Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złe dane o inflacji pomogą Radzie Polityki Pieniężnej w podjęciu szybkiej decyzji o kolejnej podwyżce?

|
selectedselectedselected
Złe dane o inflacji pomogą Radzie Polityki Pieniężnej w podjęciu szybkiej decyzji o kolejnej podwyżce? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj z pewnością z perspektywy polskiego rynku warto zwrócić uwagę na dalszy wzrost inflacji. Już wstępny odczyt za wrzesień był sporym zaskoczeniem, dlatego inflacja już niemal blisko 6% powoduje duże obawy o stabilność cen w Polsce. Czy wobec tego powinniśmy oczekiwać dalszych podwyżek stóp procentowych?

Dzisiaj o godzinie 10:00 poznaliśmy inflację z Polski za wrzesień

Nikt nie oczekiwał większych fajerwerków po odczycie wstępnym, który pokazał już odczyt na poziomie 5,8%. Ostatecznie inflacja za wrzesień wyniosła 5,9% r/r, czyli mamy nowy rekord od niemal początku tego tysiąclecia. Poprzednio inflacja w sierpniu wynosiła 5,5% r/r, więc jest to niemal pewne, że w pewnym momencie przekroczymy wartość 6,0%. Coraz więcej mówi się również o tym, że inflacja przekroczy 7,0%, co może teoretycznie skłonić Radę Polityki Pieniężnej do kolejnego działania. Patrząc na szczegóły inflacji, nie jest zaskoczeniem, że najmocniej rosną koszty transportu. W tym wypadku mamy wynik dwucyfrowy, z niemal dwójką z przodu. Koszty transportu rosną w ujęciu rocznym o 18,5%, co jest oczywiście powiązane z cenami paliw. Już teraz na wielu stacjach przekraczany jest poziom 6 zł za litr benzyny 95 i jedynie mocniejszy złoty jest w stanie zahamować nieco dalsze wzrosty. Rosną również ceny związane z rynkiem nieruchomości czy żywności. Z drugiej strony relatywnie mało rosną ceny odzieży.

Wobec takich danych można zastanowić się,

czy RPP nie zdecyduje się na kolejny krok. Chociaż prof. Adam Glapiński mówił, że ma nadzieje, że jest to jedynie jednorazowe dostosowanie i sam ten krok nie wpłynie na bieżącą inflację. To jednak perspektywy dalszych wzrostów w przyszłym roku mogą doprowadzić do chęci dalszej stabilizacji. W szczególności, że za ostatnią podwyżką stali wszyscy członkowie RPP. Najbliższe posiedzenie będzie miało miejsce jeszcze w październiku, ale będzie ono niedecyzyjne. To kluczowe odbędzie się 3 listopada, ale jeszcze przed projekcją inflacji, co z kolei sugeruje, że RPP będzie chciało poczekać na te kluczowe prognozy. Wobec tego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być kolejna podwyżka w trakcie grudniowego posiedzenia.

Jak się ma na to złoty? EURPLN notowany jest nieco poniżej poziomu 4,57. Poziomy na parze są wyższe niż po ostatniej decyzji RPP, ale widać, że niemal wszelkie próby odbicia są bardzo szybko neutralizowane. To sugeruje, że złoty może być potencjalnie mocniejszy w perspektywie kilku tygodni czy miesięcy. Z drugiej strony złoty będzie patrzył na komunikaty ze strony banku centralnego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stajniak

Michał Stajniak

Wicedyrektor Działu Analiz XTB. Specjalizuje się rynkach surowców i towarów, rynku walutowym oraz sytuacji ekonomicznej w Polsce, USA i Chinach. Z XTB związany od 2014 roku, gdzie rozpoczął jako analityk rynków finansowych, by w 2019 roku awansować na stanowisko Zastępcy Dyrektora Działu Analiz. Jego komentarze często pojawiają się w mediach, w których dzieli się swoją wiedzą z zakresu rynków finansowych. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na studiach podyplomowych “Profesjonalny Inwestor”

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Tematy

dane o inflacji poziom inflacji w polsce rodzaje inflacji stopa inflacji w Polsce wskaźnik inflacji poziom inflacji wskaźnik inflacji w polsce wiadomości wzrost inflacji wpływ inflacji na kurs walutowy podwyżka stóp procentowych ryzyko inflacji przyczyny inflacji kalkulator inflacji skutki inflacji przeciwieństwo inflacji gus wskaźnik inflacji prognoza inflacji pozytywne skutki inflacji przyczyny inflacji popytowej stopa inflacji gus pomiar inflacji przeciwdziałanie inflacji wykres inflacji w polsce raport o inflacji inflacji wskaźniki inflacji wskaźnik inflacji 2021 wskaźnik inflacji gus wskaźnik inflacji 2020 typy inflacji stopa inflacji 2019 wskaźnik inflacji 2020 ile wynosi stopa inflacji polska koszty inflacji teoria inflacji negatywne skutki inflacji rodzaje inflacji ze względu na przyczyny teorie inflacji podkreśl zdanie określające przyczynę inflacji popytowej wskaźnik inflacji 2020 gus pozytywne i negatywne skutki inflacji współczynnik inflacji prognoza inflacji 2019 gus wskaźnik inflacji 2020 wskaźnik inflacji 2019 poziom inflacji w polsce 2020Informacje wskaźnik inflacji 2018 przyczyny i skutki inflacji definicja inflacji stopa inflacji wzor prognoza inflacji na najbliższe lata poziom inflacji polska teoria inflacji kosmologicznej roczna stopa inflacji wartość inflacji wpływ inflacji na gospodarkę miernik inflacji prognozy inflacji poziom inflacji 2020 miara inflacji monetarystyczna teoria inflacji jak obliczyć stopę inflacji kto korzysta na inflacji monetarna teoria inflacji gus wskaźnik inflacji 2019 obliczanie inflacji jak przeciwdziałać inflacji bezpośrednie skutki inflacji sposoby przeciwdziałania inflacji mierniki inflacji stopień inflacji średnioroczny wskaźnik inflacji 2020 gus prognoza inflacji 2021 gus co kupować w czasie inflacji przyczyny inflacji w polsce nbp prognoza inflacji prognoza inflacji 2023 skutki zbyt wysokiej inflacji wskaźnik inflacji polska miary inflacji kalkulator inflacji czynszu sposoby ograniczenia inflacji waloryzacja o wskaźnik inflacji waloryzacja wynagrodzenia o wskaźnik inflacji 2021 w co inwestować podczas inflacji kalkulator inflacji dolara kto odnosi korzyści ze wzrostu inflacji tempo wzrostu inflacji skutki wzrostu inflacji korzyści ze wzrostu inflacji odnoszą popytowa teoria inflacji za przyczyny wzrostu ogólnego poziomu cen uznaje wykres wzrostu inflacji scharakteryzuj rodzaje inflacji ze względu na tempo wzrostu impuls dla wzrostu stopy inflacji długookresowy deficyt budżetowy prowadzi do wzrostu oczekiwanej inflacji oraz ryzyko wzrostu inflacji wskaźnik wzrostu inflacji rodzaje inflacji ze względu na tempo wzrostu cen zgodnie z popytową teorią inflacji przyczyną wzrostu poziomu cen jest co przyczynia sie do wzrostu inflacji przyczyny wzrostu inflacji powody wzrostu inflacji wskaźnik inflacji 2019 monitor polski
Reklama
Reklama