Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) będzie bacznie obserwował dane ze strefy euro. Wskażą dalsze działania EBC?

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: O ile urosła gospodarka strefy euro w Q2?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

EZ: Dzisiaj o godzinie 11:00 poznamy wstępny szacunek PKB w strefie euro za 2Q 2024. Według konsensusu prognoz PKB wzrósł o 0,2% kw/kw po lepszym od oczekiwań wzroście w 1Q 2024 wynoszącym 0,3% kw/kw. Godzinę wcześniej opublikowany zostanie także wstępny szacunek PKB w Niemczech, czyli największej gospodarce strefy euro. We wstępnym szacunku dane podawane są bez rozbicia na sektory, w związku z czym nie dostaniemy pełnego obrazu gospodarki w 2Q 2024. Nie spodziewamy się zatem zmiany oczekiwań rynkowych co do ścieżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego i przez to podwyższonej zmienności notowań. Tym bardziej, że na ostatnim posiedzeniu przewodnicząca Ch.Lagarde mówiła o możliwości wolniejszego wzrostu w 2Q 2024. Realizacja konsensusu potwierdziłaby, że trudno o ożywienie gospodarcze w środowisku wysokich stóp procentowych, pomimo niezłego wzrostu płac i rekordowo niskiego bezrobocia.

GE: O godz. 14:00 poznamy natomiast wstępne dane o inflacji cen konsumenta w lipcu w Niemczech. Według konsensusu prognoz wskaźnik HICP ma obniżyć się do 2,4% r/r z 2,5% r/r w czerwcu. W przypadku ujęcia miesiąc do miesiąca oczekuje się stabilizacji na 0,2% m/m. Dane to przedsmak dla wskaźnika HICP dla całości strefy euro, które poznamy w środę o godz. 11:00. Ewentualna duża niespodzianka w danych dla Niemiec „ustawiłaby” oczekiwania dla całości Eurolandu. Według konsensusu prognoz indeks HICP dla strefy euro wynieść ma również 2,4% r/r wobec 2,5% r/r w czerwcu. Dane inflacyjne ze strefy euro są istotne, zważywszy, że inwestorzy podzieleni są co do tego, czy Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu we wrześniu.

US: Godz. 16:00 poznamy natomiast liczbę wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych według JOLTS. Konsensus prognoz wynosi 8,02 mln wobec 8,14 mln. Realizacja tych prognoz wpisywałaby się w obraz popytu na pracę w Stanach Zjednoczonych, który nadal jest mocny porównując do danych historycznych, aczkolwiek powoli obniża się.

 

Wydarzenia i komentarze

PL:Rząd realizuje swoje zapowiedzi podwyższenia akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty. Zmiany w ustawie mają zostać przyjęte w 3Q 2024. Według rządowego projektu akcyza na papierosy rosnąć ma w 2025 r. o 25% w 2026 r. o 20% i w 2027 r. o 15%, a więc dużo bardziej niż przyjęta w 2021 r. tzw. mapa drogowa przewidująca coroczny wzrost akcyzy o 10%. W przypadku tytoniu do palenia planowane wzrosty akcyzy są jeszcze większe. Dodatkowo, akcyzą mają zostać objęte urządzenia do waporyzacji. Tak jak napisaliśmy we wczorajszej notce, rząd dla zmniejszenia deficytu budżetowego będzie bardziej skupiał się na stronie dochodowej budżetu niż na wydatkach, które mają bardziej sztywny charakter. Można przypuszczać, że wzrost podwyżka akcyzy będzie wprowadzona na wyroby alkoholowe. Podniesienie akcyzy podwyższy nieznacznie wskaźnik CPI, a wzrost niepewności co do kształtowania się cen regulowanych wspiera narrację RPP i scenariusz stabilizacji stóp procentowych na obecnym poziomie.

Reklama

 

Zobacz także: ArcelorMittal zaakceptował propozycje handlowe PKP Cargo na przewóz ok. 6 mln t towarów

 

Rynki na dziś

Dzisiejszy zestaw danych makroekonomicznych jest dość ciekawy i obejmuje publikacje PKB ze strefy euro oraz Niemiec, a także odczyt niemieckiej inflacji. Dane interpretowane będą pod kątem możliwych ruchów Europejskiego Banku Centralnego podczas wrześniowego posiedzenia banku. Mimo, iż cięcie stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu jest scenariuszem bazowym, to uczestnicy rynku stopniowo tracą do tego przekonanie. Kurs EUR/PLN próbuje atakować poziom 4,30 jednak w naszej ocenie zabraknie ku temu impulsów do skutecznego wybicia.

 

Rynek krajowy

Kurs EUR/PLN utrzymuje się w paśmie 4,25-4,30, ograniczonym przez silne poziomy techniczne. W naszej ocenie mimo dość interesującego kalendarium wydarzeń makroekonomicznych tego tygodnia wycena złotego do euro powinna pozostawać względnie stabilna. Nie znajdujemy bowiem mocnych argumentów mogących sprzyjać podbiciu zmienności. Lokalnie wydarzeniem tygodnia będzie publikacja danych inflacyjnych (szacunek) za lipiec. Nie będzie to jednak publikacja mogąca zmienić perspektywy polskiej polityki pieniężnej. Uważamy, iż co najmniej do połowy 2025 r. utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Globalnie wydarzeniem będzie posiedzenie Fed. Mimo, iż nie oczekujemy zmian stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, to jego wymowa będzie istotna dla wrześniowego posiedzenia, co do którego rynkowe oczekiwania zakładają już cięcie kosztu pieniądza. W naszej ocenie jednak reakcja złotego na narrację Fed będzie ograniczona. Wydarzeniem dnia podczas poniedziałkowej sesji na rynku obligacji był przetarg sprzedaży długu. Ministerstwo Finansów sprzedało na nim obligacje serii OK0426, PS0729, WZ1129, DS1030, DS1034, IZ0836 i WS0437 za łącznie 8,0 mld PLN , przy popycie 11,58 mld PLN. Ponadto resort zdecydował o organizacji sprzedaży dodatkowej, na której pozyskano kolejne 1,33 mld PLN.

 

Rynki zagraniczne

Reklama

Kurs EUR/USD powrócił do wąskiego pasma wahań 1,0804 – 1,0865. Od dołu kurs EUR/USD utrzymuje 200-dniowa średnia ruchoma. Od góry wielokrotnie broniona w maju i czerwcu bariera. Ponieważ czynniki techniczne nie zapewnią zmienności w najbliższych dniach, naszym zdaniem, liczyć się będą czynniki fundamentalne. Za najważniejszy z nich w tym tygodniu uznajemy posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Mimo, iż w tym tygodniu Fed nie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych, to niewykluczone, iż zaprezentowana narracja przypieczętuje oczekiwania dotyczące cięcia kosztu pieniądza we wrześniu. W takim scenariuszu nieznacznie dolar może tracić na wartości. Nieznacznie, gdyż takie zachowanie Rezerwy Federalnej nie stanowiłoby niespodzianki dla rynków finansowych, które scenariusz obniżki stóp procentowych na koniec trzeciego kwartału uznają za bazowy. Ryzykiem dla wartości dolara (przede wszystkim w kierunku jego osłabienia) pozostaną potencjalne wypowiedzi D.Trumpa.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama