Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy dla cen ropy, gazu i złota – sprawdź co znani polscy analitycy sądzą o przyszłości surowców

|
selectedselectedselected
Prognozy dla surowców – co będzie się działo z ceną złota, ropy, gazu | FXMAG INWESTOR
Prognozy dla surowców – co będzie się działo z ceną złota, ropy, gazu
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś widzimy duży ruch na cenie ropy po zaskakującej decyzji OPEC. Co dalej z Czarnym Złotem? A co z tym „normalnym” złotem? I czy notowania gazu znajdą dno? Zapytaliśmy znanych polskich analityków.

Dużo się ostatnio dzieje na surowcach. Oczywiście, one zawsze cechują się wysoką zmiennością, ale dzisiejszy wystrzał ceny ropy w reakcji na niespodziewaną decyzję krajów OPEC+ o cięciu produkcji surowca mówi sam za siebie.

 

Reklama

 

Jak zwykle na początku miesiąca zapytaliśmy znanych polskich analityków z poważanych instytucji finansowych, w jaki sposób będą kształtowały się w rozpoczynającym się miesiącu ceny uncji złota, baryłki ropy oraz gazu. Oto co nam powiedzieli.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

ZŁOTO

Jarosław Jamka (WealthSeed): „1 950 – 2 000 USD/oz. Stabilizacja blisko poziomów maksymalnych. W strefie 2 000 USD/oz znajduje się istotny opór, który bez nadzwyczajnego czynnika może być trudny do sforsowania. Ewentualne dalsze problemy w sektorze bankowym bądź pojawienie się tzw. czarnego łabędzia mogłyby być impulsem do kontynuacji wzrostów.”

Michał Krajczewski (BNP Paribas): „Spadek. Poprawa nastrojów na globalnych rynkach (risk-on) może nie sprzyjać dalszym wzrostom kruszcu, tym bardziej, iż aprecjacja została zatrzymana na ważnym oporze przy 2 000 USD.”

Ole Hansen (dyrektor ds. strategii rynku surowców, Saxo Bank): „Ceny złota wzrosły o 8% w ciągu miesiąca, ponieważ stres związany z sektorem bankowym i płynnością spowodował gwałtowny spadek rentowności obligacji, zmieniając jednocześnie perspektywę dalszych podwyżek stóp w USA. W kwietniu rynek może mieć trudności z osiągnięciem dalszych zysków powyżej 2000 USD, jeśli obawy związane z sektorem bankowego ustąpią. To pozwoli ponownie skupić się na inflacji i ocenie ryzyka dalszych działań Fedu, które doprowadzą do jej obniżenia. Takie działanie uwydatniłoby duży rozdźwięk między oczekiwaniami rynku i Fed. Podtrzymujemy naszą długoletnią byczą perspektywę dla złota, srebra i platyny, ale uważamy, że rynkowi niezbędne jest potwierdzenie szczytowego poziomu stóp, zanim złoto będzie mogło ruszyć wyżej, w kierunku rekordu z 2022 r.”

Reklama

Analitycy XTB: „Cena pozostaje wysoko na koniec marca, co może powodować chęci do realizacji zysków przy ważnym oporze. Z drugiej strony dalszy spadek rentowności w USA powinien sprzyjać notowaniom kruszca. Możliwe niewielkie wzrosty z celem do 2 050 USD.”

Łukasz Zembik (TMS Oanda): „Ze względu na  lekki zwrot w polityce monetarnej Fed-u, oczekuję dalszych spadków rentowności amerykańskich obligacji oraz deprecjacji dolara. Zakładam, że złoto ponownie osiągnie poziom 2 000 USD, lub nawet go przebije.”

Zobacz również: Złoto – uncja po 10 000 dolarów? Banki centralne robią szalone zakupy, analitycy stawiają szalone prognozy

 

Notowania złota w 2023

Źródło: TradingView

Reklama

 

ROPA

Jarosław Jamka (WealthSeed): „70-75 USD. Stabilizacja cen. Obawy związane z ryzykiem wstrzymania niektórych dostaw z Iraku będą miały krótkoterminowy wpływ na rynek. Hamulcem dla wzrostów ceny ropy jest spowolnienie gospodarcze na świecie obniżające popyt na surowiec.”

Łukasz Zembik (TMS Oanda): „Cały czas na rynku ropy naftowej dominującymi tematami są podaż z Rosji oraz popyt z Chin. Zakładamy, że brak sprzętu, części zamiennych i fachowej wiedzy, spowodowany zachodnimi sankcjami powinien doprowadzić do wyraźniejszego spadku podaży z Rosji. Z kolei opublikowane w ostatnim czasie dane makro z Chin sugerują, że ożywienie w Chinach po odejściu od polityki zero-Covid zaczyna być zauważalne. Widać pobudzenie popytu oraz normalizację w łańcuchu dostaw. Oczekuje wzrostu cen ropy brent w okolice 85 USD za baryłkę.”

Analitycy XTB: „Ropa pozostanie w konsolidacji, ale na niższych poziomach niż w pierwszych 3 miesiącach tego roku. Z okolic 75 USD dla WTI, powinniśmy zauważyć zejście do 70 USD, ale miesiąc i tak powinien zamknąć się w zakresie konsolidacji.”

 

 

Daniel Kostecki (CMC Markets): „Zwrot w drugiej połowie marca może być kontynuowany. Wydaje się, że okolice 65-66 USD mogą być istotnym wsparciem. Powrót w rejon 78-79 USD wydaje się być możliwy w najbliższych tygodniach.”

Ole Hansen (dyrektor ds. strategii rynku surowców, Saxo Bank):Ropa naftowa, która w marcu spadła o 5%, prawdopodobnie będzie konsolidować się w pobliżu 80 USD, ponieważ wzrosty pozostają ograniczone przez obawy o recesję, a ryzyko spadkowe jest równie ograniczone po tym, jak marcowa wyprzedaż spowodowała dużą redukcję spekulacyjnych długich pozycji. Uważamy, że wzrost produkcji w USA, który obecnie spowalnia, a także wpływ sankcji rosyjskich na dostawy, rosnące zdolności rafineryjne zwiększające popyt na ropę naftową, a także ożywienie w Chinach, będą miały wpływ na ceny. Sądzimy, że w II kwartale ceny pozostaną w przedziale 80 USD, a w II połowie roku wzrosną do 90 USD.”

Zobacz również: UWAGA! Niezwykle ważny moment przed tym surowcem! Traderzy czekają na dynamiczny ruch

 

Notowania ropy w 2023

Reklama

Źródło: TradingView

 

 

GAZ

Analitycy XTB: „Cena kontynuuje spadki, ale trzeba pamiętać o contango, które podczas rolowania powoduje podwyższenie ceny. Przy braku rolowania cena mogłaby zaliczyć cenę 1,8 USD, ale z rolowaniem można liczyć na zejście przynajmniej do 2,0 USD.”

Reklama

Daniel Kostecki (CMC Markets): „GAZ – ceny gazu naturalnego w USA mogą nadal spadać. Potencjalne zasięg mogą wypadać w rejonie 1,6 USD. Dopiero tam może pojawić się długoterminowe wsparcie dla notowań.”

Ole Hansen (Saxo Bank): „Europejskie ceny gazu osiadły w przedziale 40-50 euro i ten przedział prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzącym miesiącu. Jednak przy braku premii za ryzyko na obecnych poziomach rynek pozostanie w większości narażony na skoki w górę, zwłaszcza w drugiej połowie roku, kiedy proces uzupełniania zapasów i zwiększona konkurencja ze strony nabywców azjatyckich może wywrzeć pewną presję na wzrost cen. Nie prognozujemy cen gazu w UE, ale na rynku pojawiają się prognozy powrotu do poziomu 100 euro tej jesieni.”

Wojciech Białek (TMS Oanda): „Docelowo - mniej więcej w połowie tego roku - cena kontraktów na gaz ziemny notowanych na NYMEX-ie spadnie do najniższego poziomu od połowy lat 90-tych.”

Zobacz również: Czy warto inwestować w spółki węglowe, skoro nie płacą dywidend?

 

Notowania gazu w 2023

Reklama

Źródło: TradingView

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama