Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs tureckiej liry (TRY) szoruje po dnie. Czy to koniec szalonej polityki pieniężnej?

|
selectedselectedselected
PILNE! Turcja nie obniżyła stóp procentowych. Czy to koniec szalonej polityki pieniężnej? | FXMAG INWESTOR
Turcja nie obniżyła stóp procentowych. Czy to koniec szalonej polityki pieniężnej?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Turecki bank centralny nie obniżył dziś stóp. Stwierdził, że są one na odpowiednim poziomie. W ostatnich kwartałach obniżał stopy, mimo że inflacja rosła i jest bardzo wysoka.

 

 

Turcja powstrzymuje się od obniżki stóp procentowych. Główna stopa pozostaje więc na poziomie 8,5%.

 

Reklama

Turcja - główna stopa (linia czarna, skala prawa) na tle inflacji (linia niebieska, skala lewa)

turcja stopy inflacja erdogan trzesienie ziemi grafika numer 1turcja stopy inflacja erdogan trzesienie ziemi grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

Stopy w Turcji na „odpowiednim” poziomie

Bank centralny Turcji utrzymał główną stopę na poziomie 8,5%, po lutowej obniżce o 50 pb. Komitet polityki pieniężnej pod przewodnictwem gubernatora Sahapa Kavcioglu stwierdził, że główną stopa jest na "odpowiednim" poziomie.

Eksperci uważają, że decyzja o braku obniżki stóp podjęta została z uwagi na to, iż lira znajduje się pod presją, a gospodarka turecka absorbuje skutki katastrofalnych trzęsień ziemi z zeszłego miesiąca. Turecka lira w 5 lat straciła 80% wartości w stosunku do USD, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 20%.

Zobacz również: PILNE! Uwaga frankowicze: stopy w Szwajcarii w górę i to mocno, mimo problemów banków! Kurs franka (CHF) idzie w górę

Reklama

 

To zapewne nie koniec szalonej polityki pieniężnej

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku bank centralny Turcji obniżył stopę procentową o 500 punktów bazowych w nieortodoksyjnym cyklu łagodzenia, mającym na celu przeciwdziałanie spowolnieniu gospodarczemu – przynajmniej takie jest oficjalne stanowisko.

W grudniu 2022 i styczniu 2023 stopa była utrzymywana na poziomie 9%, gdy inflacja sięgała okolic 85% r/r. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi, które zabiły w Turcji ponad 50 tys. osób, analitycy mówili, że może dojść do większego luzowania polityki pieniężnej przed wyborami, które mają się odbyć 14 maja 2023. W tychże wyborach prezydent Recep Tayyip Erdogan stanie przed największym wyzwaniem politycznym w historii 20 lat rządów i potrzebuje gospodarki naoliwionej tanim pieniądzem.

Erdogan wiele razy określał się sam mianem „wroga wysokich stóp procentowych”. Otwarcie nakłaniał do luźnej polityki pieniężnej. Kilka razy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił prezesa banku centralnego. Podejście Erdogana zakłada, że za wszelką cenę należy pobudzać wzrost gospodarczy i eksport. Oczywiście, kosztem takiej polityki pieniężnej jest bardzo wysoka inflacja, która pozostanie na długo uporczywa i trudna do zbicia.

Turcja na dodatek miała w tym roku w marcu nieszczęście paść ofiarą trzęsień ziemi. Koszty gospodarcze tej katastrofy naturalnej są szacowane na 104 mld USD. W tym roku uszczuplą wzrost gospodarczy Turcji o 1-2 pp.

Zobacz również: Więcej podwyżek stóp procentowych w USA nie będzie? Fed pogrąża kurs dolara

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama