Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nastroje na rynkach nie napawają optymizmem. WIG w odwrocie, akcje spółek z sektora health-care bezpieczną przystanią [rynek finansowy - Polska i świat]

|
selectedselectedselected
Nastroje na rynkach nie napawają optymizmem. WIG w odwrocie, akcje spółek z sektora health-care bezpieczną przystanią [rynek finansowy - Polska i świat]
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mijający tydzień upłynął w minorowych nastrojach na rynkach akcji. Znaczące pogorszenie sentymentu miało miejsce we wtorek, po opublikowaniu danych ze Stanów Zjednoczonych. Odczyt inflacji za sierpień pokazał, że mamy do czynienia nadal z silną presją na wzrost cen, a to utwierdziło rynki w przekonaniu, że Fed zdecyduje się na podtrzymanie swojego jastrzębiego tonu.

Bezpośrednio po tym, rynek zaczął szybko wyceniać możliwą podwyżkę kosztu pieniądza na najbliższym posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego nawet o 100 pb, co okazało się mocno negatywne dla rynku akcji. Mocno rosły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, a dla 10-letnich instrumentów zatrzymały się przy czerwcowych szczytach z okolic 3,50%. Ostatecznie, S&P500 zakończył tydzień stratą na poziomie 4,77%, co jest najgorszym wynikiem od połowy czerwca b.r. Przecena najbardziej dotknęła spółki technologiczne – walory Microsoft straciły w ciągu tygodnia 7,46%, a Amazon 7,31%.

Bezpieczną przystanią okazały się akcje spółek z sektora health-care – JNJ zyskał 1,14%, a Abbvie 1,87%. Szerokim echem odbiły się notowania akcji Fedex, które straciły na piątkowej sesji 21,40% po publikacji bardzo słabych wyników za mijający kwartał obrachunkowy (EPS na poziomie 3,44USD vs. 5,14USD spodziewanych przez rynek). Kierownictwo spółki poinformowało również, że rewiduje w dół swoje prognozy finansowe i wprowadza program cięć kosztów w odpowiedzi na spadający poziom wolumenów dostaw. W tym tygodniu rynki pozostaną w tematyce danych z USA. Nastroje będą się ogniskować wokół środowego posiedzenia FOMC, na którym prawdopodobnie zapadnie decyzja o podwyżce stóp procentowych o 75pb.

Rynek finansowy - Polska i świat. Nastroje na rynkach nie napawały optymizmem. Krakowy WIG stracił ponad 2% - 1Rynek finansowy - Polska i świat. Nastroje na rynkach nie napawały optymizmem. Krakowy WIG stracił ponad 2% - 1

Nastroje na rynkach globalnych wpłynęły również na zachowanie krajowych indeksów - szeroki WIG stracił w ciągu tygodnia 2,68%. Po ostatniej próbie odbicia, WIG20 stracił 2,14% i zakończył handel lekko powyżej poziomu 1500 punktów, tj. ok 70 punktów powyżej tegorocznych dołków. Sektorowo, najwięcej stracił indeks WIG-Energetyka (-8,12%), a najlepiej wypadły spółki gamingowe, których indeks (WIG-Gry) zyskał 0,18%. Bardzo słaby tydzień odnotował mWIG40, który stracił 5,47% i znalazł się w okolicach tegorocznych dołków z poziomu 3770 punktów.

Reklama

Kluczowym aspektem dla kształtowania się kursu walut w zeszłym tygodniu był wspomniany wyżej odczyt inflacji w USA. EUR/USD spadł po raz kolejny poniżej poziomu parytetu, a notowania USD/PLN wróciły powyżej poziomu 4,70.

Rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych oraz tamtejszej waluty przełożyły się negatywnie na ceny złota, które zanotowały nowe, tegoroczne dołki kończąc handel poniżej poziomu 1700 USD/uncja.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama