Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Australia i Indonezja wzmacniają sojusz. Najważniejsza umowa obronna w historii

|
selectedselectedselected
Australia i Indonezja wzmacniają sojusz. Najważniejsza umowa obronna w historii
freepik.com | Australia i Indonezja wzmacniają sojusz. Najważniejsza umowa obronna w historii
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Australijski minister obrony Richard Marles powiedział, że porozumienie, które ma zostać podpisane w ciągu najbliższych kilku dni w trakcie jego wizyty w Dżakarcie, jest "najważniejszą umową, jaką kiedykolwiek wynegocjowano" między tymi państwami. Przewiduje ona rozszerzenia zakresu wspólnych manewrów wojskowych i umożliwienie wzajemnego dostępu sił zbrojnych do swoich terytoriów.

Albanese powiedział, że porozumienie "na poziomie traktatu" wzmocni współpracę obronną poprzez

"pogłębienie dialogu, zacieśnienie interoperacyjności i wprowadzenie praktycznych ustaleń".


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

 

>> Zobacz także: Ważne informacje dla przewoźników i kierowców zawodowych. Rząd przyjął projekt zmiany w ustawie, Kosiniak-Kamysz zabiera głos

 

Prabowo przyznał, że w prowadzonych od lutego negocjacjach osiągnięto "wielki postęp" w zakresie współpracy obronnej obu krajów. "Australia odgrywa dla nas bardzo ważną rolę" - podkreślił dodając, że chce, by kraj ten miał większy udział w gospodarce Indonezji.

Oba państwa, które dzieli licząca ponad 3,5 tys. km granica morska, dotychczas współpracowały w zakresie bezpieczeństwa, zwalczania handlu ludźmi i przemytu narkotyków.

Według cytowanego przez AFP Curie Maharani, eksperta ds. obronności z Uniwersytetu Binus w Dżakarcie, "jest to prawdopodobnie najbardziej kompleksowa umowa o współpracy w dziedzinie obronności, jaką Indonezja kiedykolwiek podpisała".

Reklama

 

>> Sprawdź również: Kwestia postawienia prezesa NBP przed TS choć może trwać długo, to zostanie rozstrzygnięta - Kosiniak-Kamysz

 

Euan Graham, analityk z australijskiego Strategic Policy Institute, jednak zakwestionował w rozmowie z agencją AP strategiczną wartość paktu dla Australii.

Ekspert przypomniał, że prezydent elekt Prabowo dał jasno do zrozumienia, iż pod jego przywództwem Indonezja pozostanie w grupie krajów, które nie chcą być oficjalnie sprzymierzone z żadną z głównych sił militarnych.

"Problem polega na tym, że Indonezja nie ma takiego samego postrzegania zagrożenia ze strony Chin jak Australia" - ocenił Graham.

 

Reklama

Media zwracają uwagę, że ostatnich latach Australia zawarła szereg umów obronnych, w szczególności sojusz wojskowy AUKUS z USA i Wielką Brytanią, a także Japonią w obliczu rosnących wpływów i aktywności militarnej komunistycznych Chin w regionie Azji i Pacyfiku.

 

Krzysztof Pawliszak (PAP)

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama