Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoty (PLN) wchodzi w nowy tydzień z mocną energią! Dolar (USD) w słabym położeniu

|
selectedselectedselected

Nowy tydzień złoty rozpoczął od niewielkiej aprecjacji względem dolara oraz stabilizacji w relacji do euro, kurs USD/PLN zniżkował do okolic 3,97, a EUR/PLN pozostał w okolicach tegorocznych minimów w pobliżu 4,31. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD wzrósł do 1,0850.

Złoty (PLN) wchodzi w nowy tydzień z mocną energią! Dolar (USD) w słabym położeniu
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatni tydzień lutego rynki finansowe rozpoczęły w umiarkowanie dobrych nastrojach, indeksy giełdowe z rynków głównych stabilizowały się w okolicach historycznych szczytów, dolar amerykański nieco się osłabiał, a rentowności obligacji z rynków bazowych po spadku z końca ubiegłego tygodnia notowały niewielkie wzrosty. Generalnie tryb risk-on utrzymywał się, choć nastroje na rynkach kapitałowych mierzone np. przez Fear & Greed Index są bardzo mocno optymistyczne, co patrząc na historyczne zależności może nieco niepokoić. Złoty w tym sprzyjającym otoczeniu zachowywał się neutralnie, kurs USD/PLN reagował głównie na globalne osłabianie dolara, a EUR/PLN utrzymał się nieco poniżej wsparcia na 4,31, choć w czasie sesji próbował zbliżyć się do psychologicznego poziomu 4,30. W otoczeniu nie było jednak nowych, pozytywnych impulsów aby tą kolejną barierę skutecznie zaatakować.

Wtorek przyniesie publikacje indeksów zaufania konsumentów z Francji, Niemiec oraz USA i wstępne dane o zamówieniach za styczeń br. również ze Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy oczekują sygnałów lekkiej poprawy sentymentu w Europie oraz niewielkiego pogorszenie koniunktury w USA. Naszym zdaniem w krótkim terminie notowania złotego pozostaną zależne od globalnych nastrojów, w dalszej części tygodnia widzimy szanse na co najmniej testowanie przez EUR/PLN niemal 4-letnich minimów (okolice 4,2930), szczególnie jeśli rynki powrócą do wyceny szybszych niż w czerwcu br. obniżek stóp Fed.

W poniedziałek na krajowym rynku stopy procentowej rentowności SPW niewiele się zmieniły (+1/+2 pb.), a na bazowych parkietach dochodowości poszły w górę w zakresie 4-7 pb.

 

Zobacz także: Czy warto dziś kupować euro (EUR) 27.02.2024? Kurs euro (prognozy)

 

Globalne kalendarium marko na pierwszej sesji tygodnia było niemal puste, a na rynkach głównych nie było impulsów do kontynuacji spadków rentowności z ubiegłego piątku. Tym samym dochodowości Bundów i UST pozostawały relatywnie blisko tegorocznych maksimów, choć coraz słabsze impulsy w górę i głębsze cofnięcia rentowności sugerują, że impet średnioterminowych korekt rozpoczętych w grudniu ’23 słabnie. Aby jednak zakończyć te korekty potrzebna jest zmiana narracji przedstawicieli Fed czy EBC lub mocniejsza od rynkowych oczekiwań dezinflacja albo pogorszenie odczytów danych makro, szczególnie z USA. Bieżący tydzień będzie w wydarzenia makro obfitował, przede wszystkim w jego drugiej części. W takim otoczeniu, w poniedziałek, rentowności krajowych obligacji 5-cio i 10-cio letnich w czasie sesji przetestowały ważne, krótkoterminowe wsparcia (odpowiednio 5,10% oraz okolice 5,30%), jednak przy braku lokalnych i globalnych impulsów nie zdołały ich póki co pokonać.

Reklama

 

Dzisiaj w kraju odbędzie się druga w bieżącym miesiącu aukcja regularna obligacji, Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje za kwotę 6-9 mld PLN, a ostatnie przetargi nie wskazują aby były jakiekolwiek problemy z popytem. We wtorek na Węgrzech decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych będzie podejmował MNB, rynek oczekuje ich obniżki o 100 pb. do 9%, co w przypadku realizacji tego scenariusza powinno wspierać dobry sentyment względem obligacji skarbowych w regionie CEE-3. Naszym zdaniem o tym czy kolejny atak na ww. wsparcia dla krajowych SPW będzie udany zadecyduje zachowanie rynków bazowych FI, gdzie zwiększonej zmienności oczekujemy w drugiej części obecnego tygodnia.

 

Wykres dnia: Odczyty danych makro z bieżącego tygodnia mogą zadecydować o trwałości średnioterminowych korekt Bundów i UST

zloty pln wchodzi w nowy tydzien z mocna energia dolar usd w slabym polozeniu grafika numer 1zloty pln wchodzi w nowy tydzien z mocna energia dolar usd w slabym polozeniu grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama