Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Anglii podjął decyzję o stopach procentowych. Zobacz jak reaguje kurs funta szterlinga (GBP)

|
selectedselectedselected
PILNE! Bank Anglii podjął decyzję o stopach. Zobacz jak reaguje funt (GBP) | FXMAG INWESTOR
Bank Anglii podjął decyzję o stopach. Zobacz jak reaguje funt (GBP)
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bank Anglii przyznał, że inflacja zaskoczyła negatywnie w lutym. Dlatego podjął decyzję o 11 z rzędu podwyżce stóp procentowych o 25 pb. do 4,25%. Funt reaguje neutralnie, widać że podwyżka była w cenach. 

  • Bank Anglii podniósł stopy o 25 pb. do 4,25%.
  • Poziom stóp jest na Wyspach najwyższy od października 2008.
  • To nie jest zaskoczenie, po tym jak wskaźnik CPI urósł w lutym znacznie, do 10,4% r/r.
  • Bank Anglii zapewnia, że inflacja powinna spadać do końca roku.
  • Niektórzy eksperci uważają, że już za chwilę BoE będzie musiał zacząć obniżki stóp.

 

Bank Anglii podniósł dziś stopy procentowe o 25 pb. Kontynuuje więc walkę z inflacją, która nieoczekiwanie mocno wzrosła w lutym. Funt reaguje neutralnie, widać że podwyżka była w cenach.

 

 

Stopy na Wyspach najwyżej od października 2008

Na Wyspach mamy 11 z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Główna stopa osiągnęła poziom 4,25%, najwyższy od października 2008 roku.

Bank Anglii przyznaje, że w lutym inflacja zaskoczyła negatywnie, a ścieżka PKB w najbliższym czasie będzie prawdopodobnie nieco „silniejsza”, niż oczekiwano. Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii skoczyły w lutym o 10,4% r/r i był to odczyt wyższy, niż w styczniu 2023. Stało się tak głównie za sprawą wzrostu cen żywności.

Reklama

"Inflacja CPI wzrosła nieoczekiwanie w lutym, ale nadal jest prawdopodobne, że będzie gwałtownie spadać przez resztę 2023 roku" – uspokoił nieco brytyjski bank centralny.

„Rosnące ceny dławią wzrost, biją w budżety rodzinne. Im szybciej opanujemy inflację, tym lepiej dla wszystkich. Popieramy dzisiejsze działania Banku Anglii. Jako resort skarbu, będziemy nadal odgrywać naszą rolę w tej walce z inflacją poprzez odpowiedzialne podejście do finansów publicznych oraz zapewnienie wsparcia w zakresie kosztów utrzymania o wartości średnio 3 300 GBP na gospodarstwo domowe tygodniowo w tym i przyszłym roku" – stwierdził Hunt.

Zobacz również: Szokujące dane o inflacji w tym wyspiarskim kraju! Ceny najwyższe od 40 lat!

 

Wlk. Brytania – główna stopa (linia czarna, skala prawa) na tle inflacji (linia niebieska, skala lewa)

 

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Czy już zaraz Bank Anglii będzie obniżał stopy?

Co o podwyżce stóp przez Bank Anglii mówią analitycy i ekonomiści? Emma-Lou Montgomery z Fidelity International stwierdziła, że podwyżka nie jest zaskoczeniem.

„Niespodziewany skok inflacji w Wielkiej Brytanii do 10,4% w lutym, czyli do poziomu najwyższego od 45 lat, był szokiem, i tylko wzmocnił oczekiwania co do podwyżki stóp. Bank Anglii podnosi stopy bardzo dynamicznie, stawia walkę z inflacją na pierwszym miejscu. Inflacja i walka z nią wpływa na koszt wszystkiego, od sałatki po ratę kredytu hipotecznego. To gorzka pigułka do przełknięcia dla gospodarstw domowych" – stwierdziła Emma-Lou Montgomery, cytowana przez „The Guardian”.

Zobacz również: Turcja nie obniżyła stóp procentowych. Czy to koniec szalonej polityki pieniężnej?

 

Prof. Costas Milas, z University of Liverpool's Management School uważa, że Bank Anglii niedługo będzie zmuszony do odwrotu i obniżki stóp.

Reklama

„Są dwa powody, dla których już niedługo BoE będzie obniżał stopy. Pierwszy to ruchy na Global Supply Chain Pressure Index, który dość dobrze przewiduje inflację w Wielkiej Brytanii – one wskazują, że presja inflacyjna będzie ustępować, i to szybko. Poza tym, przyrost pieniądza M4 w gospodarce, kluczowy miernik płynności, na początku 2023 r. przyjął wartość ujemną. Ostatni raz byliśmy świadkami takiej sytuacji podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Dzisiejsza decyzja zepchnie wskaźnik M4 głębiej w ujemne terytorium i uderzy we wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii. Czy możemy sobie na to pozwolić, skoro pytania o stabilność sektora bankowego pozostają bez odpowiedzi?” – pyta prof. Milas, w rozmowie z „The Guardian”.

Zobacz również: Uwaga frankowicze: stopy w Szwajcarii w górę i to mocno, mimo problemów banków

 

Podobnego zdania jest prof. Richard Murphy z Sheffield University, który oskarżył BoE wprost o niekompetencję: 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama