciężko określić czy konflikt może osiągnąć rozmiary mające znaczenie dla globalnych rynków finansowych. Tym samym rozwój sytuacji w Izraelu poddamy analizie w kolejnych komentarzach.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

Kluczowe znaczenie dla nastrojów ubiegłego tygodnia miały piątkowe dane o zatrudnieniu w USA, które początkowo wzbudziły obawy, że silny amerykański rynek pracy zmusi Fed do utrzymywania jastrzębiej polityki pieniężnej. W późniejszej części dnia, niepokój jednak zmienił się w entuzjazm. Rynki odzyskały nadzieję na miękkie lądowanie, a niektóre indeksy wybiły się na plusy. Najważniejsze dane, czyli raport z rynku pracy, pozytywnie zaskoczyły, wskazując na znaczący wzrost liczby osób zatrudnionych w sektorach pozarolniczych we wrześniu. Odczyt na poziomie 336 tys. osób niemalże dwukrotnie przebił konsensus zakładający przyrost o 170 tys. pracowników. Analiza sektorowa liczby zatrudnionych pozostawia jednak znaki zapytania co do bardzo pozytywnej interpretacji trendów na rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła 3,8% i pozostała na niezmienionym poziomie w porównaniu do sierpnia, a Amerykański rynek pracy okazuje się odporny na oznaki spowolnienia ekonomicznego. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy także dane dotyczące zamówień fabrycznych w sierpniu, które wzrosły o 1,2% m/m po 2,1-procentowym spadku w lipcu, a wynik okazał się lepszy od oczekiwań, ponieważ konsensus spodziewał się niewielkiego spadku (o 0,4% m/m).

 

Najważniejsze odczyty danych makro z Europy potwierdzają przemysłową recesję, a także słabnącą kondycję konsumenta. Finalny odczyt przemysłowego indeksu PMI w Niemczech choć nieco odbił od minimalnego poziomu z lipca, nadal przebywa znacznie poniżej 50-punktowej granicy ekspansji i recesji wskazując na utrzymujący się spadek aktywności przemysłowej. Odczyt bieżący wyniósł 39,6 pkt, a minimalny odczyt lipcowy wynosił 38,8 pkt. Z kolei zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły o 3,9% w ujęciu miesięcznym, znacznie powyżej konsensusu zakładającego odczyt na poziomie 1,5% m/m. W ujęciu rocznym po raz kolejny zanotowaliśmy spadek, jednak był on znacznie mniejszy niż oczekiwano (odczyt wyniósł -4,2% r/r, konsensus zakładał -7,9% r/r). Wyraźnie spadła natomiast sprzedaż detaliczna w strefie euro w sierpniu o 1,2 m/m i 2,1% r/r (rynek oczekiwał spadków odpowiednio o 0,5% m/m i o 1% r/r).

Reklama

 

Wydarzeniem tygodnia w Polsce było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym stopy procentowe zostały obniżone o 25 punktów bazowych, czyli zgodnie z konsensusem oczekiwań rynkowych. Podczas konferencji prezes Adam Glapiński uzasadnił decyzję Rady między innymi tym, że realizuje się scenariusz hamowania inflacji i podkreślił, że kolejne decyzje dotyczące obniżek stóp będą podejmowane stopniowo oraz będą uzależnione od napływających danych. Poznaliśmy także odczyt PMI dla polskiego przemysłu we wrześniu który wzrósł do 43,9 pkt z 43,1 pkt w sierpniu. Odczyt przewyższył także nieco oczekiwania zakładające 43,6 pkt. PMI w dalszym ciągu znajduje się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.

 

PMI dla przemysłu w Polsce (pkt) na tle stopy referencyjnej NBP (%)

Czy geopolityka poruszy rynkami? - 1Czy geopolityka poruszy rynkami? - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg.

Reklama

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • W tym tygodniu będziemy przyglądać się niepokojącym doniesieniom z Bliskiego Wschodu. Bojownicy Hamasu zaatakowali Izrael, co doprowadziło do zaciętych walk oraz wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie tego kraju. Walki na Bliskim Wschodzie mogą mieć wpływ nie tylko na ceny surowców, ale też na zachowanie światowych indeksów w tym i w kolejnych tygodniach.
  • Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne to w tym tygodniu poznamy dane dotyczące inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych za wrzesień. Konsensus zakłada delikatny spadek zarówno inflacji CPI jak i inflacji bazowej odpowiednio do 3,6% r/r i 4,1% r/r. Poznamy także wrześniowe odczyty PPI oraz wstępną publikację sentymentu Uniwersytetu w Michigan.
  • Najważniejsze dane z niemieckiej gospodarki to finalne odczyty inflacji HICP za wrzesień i produkcja przemysłowa w sierpniu. Pojawi się także odczyt europejskiego wskaźnika nastrojów inwestorów Sentix za październik.
  • W Polsce najistotniejszą kwestią będą wyniki wyborów parlamentarnych, które odbędą się w niedzielę 15 października. Poza tym w kalendarzu finalne odczyty CPI za wrzesień oraz dane dotyczące bilansu płatniczego za sierpień.

 

Zobacz także: Znana sieć chce rozwijać się za granicą! Co z debiutem rynkowym na GPW?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama