Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzmożone ruchy na rynkach

|
selectedselectedselected
Wzmożone ruchy na rynkach
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Masowa wyprzedaż akcji: W zeszłym tygodniu w środę inwestorzy masowo wyprzedawali akcje z głównych indeksów. Nasdaq 100 odnotował wtedy największy spadek od grudnia 2022 roku, tracąc aż 3,8% pod koniec sesji.
  • Rozczarowanie Teslą i Alphabetem: Wyniki finansowe Tesli za II kwartał nie spełniły oczekiwań inwestorów, co w połączeniu z innymi czynnikami sprawiło, że kurs akcji spółki spadł o 12%.
  • W tym tygodniu: Czekają nas wyniki za II kwartał od kolejnych gigantów technologicznych, takich jak Microsoft (wtorek), Meta (środa), Apple i Amazon (czwartek). Tydzień przyniesie także najnowsze decyzje o stopach procentowych od amerykańskiego Fed i Banku Japonii (środa) oraz od Banku Anglii (czwartek).

 

Masowe wyprzedawanie akcji po słabych wynikach

W ubiegłym tygodniu w środę inwestorzy masowo wyprzedawali akcje z głównych indeksów. Nasdaq 100 odnotował największy spadek od grudnia 2022 roku, tracąc aż 3,8% pod koniec sesji. Spadkom przewodziły duże spółki technologiczne, szczególnie „Wspaniała siódemka”, gdy raporty zysków Tesli i Alphabet za II kwartał nie zadowoliły rynków, częściowo wywołując wyprzedaż akcji. Większość klientów Saxo można równo podzielić na tych zajmujących długie pozycje i krótkie na głównych indeksach USA, choć w zeszłym tygodniu przyjęli nieco więcej (8,6%) długich pozycji w porównaniu z poprzednim tygodniem.

 

Rozczarowanie Teslą i Alphabetem

Dwie z firm „Wspaniałej Siódemki” – Tesla i właściciel Google – Alphabet, ogłosiły wyniki finansowe we wtorek po zamknięciu rynku. Pomimo wzrostu przychodów, wyniki Tesli wykazały zmniejszenie marż, co budzi obawy o przyszłą rentowność. Zysk na akcję (EPS) nie spełnił oczekiwań (52c vs 60c), a opóźnienie prezentacji robotaxi oraz brak nowych informacji o postępach w AI spowodowały spadek kursu o 12% podczas wyprzedaży. Jeśli chodzi o Alphabet to początkowo jego akcje wzrosły o 2,5%, ponieważ kluczowe wskaźniki, takie jak EPS i przychody, przekroczyły oczekiwania. Jednak niepowodzenie w osiągnięciu zakładanych przychodów z reklam na YouTube oraz wysokie wydatki na projekty AI, które na razie się nie zwracają, spowodowały, że akcje spadły, tracąc 5% w handlu posesyjnym. Inwestorzy korzystający z platformy Saxo byli znacznie bardziej aktywni po ogłoszeniu wyników, wykonując 2-3 razy więcej transakcji, zazwyczaj zwiększając długie pozycje.

 

Chiny próbują przeciwdziałać spowalniającej gospodarce

Reklama

Ludowy Bank Chin ogłosił szereg niespodziewanych działań w zakresie polityki monetarnej w celu pobudzenia spowolnionego wzrostu. Kilka stóp procentowych zostało obniżonych w poniedziałek 22 lipca, w tym siedmiodniowa stopa repo (na 1,7% z 1,8%), aby zwiększyć wsparcie finansowe dla gospodarki. W czwartek 25 lipca Ludowy Bank Chin obniżył też stopę procentową 1-rocznych kredytów MLF po raz pierwszy od niemal roku (z 2,5% do 2,3%). Udzielił na nią również pożyczki instytucjom finansowym na 200 miliardów juanów (27,5 miliarda dolarów). Działanie to nastąpiło kilka dni po zakończeniu trzeciej sesji plenarnej i po odczycie PKB za II kwartał, który nie spełnił oczekiwań.

 

Na co warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?

W tym tygodniu czekają nas wyniki za II kwartał od kolejnych gigantów technologicznych, takich jak Microsoft (wtorek), Meta (środa), Apple i Amazon (czwartek). Tydzień przyniesie także najnowsze decyzje o stopach procentowych od amerykańskiego Fed i Banku Japonii (środa) oraz od Banku Anglii (czwartek). Inwestorzy niecierpliwie czekają na te ogłoszenia, po tym jak globalne rynki zostały dotknięte niedawnym wzrostem jena oczekując, że Bank Japonii podniesie swoją kluczową stopę procentową, a Bank Anglii może po raz pierwszy od 2020 roku obniżyć stopy procentowe. Ważne dane do obserwowania to chińskie PMI, europejski PKB za II kwartał (wtorek), amerykańskie PMI ISM (czwartek) oraz amerykańskie wyniki zatrudnienia za lipiec, które pojawią się w piątek.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Saxo Bank

Saxo Bank

Saxo Bank jest w pełni licencjonowanym i regulowanym duńskim bankiem inwestycyjnym. Zapewnia bezpieczeństwo środków oraz dyweryfikację geograficzną. Bank cieszy się zaufaniem od ponad 30 lat.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama