Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

październikowa obiżka stóp procentowych

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych. 

 

Na skróty:

  • W najbliższą środę poznamy październikową decyzję RPP w sprawie stóp procentowych
  • W piątek opublikowany zostanie raport NFP z amerykańskiego rynku pracy
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce (środa 4 października)

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia z polskiej perspektywy będzie październikowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Co ciekawe, po zaskakująco mocnej obniżce stóp procentowych we wrześniu - aż o 75 punktów bazowych i do poziomu 6,00 proc. stopy referencyjnej - analitycy spodziewają się, że Rada może przegłosować kolejną przedwyborczą obniżkę stóp, tym razem o 25 punktów bazowych, do poziomu 5,75 proc. stopy referencyjnej. Drugie cięcie stóp miałoby być odpowiedzią na niższy od oczekiwań wrześniowy wstępny odczyt inflacji, która spadła o -0,4 proc. w skali miesiąca i wyhamowała do 8,2 proc. rdr.

Reklama

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - co za bałagan! RPP znów pogrąży kurs polskiego złotego?

 

Indeks ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych (poniedziałek 2 października, godz. 16:00)

W poniedziałek opublikowany zostanie odczyt kluczowego wskaźnika nastrojów w amerykańskim sektorze wytwórczym - przemysłowy indeks ISM. Analitycy spodziewają się nieznacznego polepszenia nastrojów i odczytu na poziomie 47,9 pkt., wobec 47,6 pkt. w sierpniu. Wraz z indeksem ISM publikowane są jego składowe - indeks zatrudnienia, nowych zamówień i cen płaconych.

Kwadrans przed publikacją ISM (godz. 15:45) opublikowany zostanie finalny odczyt przemysłowego PMI dla USA - wstępny odczyt wyniósł 48,9 pkt., wobec 47,9 pkt. miesiąc wcześniej.

Reklama

 

Zobacz także: Dom Maklerski wypowiada umowy klientom - najniższe prowizje w Polsce nie wystarczyły

 

Raport NFP za wrzesień (piątek 6 października, godz. 14:30)

W pierwszy piątek miesiąca tradycyjnie już poznamy raport dotyczący amerykańskiego rynku pracy, publikowany przez BLS (Biuro Statystyki Pracy). Analitycy spodziewają się kolejnego hamowania liczby nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) i odczytu na poziomie 150 000 nowych etatów, wobec 187 tys. w sierpniu. Oprócz tego poznamy dane na temat przeciętnego wynagrodzenia godzinowego, długości tygodnia pracy oraz stopy bezrobocia w minionym miesiącu.

 

Finalny odczyt PMI dla przemysłu za wrzesień w strefie euro (poniedziałek 2 października)

Pierwsza sesja nowego miesiąca upłynie pod znakiem publikacji finalnych odczytów wskaźnika PMI dla przemysłu. O godz. 9:00 poznamy dane na temat wrześniowego PMI dla przemysłu Polski - analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 43,5 pkt., wobec 43,1 pkt. odnotowanych w sierpniu.

Reklama

O godz. 9:55 opublikowane zostaną ostateczne odczyty przemysłowego PMI Niemiec - wstępne dane wyniosły 39,8 pkt., wobec 39,1 pkt. w sierpniu.

Pięć minut później (godz. 10:00) poznamy przemysłowe PMI dla całej strefy euro - wg wstępnych danych wyniosły one 43,4 pkt., wobec 43,5 pkt. miesiąc wcześniej.

O godz. 10:30 opublikowane zostaną PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii. Szacunkowe dane wyniosły 44,2 pkt., wobec 43 pkt. w sierpniu.

 

Zobacz także: Rekomendacje giełdowe we wrześniu 2023 – co zalecali analitycy? Akcje tych spółek z GPW mają największy potencjał!

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Australii (wtorek 3 października, godz. 5:30)

Reklama

Bank Australii podejmie decyzję w sprawie oprocentowania dolara australijskiego (AUD). Po przerwie w cyklu podwyżek stóp procentowych, trwającej od czerwcowego posiedzenia, podwyżka stóp procentowych w październiku jest mało prawdopodobna. Oznacza to, że wg analityków scenariuszem bazowym jest pozostawienie stóp na poziomie 4,10 proc.

Czytaj więcej

Artykuły związane z październikowa obiżka stóp procentowych