Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czeka nas eksplozja na kursach walut! Dolar (USD), euro (EUR) i polski złoty (PLN) będą reagować na te wydarzenia

|
selectedselectedselected
UWAGA! Nadchodzą przetasowania na rynku Forex! Kurs dolara (USD), euro (EUR) i polskiego złotego (PLN) będą reagować na te wydarzenia | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

Dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w USA (środa 13 września, godz. 14:30)

Środowe dane na temat inflacji w sierpniu w Stanach Zjednoczonych to bezapelacyjnie najważniejszy odczyt makroekonomiczny nadchodzącego tygodnia. W sporej mierze to właśnie dane na temat dynamiki cen z poprzedniego miesiąca będą miały wpływ na wrześniową decyzję FOMC.

Analitycy spodziewają się, że dezinflacja w USA się skończyła, oczekując odczytu na poziomie 3,6% w skali roku, wobec 3,2% r/r odnotowanych w lipcu i 3% r/r w czerwcu.

W przypadku inflacji bazowej (bez udziału cen żywności i energii) analitycy spodziewają się dalszego hamowania dynamiki do 4,3% r/r, wobec 4,7% w ujęciu rocznym odnotowanych w lipcu.

Pod koniec tygodnia ponad 93% uczestników rynku terminowego zakłada, że na wrześniowym posiedzeniu FOMC (20 września) stopy procentowe w USA pozostaną bez zmian.

Zobacz także: Wzrost gospodarczy w strefie euro wolniejszy od prognoz - zobacz jak reaguje kurs euro

Reklama

 

Decyzja EBC w sprawie stóp procentowych w strefie euro (środa 13 września, godz. 14:15)

Obok odczytów inflacji w USA sporo uwagi rynku skupi się na decyzji Rady Prezesów EBC w sprawie stóp procentowych, którą notabene poznamy kwadrans przed danymi o wskaźnikach CPI w Stanach. Analitycy oczekują, że Europejski Bank Centralny tym razem pozostawi stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Po dziewięciu kolejnych podwyżkach stóp procentowych z poziomu 0% stopy refinansowej i -0,5% stopy depozytowej, scenariuszem bazowym jest wstrzymanie cyklu zacieśniania monetarnego i pozostawienie stóp na poziomie 3,75% (depozytowej) i 4,25% (refinansowej), po ostatniej podwyżce o 25 pb. w lipcu.

 

Inflacja producentów w Stanach Zjednoczonych (czwartek 14 września, godz. 14:30)

Dzień po publikacji inflacji konsumenckiej i bazowej poznamy dane na temat inflacji PPI w sierpniu. Inflacja producentów jest swego rodzaju wskaźnikiem wyprzedzającym dla inflacji konsumentów, stąd też jej odczyt nie jest ignorowany przez Fed. Analitycy spodziewają się, że dezinflacja zakończy się również w przypadku wskaźnika PPI - oczekiwany odczyt za sierpień to 0,9% w skali roku, wobec 0,8% r/r w lipcu. W przypadku wskaźnika bazowej inflacji producentów konsensus rynkowy zakłada spadek dynamiki do 2,2% r/r, wobec 2,4% w poprzednim miesiącu.

Zobacz także: Recesja w USA, a nie “miękkie lądowanie” - ostrzega wielki bank z Wall Street

 

Finalny odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce (piątek 15 września, godz. 10:00)

Reklama

Główny Urząd Statystyczny opublikuje finalne i kompletne dane na temat sierpniowej inflacji. Szybki odczyt inflacji konsumenckiej za sierpień wyniósł 10,1% w skali roku i tym samym nie okazał się jednocyfrowy (co jednak nie odwiodło RPP od obniżki stóp procentowych i to aż o zaskakujące 75 pb.), natomiast szacunkową dynamika CPI w skali miesiąca wyniosła 0%. Dla porównania inflacja w lipcu wyniosła 10,8% w skali roku oraz -0,2% w ujęciu miesięcznym.

 

Indeks Instytutu ZEW dla gospodarki Niemiec za wrzesień (wtorek 12 września, godz. 11:00

Drugi pod względem ważności indeks nastrojów gospodarczych w Niemczech (po Ifo) zostanie opublikowany we wtorek. Analitycy oczekują dalszego spadku nastrojów, do -15,2 pkt. z poziomu -12,3 pkt. w sierpniu.

Zobacz także: Postanowienia z Mesebergu: niemiecki rząd zaczyna walkę z kryzysem. Jaką strategię podejmie RFN?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama